با ساخت 132هزار واحد مسکونی برنامه ریزی شده،430 هزار نفر در 40 شهرک مسکونی سراسر کشور سکونت می یابند.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است رییس جمهوری دولت سیزدهم در برنامه های خود از پیش بینی ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی درکشور خبرداده بود.

حال اینکه با نشستن بر مسند ریاست جمهوری باید دید که این وعده ها درخصوص رفع مشکلات مسکن اقشار ضعیف جامعه اجرایی خوهد شد یا خیر؟

افزایش چند برابری قیمت مسکن و مهاجرت مردم به حاشیه شهرها

درهمین حال و با توجه به افزایش چند برابری نرخ اجاره مسکن در کشور، مردم در اغلب اقشار جامعه به خصوص اقشار ضعیف دیگر قادر به اجاره یک واحد مسکونی در شهرها نیستند

و مجبور به مهاجرت به حاشیه های شهرها شده اند.

پس از رشد چندصدبرابری قیمت مسکن و ناتوان شدن مردم در خرید مسکن، اجاره بهای مسکن نیز درشهرها تاجایی افزایش یافت که اقشار مختلف جامعه دیگر قادر به اجاره مسکن در شهرها نبودند.

به همین منظور به حواشی شهرها پناه بردند و دراطراف شهرها و حتی شهرهای جدید که اجاره بها کمی ارزان تر از شهرها است سکنی گزیدند.

دراین میان به نظر می رسد مسوولان دولت سیزدهم درراستای اجرایی شدن وعده های رییس جمهوری، قصد احداث واحدهای مسکونی در شهرهای جدید و سکوت اقشار ضعیف جامعه دارند.

احداث واحدهای مسکونی در 14 استان کشور

درهمین راستا، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید از پیش بینی ساخت ۱۳۲ هزار واحد مسکونی و سکونت ۴۳۰ هزار نفر در ۴۰ شهرک مسکونی سراسر کشور خبر داد.

حبیب الله طاهرخانی درباره جزئیات احداث ۴۰ شهرک جدید در کشور اظهار کرد:

این ۴۰ شهرک در مراحل مختلف از مکان یابی تا شروع عملیات اجرایی هستند که در ۱۴ استان شامل تهران، البرز، فارس، اصفهان، کردستان، مازندران، گلستان، آذربایجان شرقی، هرمزگان، کرمان، اردبیل یزد، سمنان و خراسان جنوبی ساخته می‌شود.

وی درادامه افزود:

شرکت عمران شهرهای جدید فاز مطالعات و مکانیابی احداث شهرک‌ها را به عنوان بُعد سوم از نظام سکونتگاهی کشور در کنار شهرها و روستاها را در دست انجام دارد.

اتمام کار مطالعاتی ساخت 40 شهرک در سراسرکشور

طاهرخانی تصریح کرد: امیدواریم احداث این واحدها به تعادل بخشی به بازار مسکن به خصوص در جاهایی که معضل جدید در تأمین زمین برای توسعه شهرها داریم، کمک کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد:

 مطالعات ساخت این ۴۰ شهرک به اتمام رسیده است که بخشی از آنها در حال طی کردن اخذ مصوبات و مجوزها از کارگروه برنامه ریزی و توسعه استان‌های مربوطه قرار دارند.

 برخی از آنها هم شامل این مراحل را طی کرده اند و در دستور کار اخذ مصوبه از شورای عالی شهرسازی و معماری قرار دارند.

یک مورد هم به تصویب شورای عالی شهرسازی رسیده است؛ اخذ مصوبه ساخت ۴ شهرک در دستور کار شورای عالی شهرسازی است.

اظهار امیدواری مسوولان برای ساخت 40 شهرک تا پایان سال جاری

وی درادامه بیان کرد: امیدواریم بتوانیم مراحل تصویب و اخذ مجوز ساخت این ۴۰ شهرک را تا پایان سال جاری از شورای عالی شهرسازی و معماری اخذ کنیم.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: ۱۳۲ هزار واحد مسکونی برای استقرار ۴۳۰ هزار نفر در این ۴۰ شهرک پیش بینی شده است تا بخشی از نیاز مسکن شهروندان در مناطق با محدودیت توسعه شهرها، پیش بینی شده است.

وی یادآور شد: علاوه بر سرمایه گذاری بخش خصوصی از مجموعه‌های بزرگ تولیدی و همچنین همکاری نیروهای مسلح و نیز ثبت نام‌های وزارت راه و شهرسازی برای ساخت مسکن اقشار فاقد مسکن، بهره مند می‌شویم.

اعطای مسکن به افراد دارای شرایط تعیین شده

طاهرخانی درباره شرایط متقاضیان گفت:

تأهل، فاقد مسکن بودن، عدم دریافت تسهیلات دولتی در بخش مسکن و ساکن شهر مادر بود، شرایط اصلی هستند که در طرح‌های مسکنی وزارت راه و شهرسازی به عنوان گروه‌های مورد حمایت مد نظر است.

وی اعلام کرد: پرداخت تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی برای متقاضیان واحدهای مسکونی شهرک‌های اعلام شده، قطعی است؛ اما پیشنهادات جدیدی از سوی وزارت راه و شهرسازی تهیه شده تا در شورای عالی مسکن که به ریاست رئیس جمهور برگزار خواهد شد، رقم قطعی این طرح اعلام خواهد شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *