در حالی که تمامی نمودارها رشد چند صد درصدی قیمت مسکن را طی دو سال گذشته اعلام داشته و متوسط قیمت مسکن در تهران را حدود 23 میلیون تومان برآورد کرده اند. کارشناسان حوزه بازار مسکن معتقدند که متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در نیمه اول شهریور امسال به حدود ۲۳.۵ میلیون تومان رسیده که در مقایسه با رقم مشابه ماه قبل تنها ۱.۹ درصد رشد داشته است.

به گزارش برات نیوز،طبق اعلام بانک مرکزی اطلاعات برگرفته از سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور در نیمه اول شهریور ماه سال جاری حاکی از این است که پس از یک دوره التهاب در بازار مسکن، نشانه‌هایی از بازگشت آرامش به این بازار آشکار شده و حاکی از آن است که دوره تلاطم اخیر بازار مسکن رو به پایان است.

 بر اساس اطلاعات سامانه یاد شده، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در نیمه اول شهریورماه سال جاری به حدود ۲۳.۵ میلیون تومان رسیده که در مقایسه با رقم مشابه ماه قبل تنها ۱.۹ درصد رشد داشته است.

کاهش قابل توجه رشد قیمت مسکن در شهر تهران در شرایطی بوده که تعداد معاملات مسکن شهر تهران پس از ثبت افت ۳۵.۴ درصدی در مردادماه سال جاری (نسبت به رقم تیرماه)، در نیمه اول شهریورماه نسبت به مدت مشابه ماه قبل نیز به میزان ۳۷.۷ درصد کاهش داشته که حاکی از تداوم افت معاملات مسکن در شهریورماه است. 

رشد ماهانه قیمت مسکن در شهر تهران طی اردیبهشت الی مرداد سال جاری ارقام بالایی را تجربه کرده بود.

نکته قابل توجه در زمینه بازار مسکن این بوده که علاوه بر رشد جهشی قیمت‌ها، مسئله متوقف نشدن رشد قیمت‌ مسکن در سال جاری است. بررسی آمار مرتبط با میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در 5 ماهه ابتدا سال‌های 97، 98 و 99 بیانگر این امر است که رشد قیمت در انتهای 5 ماهه اول سال، تثبیت شده و بعضا روند کاهشی داشته است. این در حالی‌ست که قیمت مسکن در 5 ماه ابتدایی سال جاری بدون توقف روند افزایشی خود را پیگیری می‌کند.

درهمین حال بر اساس بررسی های انجام شده بازارمسکن به نحوی رشد صعودی داشته که متوسط قیمت مسکن درمردادماه سال 97 حدود 6 و نیم میلیون بوده وحالا پس از گذشت حدود دوسال در مردادماه امسال متوسط قیمت مسکن به 23 میلیون تومان رسیده و این نشانگر این است که از حدود دو سال و نیم پیش قیمت مسکن رشد 359 درصدی داشته است .

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *