اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

خطای شناسایی خانه های خالی

شناسایی خانه های خالی

یکی از معیارهای شناسایی خانه های خالی ، سرکشی به همه واحدهای مسکونی شهر است. این کار هم زمان زیادی می‌برد و هم درصد خطای بالایی دارد.

به گزارش برات نیوز، رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران معتقد است: یکی از راه‌های شناسایی خانه های خالی سرکشی به همه واحدهای مسکونی شهر است که درصد خطای بالایی دارد.

به گفته مصطفی قلی خسروی ممکن است برخی افراد که خانه خالی نگهداری می‌کنند برای این‌که نشان دهند خانه‌شان خالی نیست هفته‌ای یکبار به خانه خود سرزده و مقدار مشخصی آب، برق و گاز مصرف کنند که طبیعتا کار چندان سخت و پیچیده‌ای نیست.

خسروی می گوید: در ایران مسکن به عنوان یک بازار سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود و اگر افراد به سود این بخش اطمینان نداشته باشند وارد این بازار نمی‌شوند که طبیعتا می‌تواند مشکلاتی مانند کاهش تولید را ایجاد کند.

این در حالی است که در بسیاری از کشورهای دنیا، مسکن به عنوان یک کالای مصرفی شناخته می‌شود. در حالی که مسکن در ایران در حال حاضر به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد کاهش تولید مسکن در طول سال‌های گذشته توسط بخش خصوصی، به دلیل بی‌توجهی دولت و همچنین سودآوری بازارهای موازی مانند طلا، سکه، ارز و… بوده است.

برای همین بسیاری از پیمانکاران و فعالان صنعت ساختمان با وجود اعلام آمادگی برای ساخت مسکن نتوانستند کاری از پیش ببرند.

بیشتر بخوانید: رفع ابهامات طرح مالیات برخانه های خالی در مجلس

به گفته وی، اکثر خانه‌های خالی در مناطق لوکس‌نشین تهران و سایر استان‌ها بوده و اجرای این طرح تاثیری بر قیمت مسکن و حتی بازار اجاره نخواهد داشت.

متاسفانه بازار اجاره و مسکن قیمت مشخصی ندارند که افراد بر این اساس بخواهند اعداد و ارقام موجود را برای عدول از سقف قیمتی بررسی کنند.

ضمن این‌که باید توجه داشت خانه‌های خالی صرفا متعلق به افراد عادی نیست و ردپای دستگاه‌های دولتی نیز در این بخش دیده می‌شود.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران به کیفیت خانه‌ها در کلانشهرها اشاره کرد و گفت: در برخی مناطق تهران ممکن است دو خانه با سال ساخت یکسان، اما با قیمت‌های مختلف به فروش برسد.

این موضوع به امکانات جانبی ساختمان بازمی‌گردد، از این رو استعلام قیمت منطقه‌ای نیز خیلی دقیق نیست.

به عقیده خسروی، اگرچه قانون مالکیت می‌گوید اختیار ملک با دارنده آن است، اما نباید از این قانون چنین برداشتی شود که فرد می‌تواند احتکار کند.

به نظر می‌رسد صاحبان خانه‌های خالی باید برای واحدهایی که عرضه نمی‌کنند مالیات پرداخت کنند.

وی می گوید: دولت با تشکیل صندوق حمایتی مسکن، می‌تواند تمام عایدات حاصل از درآمدهای مالیاتی مسکن و ارزش‌افزوده را صرف هزینه‌های ساخت مسکن ملی یا راه وترابری کند، اما ظاهراً دولت، واریز این عوایدی به شهرداری را مناسب‌تر تشخیص می‌دهد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید