شرکت داروسازی استرازنکا اخیرا موفق به کشف واکسن کرونا شده اند. اما این هفته این شرکت به دلیل دیگری نیز خبرساز شد و آن حمله هکرهای کره شمالی به این شرکت داروسازی بود.

به گزارش برات نیوز، طریقه ورود این هکرها به سایت اینگونه بوده است که آنها خود را به عنوان استخدام کنندگان در سایت لینکدین و واتساپ جا زده اند و به کارمندان استرازنکا به عنوان عناوین شغلی ساختگی پیشنهاد می کردند. هدف آنها از این کار این بوده است که به آنها نزدیک شوند.

تلاش برای هک شرکت داروسازی استرازنکا

پس از این مرحله آنها اسناد و مدارکی را برای کارمندان شرکت داروسازی استرازنکا ارسال می کردند که در ظاهر توصیف پیشنهادات شغلی بوده است. اما در پس آن کد مخربی قرار داشته است که با کمک آن بتوانند به رایانه قربانی دسترسی پیدا کنند.

این تلاش ­های هک موجب درگیر شدن تعداد زیادی از کارمندان شرکت داروسازی استرازنکا شد که مشغول تحقیق روی کشف و بررسی های مرتبط به واکسن بودند. اما به نظر نمی رسد که این هکرها توانسته باشند کاری از پیش ببرند.

پیونگ یانگ پیش از این دست داشتن در حملات سایبری را انکار کرده بود. سفیر این کشور در سازمان ملل متحد هم در این باره حاضر نشد اظهارنظر کند.

تکنیک های هک متعلق به کره شمالی است

منابع آگاه که نام آنها فاش نشده است، در این باره بیان کردند: ابزارها و تکنیکهای مورد استفاده در این حملات بخشی از حملات هک هستند که مقامات آمریکایی و محققان امنیت سایبری به کره شمالی نسبت داده اند.

چندی پیش حملات هک روی شرکت های رسانه ای و دفاعی تمرکز کرده بود، اما این هکرها جدیدا سازمان های دارویی که تحقیقات مرتبط با کرونا را انجام می دهند، هدف قرار داده است.

هنوز علت این خرابکاری ها مشخص نیست اما طی چند مدت اخیر حملات سایبری علیه نهادهای بهداشتی، دانشمندان مشغول در تحقیقات ساخت واکسن کووید ۱۹ و شرکتهای داروسازی در دوران همه گیری ویروس کرونا افزایش یافته است.

به نظر می رسد گروههای سایبری مجرمانه و هکرهای تحت حمایت دولتی در تلاش برای کسب جدیدترین یافته ها و اطلاعات درباره این بیماری فراگیر بوده اند.

منابع غربی می گویند: هکرها با هک کردن اطلاعات مرتبط با شرکت های درمانی مانند شرکت دارویی استرازنکا می گویند هرگونه سرقت اطلاعات می تواند به قیمت خوبی فروخته شود یا برای اخاذی قربانیان مورد استفاده قرار گیرد.

حملات گسترده هک

ماه جاری شرکت مایکروسافت اعلام کرد دو گروه هکر کره شمالی را شناسایی کرده که سازندگان واکسن در کشورهای متعدد را هدف گرفته و پیام هایی حاوی پیشنهادهای شغلی ساختگی را به قربانیانشان ارسال کرده اند تا از این طریق به سیستمهای آنها رخنه کنند.

قانونگذاران کره جنوبی روز جمعه اعلام کردند که سازمان امنیت این کشور بخشی از این تلاشها را خنثی کرده است.

طبق آخرین گزارش ها، دادستانهای آمریکا، کشور کره شمالی را عامل این حملات گسترده هک طی سالها اخیر می دانند. از آخرین حملات سایبری مخرب شامل هک و درز ایمیلهای شرکت سونی پیکچرز در سال ۲۰۱۴، سرقت ۸۱ میلیون دلار از بانک مرکزی بنگلادش در سال ۲۰۱۶ و انتشار ویروس باج افزار واناکرای در سال ۲۰۱۷ می توان نام برد.

اما پیونگ یانگ می گوید این ادعاها را باور ندارد و می گوید در راستای تلاش واشنگتن برای مخدوش کردن وجهه این کشور مطرح شده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *