با توجه به احتمال بازگشت به برجام و از سرگیری صادرات نفت ایران در دوره بایدن، عبدالعزیز بن سلمان وزیر نفت عربستان گفت: اوپک هر وضعیتی که پیش بیاید را مدیریت خواهد کرد. انعطاف پذیری اوپک پلاس موضوعی تضمین شده است.

به گزارش برات نیوز، چندی پیش جو مک مانیگل مدیر مجمع انرژی بین المللی پیش بینی کرد در صورت پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده آمریکا، ایران می تواند تقریبا دو میلیون بشکه در روز صادرات نفت را احیا کند.

اکنون وزیر نفت عربستان به این خبر واکنش نشان داده است. مجمع انرژی بین المللی (IEF) که متشکل از ۷۰ کشور است، در عربستان سعودی مستقر است و جو مک مانیگل که پیش از این ریاست شرکت مشاوره انرژی گروه آبراهام را برعهده داشت، در ماه ژوئن به آن پیوست.

عبدالعزیز بن سلمان به توافق نظر اعضای ائتلاف اوپک پلاس اعتقاد دارد و می گوید اگر تمام اعضا موافق باشند می توان مفاد قرارداد کاهش تولید را تعدیل کرد.

او در کنفرانس نمایشگاه بین المللی نفت و گاز ابوظبی (ادیپک) چنین گفت: «ما قبلاً تولید را پایین آورده‌ایم و باید با دوستانم مشورت کنم و می‌دانم که چقدر متعهد به اصول کاهش تولید هستند.

ما بازار نفت را بیش از آنچه تحلیلگران می‌گویند تنظیم کرده‌ایم».

از سرگیری صادرات نفت ایران با بازگشت به برجام

این سخنان موجب افزایش قیمت نفت شد، اما افزایشی که پایدار نخواهد بود، چرا که لیبی به طور موازی در حال افزایش تولید نفت خود به میزان یک میلیون بشکه در روز است.

تولید نفت ایران تحت تاثیر تشدید تحریمهای آمریکا علیه صادرات انرژی قرار گرفته است. اما با انتخاب بایدن و بازگشت به برجام ممکن است این روند تغییر کند. به گونه ای که بانک ژاپنی MUFG نیز معتقد است فروش روزانه نفت ایران با بایدن تا پایان ۲۰۲۱ به ۴/ ۲ میلیون بشکه افزایش می‌یابد. اس‌اند‌پی گلوبال پلتس هم در این سناریو، رشد صادرات ایران را ۵/ ۱ میلیون بشکه در روز دانسته است.

بیشتر بخوانید: جهش قیمت نفت با پیروزی بایدن

تحلیلگران انتظار دارند ائتلاف اوپک پلاس کاهش تولید فعلی را که برابر با 7.7 میلیون بشکه در روز است، در سال آینده میلادی هم ادامه دهد و طبق قرار قبلی عمل نکند. قرار بود ائتلاف اوپک پلاس از ابتدای سال آینده میلادی کاهش تولید خود را به 5.7 میلیون بشکه در روز برساند. گزارش‌هایی هم وجود دارد که عربستان، روسیه و سایر اعضای این ائتلاف قصد دارند در پاسخ به کاهش اخیر در قیمت نفت، تولید خود را افزایش ندهند.

اوپک علاوه بر دورنمای تیره و تار تقاضای نفت مشکل دیگری هم دارد: ریاست جمهوری بایدن. اوپک انتظار دارد تنش‌ها در آینده افزایش یابد چون بایدن موضع متفاوتی در قبال ایران، ونزوئلا و روسیه خواهد داشت.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *