بورس

شاخص رو به صعود / مردم با آرامش وارد شوند

رشد شاخص بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روزچهارشنبه 11 تیرماه، با جهش 66هزار و 44 واحدی روبرو شد.

به گزارش برات نیوز، رشد شاخص در روزهای اخیر به ویژه روز گذشته که به رقم شگفت انگیز یک میلیون و 500 هزار واحد رسید باعث شده مردم هجوم بیشتری به سمت بازار سرمایه ببرند.

بر اساس این گزارش ، امروز ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به رقم بی‌سابقه 6 هزار و 34 تریلیون تومان رسید.

همچنین شاخص کل بامعیار هم وزن با افزایش 13 هزار و 321 واحد به رقم 466 هزار و 359 واحد رسید.

این در حالی است که امروز همراه با عرضه اولیه سهام سرمایه‌گذاری سیمان تامین که بیش از 4 و نیم میلیون نفر در آن مشارکت کردند، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران هم رو به رشد بوده و در پایان معاملات با 66 هزا رو 44 واحد افزایش به رقم یک میلیون و 612 هزار و 889 واحد رسید.

مردم برای خرید سهام، خانه و خودرو نفروشند

طبق آمار تا سال گذشته حداکثر افراد فعال در خرید عرضه‌های اولیه بورس به 500 هزار نفر می‌رسید، امروزه این رقم بیش از 9 برابر افزایش یافته است.

بر این اساس تحلیلگران معتقدند باید سامانه‌های معاملات بورس، سامانه‌های کارگزاری‌ها وسامانه‌های برخط و آنلاین به قدری اضافه شود که پاسخگوی تقاضای مردم باشد.

توصیه اکید منخصصان بازار سرمایه به مردم این است که با ریسک زیاد وارد بازار نشوند و با افراد مطمئن مشورت کنند و املاک یا خودروی خود را برای حضور در بورس نفروشند.

 در حال حاضر، روزانه که حدود 20 هزار میلیارد تومان معامله دربورس و فرابورس انجام می‌شود که با وجود این اتفاق به گفته کارشناسان، مدیران بورسی باید با ابزارهایی مانند انتشار اوراق یا عرضه سهام جدید و یا به وسیله حق تقدم‌ها منابع بورس را جمع‌آوری کرده و به تولید تزریق کنند.

با بروز چنین اقداماتی، مردم احساس نخواهند کرد سودی که در بورس به دست آورده‌اند فقط ناشی از افزایش قیمت و سود حاصل از تجدید ارزیابی دارایی‌هایشان است، بلکه سود ناشی از افزایش تولید و افزایش صادرات شرکت‌های بورسی است که این نکته ای بسیار حائز اهمیت است.

بورس نیاز به استراحت دارد

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بورس تنها بازاری است که می‌تواند پول‌های خرد را جذب کند، گفت: افرادی که از بازارهای دیگر جا مانده‌اند اکنون امیدشان برای کسب یک بازدهی معقول به بازار سرمایه است که این موضوع زمینه ایجاد جذابیت برای سرمایه‌گذاری در این بازار را فراهم کرده است.

«احمد اشتیاقی» به حمایت دولت از بورس تاکید کرد و گفت: در چند وقت اخیر دولت حمایت بسیار خوب و بی‌سابقه‌ای را از بورس داشته است و از طریق مصوباتی مانند افزایش نرخ سیمان که تصویب کرده در حال کنترل فضای تورمی در کشور است تا بتواند از این طریق مانع از شوک‌های چشمگیر در کشور شود.

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه دولت نباید به طور حتم و به صورت مستقیم از بورس حمایت کند، گفت: همین که دولت در حال افزایش تدریجی نرخ دلار نیمایی و کاهش نرخ سود بانکی است خود نشان‌دهنده حمایت از بورس است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: دولت در هیچ صنعتی توقف یا ممنوعیتی را در معاملات ایجاد نکرده است که این خود به معنای حمایت دولت از بورس تلقی می‌شود و باعث رشد تولید و سودآوی شرکت‌ها خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه شاخص بورس در وضعیت کنونی به دلیل روند پرشتابی که تجربه کرده است نیاز به اصلاح و استراحت دارد، افزود: با توجه به اقبال فعالان بازار نسبت به سرمایه‌گذاری در بورس و نیز حجم ورود نقدینگی به این بازار، اصلاح چندان جدی و شدیدی مانند دفعات گذشته بازار را تهدید نمی‌کند.

وی با بیان اینکه بازار در معاملات چند وقت اخیر روند متعادلی را در پیش نگرفته است، افزود: به نظر می‌رسد که بهتر باشد تا حدودی از سرعت رشد بازار کاسته شود و شاخص بورس همسو با دیگر بازارها در مسیر رشد قرار گیرد، با توجه به رشدی که اخیرا بازار تجربه کرده است شاخص بورس باید استراحت و اصلاحی را داشته باشد.

اشتیاقی با بیان اینکه اکنون دیگر پول‌های خرد و کوچک در بازارهای جایگزین از جایگاهی زیادی برخوردار نیستند، گفت: بورس تنها بازاری است که می‌تواند پول‌های خرد را جذب کند؛ افرادی که از بازارهای دیگر جا مانده‌اند اکنون امیدشان برای کسب یک بازدهی معقول به بازار سرمایه است که این موضوع زمینه ایجاد جذابیت برای سرمایه‌گذاری در این بازار را فراهم کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد سرمایه کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان از جایگاهی در دیگر بازارها برخوردار نباشد به همین دلیل بهتر است تا نقدینگی‌های سرگردان هر چه زودتر وارد این بازار شود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید