در حالی‌که امروز نگاه های زیادی از سراسر دنیا به نتیجه انتخابات آمریکاست، شاخص ­های مهم بورس جهانی امروز به رنگ سبز درآمدند.

به گزارش برات نیوز، معامله گران سراسر دنیا امروز به اعلام برنده انتخابات چشم دوخته اند؛ انتخاباتی که نتایج نظرسنجی ها نشان می دهند یکی از نفس گیرترین انتخابات معاصر این کشور است و با توجه به دیدگاه کاملا متفاوت دو نامزد اصلی، پیامدهای مختلفی را برای اقتصاد جهان خواهد داشت.

ترامپ طی سخنرانی امروز خود خبر از نزدیک بودن جشن پیروزی خود داد، اما جو بایدن نیز در سخنانی خبر از پیشتازی اش در این رقابت داد.

 اما با توجه به رقابت شانه به شانه دو نامزد و تعداد بالای آرای پستی در این دوره که شمارش آن ها طولانی خواهد بود انتظار می رود پیروز نهایی بلافاصله پس از پایان انتخابات مشخص نشود و آرای الکترال نتیجه اصلی را رقم بزند.

طبق قانون، فرد پیروز باید حداقل ۲۷۰ رای الکترال را به دست آورد و در صورت مشخص نشدن برنده به دلیل اختلاف کم آرا، دادگاه عالی تصمیم خواهد گرفت تا سرنوشت انتخابات چه شود.

ترامپ در گفتگو با شبکه خبری فاکس نیوز پیش بینی کرده است بتواند با کسب ۳۰۶ رای الکترال برای دومین بار به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شود اما در عین حال تاکید کرده است قصد اعلام پیروزی زودهنگام را ندارد.

بیشتر بخوانید: تاثیر انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران

بر اساس این گزارش، فعالیت های تجاری سراسر دنیا و شاخص ­های مهم بورس جهانی این روزها تحت تاثیر کرونا و انتخابات آمریکا قرار گرفته است.

تا جایی که گزارش دفتر توسعه و تجارت سازمان ملل از کاهش ۴۹ درصدی حجم سرمایه گذاری خارجی در اروپا و آمریکا طی شش ماه نخست امسال خبر داده است.

بیشترین کاهش در جذب سرمایه گذاری خارجی مربوط به کشورهای در حال توسعه بوده که طی بازه زمانی فوق در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حجم این سرمایه گذاری ها ۷۵ درصد ریزش کرده است. 

اما امروز بورس ها روی خوش نشان دادند و پیش از نتیجه قطعی انتخابات سبزپوش شدند. در ادامه تحلیل تعدادی از بورس های جهانی را می بینیم.

بورس آمریکا

همه شاخص های بورس جهانی در وال استریت، امروز صعودی بودند، به طوری که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۲.۰۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و  ۴۸۰.۰۳ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۷۸ درصد صعود تا سطح ۳۳۶۹.۰۲ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۸۵ درصد صعود در سطح ۱۱ هزار و ۱۶۰.۵۷ واحدی بسته شد.

بورس های آسیا

در آسیا نیز این عملکرد خوب ادامه داشت. شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ ۱.۹۶ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۹۳۹.۷۳ واحد بسته شد. در چین شاخص “شانگهای  کامپوزیت” صعود ۱.۲ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۷۷۷.۵۶ واحد بسته شد.

همچنین شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با صعود ۱.۳۹ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۲۹۵.۴۸ واحدی بالا رفت.

بورس های اروپا

شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۲.۳۳ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۵۷۸۶.۷۷ واحد بسته شد. همچنین دیگر شاخص بورس جهانی یعنی شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۲.۵۵ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۲ هزار و ۸۸.۹۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با افزایش ۲.۴۴ درصدی در سطح ۴۸۰۵.۶۱ واحد بسته شد.

در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۲.۵۲ درصد بالا رفت و به ۶۷۵۱.۶۰ واحد رسید.

بازار نفت و طلا

گفتنی است قیمت نفت و طلا نیز در کنار بورس جهانی، امروز صعودی بود.

هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال 3 درصد افزایش داشت و با رقم 40.15 دلار مبادله شد.

هر اونس طلا هم با صعود ۱.۱۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۰۹.۱۶ دلار و هر اونس نقره با صعود ۱.۲۵ درصدی به ازای ۲۴.۳۳ دلار معامله شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *