درحالی که این روزها قیمت مرغ هم مانند سایر کالاهای اساسی افزایش یافته و مرغداران با مشکلات جدی در این صنف مواجه هستند ستاد تنظیم بازار از ممنوعیت صادرات مرغ از اول آبان ماه جاری خبر داد .

به گزارش برات نیوز، با توجه به روند افزایشی قیمت مرغ طی چند ماه اخیر و عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار، ستاد تنظیم بازار ضمن توافق با وزارت جهاد کشاورزی تصمیم گرفت که صادرات مرغ را از اول آبان ماه تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کند.

در همین حال کارشناسان و مسوولان فعال دراین حوزه علت گران شدن مرغ در کشور را کمبود سویا، کم شدن سهمیه دولتی مرغداران، افزایش قیمت چند صد درصدی دارو، واکسن، تجهیزات و سایر هزینه ها را اعلام می کنند که البته بخشی از این مشکلات مربوط به اعمال تحریم ها و تبعات ناشی از آن است .

بیشتر بخوانید: افزایش مجدد قیمت مرغ و بی‌تدبیری مسئولان

از طرفی شیوع بیماری کرونا و کاهش میزان تقاضا برای خرید مرغ موجب شد تا مرغداران نیز مانند سایر فعالان صنفی در اقتصاد  کشور بسیار متضرر شوند و هزینه های آن ها جبران نشود .

ضرورت نظارت بر تفاوت قیمت مصوب با قیمت عرضه در بازار

در حال حاضر قیمت هرکیلوگرم مرغ گرم براساس مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار استان تهران ۲۰ هزارو ۴۰۰ تومان تعیین شده، اما درآخرین ارزیابی ها از میادین و بازار، قیمت هر کیلو مرغ در خرده فروشی های سطح شهر تهران حدود ۲۵ هزار تومان بوده است.

این عدم همخوانی و تطابق قیمت مصوب با قیمت عرضه در بازار نظارت و پیگیری مسوولان را می طلبد تا مرغ به عنوان یک کالای اساسی و پرمصرف درزندگی روزمره مردم با قیمت مناسب در اختیار آن ها قرار گیرد .

قاچاق دام زنده و افزایش قیمت گوشت قرمز

ظاهرا بعد از گرانی مرغ نوبت به گرانی گوشت قرمز رسیده است و در هفته های اخیر شاهد افزایش قیمت گوشت قرمز هستیم .

این درحالی است که بر اساس اعلام وزارت صمت گوشت قرمز نرخ مصوب ندارد، اما اخیرا معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت اعلام کرد که قیمت مناسب برای عرضه گوشت گوساله بر اساس نوع گوشت بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزار تومان است و بیش از این قیمت گران فروشی محسوب می شود.

در این زمینه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز اذعان کرده که افزایش قاچاق دام زنده به گران شدن گوشت قرمز دامن زده است.

اختصاص فضا برای عرضه گوشت در میادین شهرداری

گفتنی است در جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار همچنین مصوب شد با توجه به روند افزایشی قیمت گوشت قرمز و درخواست انجمن صنفی گاوداران مبنی بر اختصاص فضای مناسب برای عرضه گوشت گرم (دام سبک و سنگین) با قیمت ‌مناسب، کمیته ای با مسئولیت دبیرخانه تنظیم بازار و با حضور نمایندگان سازمان های حمایت، میادین میوه و تره بار شهرداری تهران، اتحادیه و انجمن ذیربط در خصوص در اختیار گذاشتن بارانداز و فضای مناسب توسط سازمان میادین میوه و تره بار جهت عرضه گوشت گرم تشکیل شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *