بورسمنتخب سردبیر

شاخص کل بورس ایران از مرز یک میلیون واحد گذشت

شاخص کل بورس ایران از مرز یک میلیون واحد گذشت

در آخرین روزهای معاملاتی در هفته گذشته، شاهد افت شاخص کل بورس ایران بودیم؛ اما در اولین روز معاملاتی در هفته جاری، شاخص بورس به یک‌باره ۴۲ هزار واحد رشد داشت و از مرز یک میلیون واحد گذر کرد. ما در این خبر، به بررسی روز شلوغ بورس ایران که با یک میلیونی‌شدن شاخص بورس همراه بود؛ خواهیم پرداخت. در ادامه با برات نیوز همراه باشید.

در اولین روز این هفته، شاخص کل بورس ایران توانست با یک جهش ۴۲ هزار و ۳۷۲ واحدی، رکورد یک میلیون و ۲۰ هزار واحد را ثبت کند. به عبارت دیگر در سالن بورس، بیش از یک میلیون معامله صورت گرفت که در مجموع برابر با ۱۰۱ هزار و ۱۸ میلیارد ریال ارزش داشتند.

همچنین بر اساس معیار هم‌وزنی، شاخص بورس توانست با ۱۱ هزار و ۲۵۱ واحد رشد، به رقم ۳۱۹ هزار و ۳۸۵ واحد دست پیدا کند.

سهام شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی پارس، صنایع ملی مس ایران، نفت و گاز و پتروشیمی تامین، توسعه معادن و فلزات معدنی و صنعتی گل‌گهر، تاثیر بسیار زیادی در اوج‌گرفتن شاخص کل بورس ایران داشت.

همچنین نمادهای بانک ملت، بانک تجارت، فولاد مبارکه اصفهان، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، صنایع ملی مس ایران، پالایش نفت اصفهان و گلوکزان، بیشترین بیننده‌ها را به خود جلب کردند.

شاخص کل بورس ایران بیش از 42 هزار واحد رشد داشت

در سوی دیگر بازار سهام، شاخص فرابورس همانند شاخص کل بورس با یک جهش ۳۱۶ واحدی، به ۱۱ هزار و ۴۶۶ واحد رسید. در این بازار، ۵۹۳ هزار معامله شکل گرفت و ۴۲ هزار و ۳۱۱ میلیارد ریال میان معامله‌کنندگان رد و بدل شد.

تاثیرگذارترین واحدهای اقتصادی در بازار فرابورس این روز، به شرکت‌های هولدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، پتروشیمی تندگویان، سهامی ذوب آهن اصفهان، فولاد هرمزگان جنوب، تولید نیروی برق دماوند، فرابورس ایران و گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی تعلق داشت.

همین‌طور نماد سهام‌های ذوب آهن اصفهان، توسعه مولد نیروگاه‌های جهرم، تولید نیروی برق دماوند، فرابورس ایران، گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، سیمان لار سبزوار و گروه کارخانجات صنعتی تبرک بیشترین بیننده را به خود جلب کردند.

منبع: ایسنا

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید