اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

صادرات و واردات ایران به 14 میلیارد دلار رسید

صادرات و واردات ایران

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران به‌تازگی گزارشی در زمینه تجارت کالایی ایران در نخستین فصل سال 99 منتشر کرده است. آماری که در ادامه مشاهده می‌کنید، در این گزارش به‌ثبت رسیده‌اند: ایران در سه ماهه ابتدایی سال ۹۸ رقمی معادل ۱۱.۴ میلیارد دلار صادرات و ۱۰.۴ میلیارد دلار واردات داشته است. طبق این آمار، مجموع تجارت کشور در این بازه زمانی ۲۱.۸ میلیارد دلار بود.

به گزارش برات ‌نیوز، همین آمار در سه ماهه نخست سال جاری ۶.۴ میلیارد دلار برای صادرات را نشان می‌دهند که با انجام بررسی‌های بیشتر می‌بینیم که این رقم ۴۴ درصد از صادرات ۱۱.۴ میلیارد دلاری سال گذشته کمتر است. از نظر وزنی نیز در سال 98 رقمی معادل ۴۰.۰ میلیون تن صادرات انجام شده است که در بازه زمانی مشابه امسال این رقم به ۲۱.۹ میلیون تن کاهش یافته است. این مقایسه نشان می‌دهد که میزان صادرات در ایران از سال گذشته تاکنون ۴۵.۱ درصد کاهش را تجربه کرده است.

علاوه‌براین، واردات ایران در سه ماهه ابتدایی سال جاری ۷.۶ میلیارد دلار گزارش شده است که نسبت به واردات  ۱۰.۴ میلیارد دلاری بازه زمانی مشابه سال قبل ۲۶.۸ درصد کاهش را تجربه کرده است. از نظر وزنی نیز میزان واردات ایران طی در فصل بهار سال جاری معادل ۸.۹ میلیون تن بوده که نسبت‌به بازه زمانی مشابه در سال گذشته تنها ۰.۸ درصد کاهش را تجربه کرده است. میزان واردات ایران در فصل بهار سال 98،  معادل ۹.۰ میلیون تن کالا گزارش شده بود.

طبق گزارش منتشر شده، متوسط قیمت صادرات کالاهای تجاری ایران در سه ماه ابتدایی سال جاری ۲۹۰ دلار برای هر تن بوده است که در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته ۲.۱ درصد افزایش را تجربه کرده است.

با این وجود، متوسط قیمت واردات کالاهای تجاری کشور در سه ماه نخست سال ۹۹ برابر با ۸۵۴ دلار به ازای هر تن بوده که ۲۶.۲ درصد کمتر از بازه زمانی مشابه در سال ۹۸ است. لازم به ذکر است که در سال ۹۸ میانگین قیمت هر تن کالای وارداتی ایران برابر با یک هزار و ۱۵۷ دلار گزارش شده بود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید