در راستای برنامه‌های دولت برای تعمیق بازار سرمایه و حمایت از بورس اقدامات مختلفی انجام شد تا این بازار رونق گرفته و روند صعودی را پیش گیرد.

عرضه سهام نیروگاهی در فرابورس یکی دیگر از اقداماتی بود که دولت در راستای نیل به اهداف خود اجرایی کرده و سهام دومین شرکت نیروگاهی را درفرابورس عرضه کرده است.

این درحالی است که در آستانه عرضه اولیه سهام دومین شرکت نیروگاهی در فرابورس، روند ورود نیروگاه‌ها به بازار سرمایه شتاب بیشتری گرفته و اخیرا نیز دو نیروگاه آبادان و گیلان در این بازار عرضه اولیه شده‌اند.

«شهرام صدرا» مدیرعامل شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس با بیان اینکه در سال ۱۳۸۹ کنسرسیومی از شرکت‌های زیرمجموعه بنیاد مستضعفان شامل شرکت نفت بهران، بانک سینا، برق و انرژی صبا و خدمات دریایی و بندری سینا برنده مزایده نیروگاه قم شدند، گفت: این نیروگاه را خریداری کردند که پس از چند ماه شرکت برق و انرژی پیوند را تاسیس کرده و دارایی‌های نیروگاه را به نام شرکت بپیوند منتقل کردند.

مدیرعامل شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس، سهامداران عمده آن را شرکت‌های نفت بهران، برق و انرژی صبا و تولید نیروی مرکزی صبا معرفی کرد که به ترتیب دارنده بیش از ۴۹، ۲۴ و ۲۰ درصد از سهام شرکت بپیوند هستند.

صدرا با اشاره به اینکه ایران در زمینه تولید برق در دنیا با ظرفیت نصب‌شده ۸۳ هزار مگاوات، رتبه چهاردهم، در منطقه رتبه اول و در خاورمیانه نیز رتبه دوم را در اختیار دارد، افزود: در این میان ظرفیت کلی نیروگاه قم ۷۱۴ مگاوات ساعت و ظرفیت عملی آن ۶۵۰ مگاوات است.

به گفته وی، این نیروگاه دارای چهار واحدی گازی هر کدام با ظرفیت اسمی ۱۲۸.۵ مگاواتی ساخت میتسوبیشی ژاپن و دو واحد بخاری ۱۰۰ مگاواتی ساخت ABC ایتالیاست.

مدیرعامل بپیوند با اشاره به اینکه در سال ۹۷ آمادگی نیروگاه قم ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار مگاوات ساعت بوده، گفت: در سال ۹۸ این رقم به ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار مگاوات رسیده است و آمادگی داریم امسال این ظرفیت را به بیش از ۵ میلیون مگاوات برسانیم.

صدرا در بخش دیگری از این نشست خبری، دارایی‌هایی غیر جاری بپیوند را ۳ میلیارد و ۹۲۵ میلیون ریال و درآمدهای غیر جاری آن را ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال عنوان کرد و افزود: همچنین در پایانِ تیرماه ۹۹ ارزش دارایی‌هایی این شرکت حدود ۶۹ هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

مدیرعامل شرکت برق و انرژی پیوند وجه تمایز این شرکت را نسبت به سایر رقبا، سودآوری مناسب آن عنوان کرد و افزوده است: در سال‌های اخیر برای تهیه قطعات با شرکت‌های داخلی قرارداد بسته‌ایم و بدین ترتیب علاوه بر حمایت از تولید داخل، بیش از ۱۵ میلیون یورو از این محل کاهش هزینه داشتیم.

به گفته وی، این شرکت برنامه دارد با خریداری قطعات ساخت داخل، کاهش هزینه‌ها، کاهش زمان تعمیرات و همچنین بهینه‌سازی، سودآوری شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس را افزایش دهد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *