طبق ادعای مسئولان گمرک ایران، میزان صادرات خودرو در کشور ما بیش از 5.7 میلیون دلار بوده و یکی از مقصدهای صادراتی که بیشترین تنوع خودرویی به آن صادر شده، کشور اسپانیا بوده است.

به گزارش برات نیوز، با وجود تحریم ها و موانع برای واردات خودرو به مدت 3 سال، صادرات در این حوزه همچنان راه خود را ادامه می دهد. امکان ورود خودرو به دلیل تغییر در ضوابط واردات خودرو و ممنوعیت ثبت سفارش فعلا ممکن نیست.

بر اساس اعلام مسئولین گمرک ایران، صادرات خوبی به کشورهای مختلف طی این سال ها صورت گرفته است، به طوری که در سال گذشته حدود ۱۳۰۰ دستگاه خودرو به ارزش پنج میلیون و ۷۲۲ هزار و هفت دلار به ۹ کشور صادر شده است.

بیشتر بخوانید: خودروی ایرانی؛ صعود تولید، نزول کیفیت

به گفته سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران وزن خودروهای صادراتی حدود ۱۵۷۳تن  و ارسال آن به کشورهای هنگ کنک، تایوان، سوریه، امارات، اسپانیا، چین، عراق و ترکیه بوده است.

سه مقصد اول صادرات خودرو

عراق با سه میلیون و ۱۲۲هزار و ۹۰۰ دلار، آذربایجان با یک میلیون و ۱۵۹هزار و ۴۰۰ دلار، سوریه با ۹۸۱هزار و ۸۲۵ دلار سه مقصد اول خودروهای ایرانی بودند.

 همچنین هنگ کنگ با ۱۱۶هزار و ۸۶۲ دلار، اسپانیا با ۹۶هزار و ۳۶۲دلار، تایوان با ۷۹هزار و ۵۲۱دلار، چین با ۳۶هزار و ۶۰۰ دلار ، ترکیه با هفت هزار دلار و امارات با چهار هزار و ۶۶۲دلار دیگر خریداران خودرو از کشورمان بودند.

در سبد صادراتی خودروی ساینا با 90 درصد بیشترین میزان صادرات را از آن خود کرد و پس از آن خودروهایی چون پراید، تیبا،کوئیک، سمند،پارس،۲۰۷،هایما، دنا با سهمی کمتر از 10 درصد قرار گرفتند.

اسپانیا بیشترین تنوع خودروی ایرانی را وارد کرد

بیشترین تنوع خودرویی را نیز کشور اسپانیا نصیب خود کرد و خودروهای تیبا،ساینا،کوئیک،وانت‌آریسان،پژو پارس، پراید ۱۳۱و رهام را به کشور خود وارد کرد.

این صادرات در حالی انجام می شود که گرانی خودرو در داخل کشور بیداد می کند و مسئولین با کاهش نرخ دلار، به فکر کاهش نرخ خودرو نبوده و قیمت سرسام آور خودروهای ایرانی موجب نابسامانی هایی در بازار شده است.

مسئولان مربوطه به ویژه در شورای رقابت مهمترین دلیل این نابسامانی را کمبود عرضه در مقابل تقاضا است و تا هنگامی که تولید افزایش نیافته و عرضه بیشتر نشود وضعیت بازار چندان بهبود پیدا نخواهد کرد.

حتی راهکارهایی مانند واردات بدون انتقال ارز برای خودروهایی که امکان خرید آنها از جانب مردم وجود دارد، از جانب رئیس شورای رقابت پیشنهاد شد. اما هنوز مشخص نیست که این آشفته بازار چگونه مدیریت خواهد شد.  

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *