درحالی که شرکت‌های ایرانی از فعالیت در حوزه نفت سوریه جا مانده‌اند، شرکت ‌های نفتی روسی از این فرصت استفاده کرده و در سوریه شعبه تاسیس کرده‌اند.

به گزارش برات نیوز، حضور فعال شرکت های نفتی روسی در صنعت نفت و گاز سوریه و تاسیس شعبه در پایتخت این کشور در حالی است که به دلیل تحریم‌های اروپا و آمریکا تنها شرکت‌های ایرانی و روسی مجوز فعالیت در این کشور را دارند.

اما در حال حاضر جای خالی شرکت‌های ایرانی بسیار مشهود بوده و فعالیتی در این حوزه پرظرفیت ندارند.

این درحالی است که دو شرکت نفتی روسیه که از اوایل بحران سوریه با منعقد کردن‌ قراردادهایی برای استخراج و اکتشاف نفت در مناطق مختلف در این کشور حضور فعالی داشتند برای گسترش فعالیت‌های خود، اقدام به تأسیس شعبه در دمشق کرده‌اند.

تاسیس دو شعبه از شرکت ‌های نفتی روسی در سوریه

این شرکت ‌های نفتی روسی پس از تصویب وزارت اقتصاد و تجارت خارجی دولت سوریه، دو شعبه در پایتخت این کشور و با هدف ارائه خدمات در زمینه‌های نفت، گاز، منابع معدنی، تجارت مواد معدنی و شیمیایی  تاسیس کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: توافقات نفتی روسیه و عربستان

در همین حال شرکت‌های Mercury و Villada قبل از دریافت مجوز تاسیس شعبه، قراردادهایی را در زمینه نقشه‌برداری، حفاری و تولید در بخش‌های نفت و گاز در مناطق مرکزی و شرقی سوریه، منعقد کرده بودند.

بر اساس این گزارش،این شعبه ها در پایتخت سوریه برای انجام عملیات اکتشاف، توسعه و تولید نفت، افتتاح شده‌اند.

ارائه خدمات توسط شرکت‌ های نفتی روسی

افتتاح شعب این دو شرکت، نزدیک به یک ماه پس از افتتاح شعبه شرکت روسی STG Technology در دمشق صورت می‌گیرد و هدف آن ارائه خدمات در زمینه‌های نفت، گاز، منابع معدنی، تجارت مواد معدنی و شیمیایی است.

شرکت روسی Soyuz Nafta Gas نخستین شرکتی بود که در سال 2013 با دولت سوریه برای تحقیق در مورد نفت و گاز در مرزهای آبی سوریه در مدیترانه، قراردادی منعقد کرد. این قرارداد شامل عملیات اکتشافی در مساحت 2.190 کیلومترمربع برای مدت 25 سال بود

سپس شرکت Stroytransgas در سال 2017 با عقد قراردادهایی، اکتشاف گاز و نفت در سواحل طرطوس و بانیاس، علاوه بر میدان قره در حومه حمص و همچنین حق استخراج فسفات از معادن الشرقیه در پالمیرا را دنبال کرد.

تجربه بیشتر شرکت‌های ایرانی و غیبت در حوزه نفت و گاز سوریه

 این در حالی است که شرکت‌های ایرانی به دلیل انجام پروژه‌هایی در خلیج‌فارس و نیز آب‌های عمیق دریای خزر، تجربه بیشتری نسبت به روسها در عرصه حفاری و استخراج دریایی دارند.

 در نتیجه، می‌توانند نقش فعال‌تری نسبت به شرکت ‌های نفتی روسی داشته باشند.

بر اساس این گزارش، تلاش روسها در حوزه صنعت نفت و گاز سوریه حتی از دوران قبل از بحران در این کشور انجام شده بوده است.

 در حال حاضر نیز اراده حاکمیت روسیه برای اخذ قراردادهایی در بخش‌های سودده به جهت تحکیم نفوذ اقتصادی در سوریه است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *