طبق جدیدترین گزارش­های سازمان توسعه تجارت، عراق اصلی ترین واردکننده کالا از ایران بوده و به شریک اصلی تجاری ایران به جای چین تبدیل شده است.

عراق شریک اصلی تجاری ایران به جای چین

به گزارش برات نیوز، عراق در صف اول واردکنندگان کالا جای چین را گرفت و در هفت ماهه ابتدایی سال جاری، به اصلی ترین وارد کننده کالا از ایران تبدیل شده است.

اما در سال گذشته چین با بیشترین میزان واردات و صادرات، اصلی ترین شریک تجاری ایران بود که امسال جای خود را به عراق داده است.

عراق طی 7 ماه ابتدای سال اصلی ترین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی لقب گرفته و حدود 5 میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده است. از نظر وزنی نیز صادرات ایران به عراق بیش از ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تن بوده است.

عراق به طور کلی میزان 27 درصد از مجموع صادرات در هفت ماه اول سال 99 را به خود اختصاص داده است و عنوان اصلی ترین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی را از آن خود کرده است.

آمارهای سازمان توسعه تجارت نشان می‌دهد که ایران توانسته در ماه‌های ابتدایی سال جاری، صادرات وزنی خود به عراق را ۲۶ درصد افزایش دهد که احتمالا همین موضوع خود را در آمار نهایی صادرات نیز نشان داده است.

مهمترین اقلام صادراتی ایران به عراق

مهمترین اقلام صادراتی که ایران به عراق صادر کرده است، علاوه بر گاز و برق، میله ‌های آهنی، گوجه فرنگی، کاشی و سرامیک، هندوانه تازه، کولرهای آبی، رب‌ گوجه فرنگی، قطعات توربین‌های بخار، پنیر و بیسکویت بوده است.

همچنین ایزوگام، کاشی سرامیک، سنگ مرمر و گرانیت، پیاز و میوه، ظروف یکبارمصرف، مصنوعات پلاستیکی، بلور و شیشه، لوله پلی اتیلن، موکت و فرش، سیمان سفید، یونولیت، گچ، خیارشور و ترشی، رب گوجه فرنگی، بیسکویت ویفر و تافی، خمیرمایه  و کشمش از دیگر محصولات صادراتی به شریک اصلی تجاری ایران هستند.

بیشتر بخوانید: تمدید معافیت خرید برق عراق از ایران

آمار و ارقام صادرات و واردات عراق

سازمان توسعه تجارت آمار کاملی از ارقام واردات و صادرات شریک اصلی تجاری ایران ارائه کرده است که طی آن حدود 90 میلیارد دلار صادرات و 32 میلیارد دلار واردات از کل کشورهای دنیا انجام داده است.

مهم‌ترین کالاهای وارداتی این کشور به طور کلی گندم، برنج، روغن، شکر، دارو، مصنوعات صنعتی و فلزی، خودرو، تجهیزات نیروگاهی و مخابراتی و  مهم‌ترین صادرات آن نیز نفت خام، فرآورده‌های شیمیایی، برخی مواد غذایی و حیوانات زنده است.

تسریع روند صادرات کالا به عراق

بسیاری از بازرگانان و تجار ایرانی تا قبل از بازگشایی مرزهای تجاری شلمچه و چذابه به ناچارکالاهای خود را از مرزهای پرویزخان در استان کرمانشاه و باشماق در استان کردستان صادر می کردند که این روند هزینه‌ حمل و نقل کالا را افزایش داده بود. اما با باز شدن مرز شلمچه این هزینه ها کاهش یافته است.

مرز دریایی خرمشهر نیز در چند ماه اخیر برای شناورهای باری و تجاری که عازم بنادر عراقی بصره ، ابوفلوس ، ام القصر ، ابوالخصیب و فاو بودند باز بود. همه این موارد به کمک به رشد صادرات ایران و واردات کالا به مرزهای عراق کمک کرده و این کشور را به شریک اصلی تجاری ایران در سال جاری تبدیل کرده است.

کشورهای ترکیه با حدود ۲۶ درصد، چین با ۲۵ درصد، کره جنوبی با حدود ۶ درصد، هند با ۵ درصد و آمریکا با حدود ۴ درصد سهم از بازار عراق، رقبای ایران در بازار عراق محسوب می‌شوند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *