شرکت‌های چینی در سال جاری توانستند سود ۱۲ میلیارد دلاری از عرضه اولیه سهام در بورس آمریکا به دست آورند.

علاقه سرمایه گذاران آمریکا به سهام شرکت‌های چینی

به گزارش برات نیوز، سرمایه‌گذاران آمریکا علاقه زیادی به خرید سهام شرکت‌های چینی دارند و این موضوع در تحریم این شرکت ها توسط بورس آمریکا دخیل بود.

این سرمایه گذاران در سال جاری میلادی علیرغم تنش‌های میان دو کشور که به بالاترین سطح ۶ سال اخیر رسیده بود، سهام چینی زیادی خریداری کردند.

گزارش‌های رنسانس کپیتال نشان داد در سال ۲۰۲۰ اشتهای سرمایه‌گذاران آمریکا برای خرید سهام چینی افزایش یافته و علی‌رغم تنش‌های تجاری بین دو کشور به بالاترین سطح خود در ۶ سال اخیر رسیده است.

میزان سود کسب شده از ۳۰ عرضه اولیه سهام

داده‌های موجود در این گزارش نشان می‌دهد که شرکت‌های چینی سود حدود ۱۲ میلیاردی از طریق ۳۰ عرضه اولیه سهام در بورس‌های آمریکا به دست آوردند.

چینی ها با این سود رکورد سال ۲۰۱۴ خود را زدند. این بالاترین سطح سرمایه ای است که این شرکت ها از سال ۲۰۱۴ تاکنون به دست آورده اند.

بیشتر بخوانید: واکنش پکن به سرکوب شرکت‌‌های چینی

در سال ۲۰۱۴ شرکت‌های چینی ۲۵.۷ میلیارد دلار از عرضه اولیه سهام خود در وال‌استریت سود جمع‌آوری کرده بودند.

این در شرایطی است که برخی شرکت‌های چینی به علت شیوع کرونا و کلاهبرداری حسابداری لوکین کافی، عرضه اولیه سهام خود در آمریکا را به تعویق انداخته‌اند.

در غیر این صورت باید منتظر انتشار رقم بالاتری بودیم.

تلاش آمریکا برای اخراج شرکت‌های چینی از بورس

به نظر می‌رسد به دنبال موفقیت شرکت‌های چینی در بورس آمریکا، این کشور با اخراج آنها، قصد قطع کردن دستشان از سود وال استریت را دارد. 

این اقدام بخشی از تلاشی وسیع تر برای محدود کردن سرمایه گذاری آمریکا در شرکت‌ های چینی است و دلیل آن نگرانی دولت آمریکا در مورد فعالیت‌های این شرکت‌ها است.

قانون جدید ترامپ

به تازگی نیز دونالد ترامپ با امضای یک قانون جدید تصویب کرد اگر شرکت ‌های چینی نتوانند به الزامات بازرسی آمریکا پایبند باشند، از بازار بورس این کشور اخراج می‌شوند.

طبق این قانون، اگر شرکت ‌های خارجی در سه سال متوالی نتوانند الزامات حسابرسی آمریکا را رعایت کنند، اجازه نخواهند داشت در بازار بورس این کشور حضور داشته باشند.

مقامات چین این اقدام را یک سیاست تبعیض‌آمیز می‌دانند که شرکت ‌های چینی را از نظر سیاسی سرکوب می‌کند.

 از ماه فوریه 156 شرکت چینی در فهرست نزدک بزرگترین بازار معامله الکترونیک سهام در آمریکا و بازار سهام نیویورک قرار دارند که حداقل یازده شرکت دولتی را دربرمی‌گیرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *