سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگویی از شرایط جدید واردات خودرو و راه‌کارهای تأمین ارز آن سخن گفت.

به گزارش برات‌نیوز، حجت‌اله فیروزی از گلایه‌مندی مردم در رابطه با ممنوعیت واردات خودرو سخن به میان آورد.

وی در این زمینه اعلام کرد، برنامه تحول بازار و صنعت خودرو سبک به منظور تحقق اهداف مختلف در زمینه واردات خودرو طراحی شده است.

به گفته نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی، قوانین مربوط به خودروسازان از سوی دولت تعیین خواهد شد، در نتیجه شرکت‌های خودروسازی در حاشیه امن قرار دارند و با توجه به شرایط می‌توانند حلقه واردات را تنگ کنند.

بیشتر بخوانید: طرح ساماندهی خودرو یا انحصار بیشتر؟

فیروزی در رابطه با ورود مجلس به واردات خودرو معتقد است اعمال نفوذ برای ممنوعیت واردات یا آزاد کردن آن به جایی نخواهد رسید و سیاست به صورت یکسان ایجاد می‌شود.

واردات خودرو موضوعی‌ست که می‌تواند علاوه‌بر تأمین ارز مورد نیاز بازار، مسیر را برای رقابت میان خودروسازان داخلی و خارجی هموار خواهد کرد.

قیمت خودرو خارجی کاهش یافت

در شرایط جدید واردات خودرو ، ارز مورد نیاز برای واردات از داخل کشور تأمین نخواهد شد.

در حقیقت در این طرح تنها افراد و خودروسازانی مجوز واردات خودرو دارند که خودرویی صادر کرده باشند تا به این صورت از محل صادرات خودرو ارز تأمین شده و معادل آن خودرو وارد کشور شود.

به همین منوال، قطعه‌سازانی که نیاز به واردات خودرو دارند باید معادل آن قطعه صادر کنند.

به گفته فیروزی، افراد حقیقی غیردولتی که نفت خریداری و آن را صادر و به فروش برسانند، می‌توانند از محل ارز آن، خودرو به کشور وارد کنند و همچنین اشخاصی که ارز در بیرون از کشور داشته و تعهدی نسبت به بازپرداخت آن به دولت ندارند، می‌توانند از محل آن خودرو به کشور وارد کنند.

وی در پایان سخنان خود اضافه کرد بعد از تصویب کلیات طرح ﺗﺤﻮﻝ ﺑﺎﺯﺍﺭ ﻭ ﺻﻨﻌﺖ ﺧﻮﺩﺭﻭ ﺳﺒﮏ و رسانه‌ای شدن آن قیمت خودروهای خارجی در بازار با کاهش روبه‌رو شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *