دولت ترامپ بر اساس اسناد فاش شده به دنبال تحریم شرکت های چینی دیگر است. آمریکا مدعی شده است که این شرکت ها با ارتش چین در ارتباط اند.

به گزارش برات نیوز، اسنادی فاش شده است که خبر از تحریم 89 شرکت چینی به بهانه ارتباط با ارتش را می دهد. قرار است دولت ترامپ در آخرین ماه های حضور خود در کاخ سفید این تحریم های جدید را رونمایی کند.

شرکت های هواپیمایی در لیست تحریمی ها

در این فهرست برخی از شرکتهای فعال در حوزه هوانوردی چین هم دیده می شوند.  از جمله نام شرکت کوماک چین که پیشتاز تلاش پکن برای ساخت هواپیمای مسافری و رقابت با بوئینگ و ایرباس در بازار جهانی به شمار می‌رود، در این لیست وجود دارد.

شرکت آبیک و 10 شرکت مرتبط با آن که این شرکت هم در حوزه هوانوردی فعالیت می‌کند، نیز در لیست تحریمی دولت آمریکا قرار دارد. 

تحریم شرکت های چینی مساوی با تنش بیشتر

در صورت انتشار این فهرست احتمالا تنش ها میان این دو ابرقدرت اقتصادی شدت بگیرد. همچنین تاثیراتی روی درآمد شرکت های امریکایی که قطعات هواپیما به شرکت های چینی می فروشند نیز خواهد داشت و به اقتصاد آنها لطمه می زند.

سخنگوی وزارت بازرگانی آمریکا که متولی اعلام فهرست شرکت‌های تحریمی چینی شده فعلا در این باره اظهار نظری نکرده است. وزارت امور خارجه چین نیز واکنشی به این خبر نداده است.

نتیجه این تحریم چه خواهد بود؟

در صورت اعلام رسمی تحریم این شرکت‌ها دیگر طرف‌های آمریکایی امکان فروش قطعه و همکاری با آنها را نخواهند داشت.

در واقع این طرح در قالب قانون مصوب در آمریکا برای شناسایی شرکت‌های مرتبط با ارتش چین و روسیه انجام شده و بر اساس آن شرکت‌های آمریکایی باید برای فروش تولیدات خود به آنها از دولت آمریکا مجوز بگیرند.

مجوزهای قبلی درخواست شده برای فروش قطعه به شرکت های چینی تحریم شده رد شده بود. اما دولت ترامپ در آخرین ماه های خود به اقدامات تحریمی خود سرعت بخشیده و در پی رسمی کردن آنهاست.

10 روز پیش هم وی طی فرمانی اجرایی سرمایه‌گذاری شرکت‌های آمریکایی در شرکت‌های چینی‌ای که به زعم واشنگتن متعلق به ارتش چین بوده و یا از سوی آن کنترل می‌شود، ممنوع شده بود. در حالی واشنگتن به سمت تشدید تنش با چینی‌ها می‌رود که شرکت بوئینگ در برهه حساسی قرار داشته و به دنبال مجوز پرواز دوباره هواپیماهای بوئینگ 737 مکس است.

ماجرای تحریم شرکت های چینی در کجا شروع شد؟

پس از سقوط دو فروند هواپیمای بوئینگ در اتیوپی و اندونزی، چین پرواز آنها در آسمان خود ممنوع کرد. آمریکا و اروپا مجوز پرواز این هواپیماها را بعد از 20 ماه صادر کرده اند. اما انتظار می رود که مقامات چینی ماه ها برای صدور مجوز زمان صرف کنند و به آن مجوز ندهند.

امریکا نیز قصد دارد شرکت های هواپیمایی مرتبط چین را شناسایی کرده و جلوی همکاری طرف های آمریکایی را با آنها بگیرد. به همین دلیل 89 شرکت چینی را در کنار 35 شرکت که قبلا در لیست سیاه قرار داده بود، در لیست تحریم ها قرار داده است.

در صورت نهایی شدن تحریم های علیه این شرکت های چینی، ارائه انواع خدمات مانند فروش نرم افزارهای رایانه‌ای نظیر نرم افزارهای تحلیل کلمات، تجهیزات علمی نظیر اسیلوسکوپ‌های دیجیتال و تجهیزات هواپیما و قطعات یدکی از آمریکا نیز تحت تاثیر قرار می گیرد و ممنوع می شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *