گمرک ایران شرایط جدید اظهار مسافری تلفن همراه و شرایط جدید رجیستری تلفن همراه را اعلام کرد.

به گزارش برات نیوز، به نقل از گمرک ایران، در جلسه کمیته راهبری طرح رجیستری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اظهار مسافری تلفن همراه و شرایط جدید رجیستری تلفن همراه منوط به درج شماره سیم کارتی است که حداقل ۲۰ روز از زمان فعالسازی آن اعم از (صدور اولیه، IMSWAPS، انتقال مالکیت و غیره) گذشته باشد.

همچنین در تاریخ نهم مرداد ماه نیز در زیر سامانه دوراظهاری مسافری (رجیستری تلفن همراه) اعمال شده است.

بر اساس اعلام گمرک، در صورت بروز مشکل افراد می‌توانند با شماره تلفن ۱۹۵ تماس حاصل کنند.

بیشتر بخوانید: مسافران مراقب اطلاعات هویتی خود باشند

گفتنی است سال گذشته نرخ رجیستری تلفن همراه مسافری افزایش یافت که این اقدام به دنبال رشد ۹۰ درصدی واردات موبایل مسافری انجام شد. واردتی که عمدتا از سوی سودجویان به صورت چمدانی انجام می‌شد.

بعد از آن با برداشته شدن معافیت ۸۰ دلاری واردات مسافری تلفن همراه و همچنین اعمال نرخ ارز بر اساس سامانه سنا برای محاسبه حقوق و عوارض گمرکی و نیز افزایش عوارض ورودی گوشی مسافری به ۲۶ درصد، نرخ‌های رجیستری گوشی‌هایی که از طریق مسافران واقعی رجیستر می‌شوند افزایشی قابل توجه داشت.

در نهایت اجرای طرح رجستری از ابتدا تا کنون به غیر از افزایش قیمت گوشی‌های همراه، مزیتی برای مردم نداشته است.

البته با اجرایی شدن این طرح، کاربرانی که گوشی مسافری وارد می‌کردند از افزایش شدید هزینه‌های رجیستری خبر داده‌اند و با انتشار تصاویری اعلام کردند که نرخ رجیستری انواع مدل‌های موبایل رشدی چند برابری پیدا کرده است.

رجیستری بهانه‌ای دیگر برای فروشندگان شد که قیمت دستگاههای تلفن همراه را افزایش دهند؛ البته ‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری، راهکاری برای مبارزه با این قیمت‌های حباب‌گونه ارائه داد؛ راهکاری که زمان نشان داد تأثیری در مهار این قیمت‌ها ندارد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *