اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

شرط سکونت 5 سال و فرم «ج» حذف شد

شرط سکونت 5 سال

دو شرط سکونت بیش از 5 سال و فرم «ج» برای اجرای طرح تسهیلات کمک ودیعه مسکن حذف شد و متقاضیان طرح اقدام ملی که مستاجر هستند هم می توانند از طرح کمک ودیعه مسکن استفاده کنند و فرم «ج» آن ها قرمز نمی شود.

فرم «ج» برای کسانی است که قبلا از تسهیلات دولتی استفاده کرده اند یا خیر، اما درخصوص طرح کمک ودیعه مسکن اگر کسی متقاضی طرح اقدام ملی و دریافت مسکن ملی است ولی درحال حاضر مستاجر بوده و قصد استفاده از کمک ودیعه مسکن را هم دارد هیچ مشکلی برایش ایجاد نمی شود و می تواند از این کمک ودیعه نیز استفاده کند .

چند روز پیش مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن اعلام کرده بود که متقاضیان وام کمک ودیعه مسکن نباید از تسهیلات یارانه ای دولت استفاده کرده باشند .

وی گفته بود سبز بودن فرم «ج»،عدم مالکیت از سال 84 به بعد، تاهل یا سرپرست خانوار بودن از جمله شرایطی است که متقاضیان باید برای دریافت کمک ودیعه اجاره مسکن آن را باید داشته باشند .

اما پس از آن معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که شرط سکونت 5 سال و فرم «ج» جزو شروط دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن نیست و کسانی که برای دریافت مسکن ملی اقدام کرده اند و مستاجر هستند نیز می توانند از این تسهیلات استفاده کنند .

محمود محمودزاده همچنین گفته است: نداشتن مالکیت از جمله شرط های مهم در آیین نامه برای دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن است و اگر کسی مالک باشد و خودش در جای دیگری مستاجر باشد نمی تواند از این تسهیلات بهره مند شود .

وی همچنین درباره دیگر شرایط دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن گفته است : متاهل بودن و یا سرپرست خانوار بودن به عنوان یکی دیگر از شروط دریافت این تسهیلات است وموضوع سابقه 5 سال سکونت و فرم «ج» هم از شروط دریافت تسهیلات حذف شد.

بیشتر بخوانید: مسکن ارزان ‌قیمت، از تامین زمین رایگان تا وام بلاعوض

محمود زاده با اشاره به این موضوع که هدف ازاجرای طرح کمک ودیعه اجاره برای مستاجرین گفته است:دراین طرح دیده شده که کسانی که توانایی تهیه پول ودیعه مسکن را با توجه به افزایش قیمت های اجاره مسکن ندارند حمایت شوند تا مستاجران قدرت و توانایی بهتری برای اجاره واحدهای مسکونی در شهرهای خود پیدا کنند .

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه باز هم تاکید کرده است: ثبت نام کنندگان در طرح ملی مسکن نیز به شرطی که مستاجر باشند و مالک ملکی نباشند از این تسهیلات استفاده کنند و فرم «ج» آن ها قرمز نشده و برایشان مشکلی پیش نمی آید.

وی ادامه داده است : گروه های هدف اجرای طرح کمک ودیعه مسکن از جمله کارگران ، حقوق بگیران ، افراد تحت پوشش، زنان خود سرپرست اگر مستاجر هستند و درطرح اقدام ملی نیز ثبت نام کرده اند هیچ نگرانی بابت دریافت کمک ودیعه مسکن نداشته باشند زیرا این دو موضوع از یکدیگر تفکیک شده و به هم ربطی ندارند .

به گفته وی همچنین مستاجران در شهرهای جدید هم می توانند از تسهیلات کمک ودیعه مسکن استفاده کنند .

این مقام مسوول در وزارت راه و شهرسازی همچنین اظهار کرده است : برخی از مستاجران نگران عدم دریافت این ودیعه ها از سوی مالکان هستند اما باید توجه داشت که این ودیعه ها هیچ مالیاتی برای مالکان نخواهد داشت و تمامی مسوولیت آن برعهده مستاجران و وام گیرندگان است .

به گفته محمود زاده البته که باید درباره اجرای طرح کمک ودیعه مسکن اطلاع رسانی بیشتری انجام شود تا متقاضیان و واجدان شرایط بتوانند به بهترین شکل ممکن از این تسهیلات استفاده کنند .

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید