روند ضبط کانتینرهای بوش در گمرک به نفع دولت به دلیل شکایت صاحب 420 کانتینر لوازم خانگی متوقف شد .

به گزارش برات نیوز، با شکایت صاحب 420 کانتینر لوازم خانگی بوش که درگمرک مانده بود روند ضبط این محموله به نفع دولت متوقف شد.

اواخر آبان ماه جاری وبه دنبال انتشار خبر توقیف محموله 420 کانتینری لوازم خانگی آلمانی و صدور دستور عدم ترخیص این محموله، معاون گمرک از ضبط این محموله بزرگ به نفع دولت خبر داد .

این کانتینرها در گمرک شهید رجایی و درحالی  که ثبت سفارش و تائید منشا ارز شده (حدود 13 میلیون دلار) و در آستانه ترخیص قرار گرفته بود متوقف شد .

توقیف کانتینرها به دلیل ممنوعه بودن واردات گروه کالایی

دلیل ضبط این محموله به نفع دولت ، ممنوعه بودن واردات گروه کالایی با اعمال مقررات متروکه اعلام شده بود.

درهمین حال مسوولان گمرک اعلام کرده بودند که این  420 کانتینر لوازم خانگی در زمان ممنوعیت وارد شده و مجوز گرفته است .

بیشتر بخوانید: واردات لوازم خانگی تهدیدکننده تولید داخلی

آن ها اعلام کرده بودند که این کالاها با صدور رای دیوان عدالت اداری امکان واردات پیدا کرده بودند، اما گمرک از ترخیص محموله‌ها جلوگیری و موضوع را تحت بررسی قرار داد.

این درحالی است که بعد از گذشت مدتی از توقف ترخیص کانتینرهای لوازم خانگی برند “بوش” صاحب 420 کانتینر لوازم خانگی علیه گمرک شکایت کرد.

متوقف ماندن روند ضبط کانتینرها به دلیل جلوگیری از بروز خسارت

این کالاها باید مسیر مرجوعی یا متروکه و ضبط قطعی را طی می کرد که با این شکایت برای جلوگیری از وارد شدن خسارت ، فعلا جریان متوقف شده است.

حال این موضوع مطرح شده  که ورود کانتینرهای بوش در حالی صورت گرفته و تشریفات ترخیص را طی می کرد که ورود کالاهای گروه(۴) که لوازم خانگی جزوی از آن است، از حدود دو سال پیش ممنوع و به هیچ عنوان امکان ترخیص نداشت.

 حتی با وجود پیگیری های صورت گرفته و مصوباتی که در دولت در این رابطه وجود داشت تنها برای بخشی از این گروه کالایی که قبل از ممنوعیت وارد شده بودند آنهم با رعایت شرایط ارزی  در دو مهلت سه ماهه از اواخر بهمن تا ۲۶ شهریور ماه امسال امکان ترخیص پیدا کردند.

متروکه شدن کالاهای وارداتی ممنوعه

 بر اساس این گزارش این موضوع در نهایت به هر دلیلی منتهی به ترخیص کامل حدود ۸۰ میلیون دلار  کالای این گروه نشد و مابقی متروکه اعلام شده بود.

 در همین حال ارونقی معاون فنی گمرک ایران درمورد کانتینرهای بوش از این حکایت داشت که دیوان عدالت اداری با توجه به حقوق مکتسبه‌ای که برای واردکننده قائل شده اقدام به صدور رای کرده و مجوز ترخیص این کالا صادر شده است.

وی گفته بود که حتی صاحب کالا در آبان ماه یعنی زمانی که هیچ فرصتی برای ترخیص این کالای ممنوعه وجود نداشت اقدام به اظهار آن به گمرک کرده است.

درهر صورت  بعد از حواشی و اما و اگرهای بسیار در رابطه با امتیازی که برای کانتینرهای بوش در نظر گرفته شده بود ترخیص آن متوقف شد.

 شکایت صاحب 420 کانتینر لوازم خانگی از سازمان گمرک

با شکایت صاحب 420 کانتینر لوازم خانگی متوقف شده لوازم خانگی در گمرک این ماجرا دوباره به جریان افتاد و این شرکت از دیوان عدالت اداری درخاست کرده تا روند فرایند متروکه برای این لوازم خانگی متوقف شود.

شرکت “کاسپین کالا دریا” با ارائه دادخواستی به دیوان عدالت اداری، اعلام کرده که اجرای اقدامات و ضبط و متروکه شدن کالا از سوی گمرک ایران موجب ورود خسارت جبران ناپذیری به این شرکت شده و از این رو درخواست بررسی داشته است.

توقف فرایند متروکه برای صاحب 420 کانتینر لوازم خانگی

بر این اساس دیوان عدالت اداری با صدور “قرار قبول دستور موقت” اعلام کرده که با توجه به اینکه ضبط و متروکه کردن کالا تا قبل از طرح موضوع در کمیسیون حل اختلاف موجب ورود خسارت می شود.

 با احراز فوریت و ضرورت امر، مستند به ماده (۳۴) و (۳۵) قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری، دستور موقت مبنی بر توقیف عملیات اجرایی و جلوگیری از متروکه شدن کالا تا تعیین تکلیف قطعی شکایت صادر و اعلام می شود.

ضبط کانتینرها به نفع دولت قبل از شکایت صاحب کالا

پیش از شکایت صاحب 420 کانتینر لوازم خانگی این دستور در حالی صادر شده که بعد از توقف ترخیص کالا در گمرک، معاون فنی گمرک ایران اعلام کرده بود با توجه به ممنوعه بودن واردات این گروه کالایی، طبق ماده (۱۰۵)قانون امور گمرکی در ابتدا اخطار لازم  به صاحب کالا جهت مرجوع کردن آن داده خواهد شد .

این مقام مسوول در گمرک اعلام کرده که در صورت عدم اقدام در این رابطه کالا با اعمال  مقررات متروکه و با توجه به ممنوعه بودن آن به ضبط قطعی دولت در خواهد آمد.

وضعیت بلاتکلیف 420 کانتینر لوازم خانگی بوش

 براین اساس اگر دستگاه های مربوطه طی بررسی های خود به این نتیجه برسند که امکان فروش داخل کشور وجود دارد سازمان اموال تملیکی در این مورد اقدام می کند در غیر این صورت کالا به شرط صادرات فروخته خواهد شد.

براساس این گزارش فعلا روند ضبط این کانتینر به دلیل شکایت صاحب آن متوقف شده تا دیوان عدالت اداری این پرونده را تعیین تکلیف کند .

فعلا اجرای فرایند قانونی در مورد این کالای ممنوعه متوقف شده و مشخص نیست در نهایت چگونه و به کدام سمت  پیش می رود، جریانی که در ادامه حواشی خاص خود را به همراه خواهد داشت.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *