جمهوری آذربایجان صادرات خود به اروپا را آغاز کرده است. با توجه به اینکه کشور ما یکی از سهامداران میدان گازی شاه دنیز است، این سوال مطرح است که آیا سرانجام مسیر صادرات گاز ایران به اروپا هموار می‌شود؟

کدام کشورها نفت آذربایجان را دریافت کردند؟

به گزارش برات نیوز، جمهوری آذربایجان خبر از صادرات گاز طبیعی خود از طریق شرکت دولتی سوکار به اروپا خبر داد.

کشورهایی که برای اولین بار نفت آذربایجانی را دریافت کردند شامل ایتالیا، یونان و بلغارستان بودند.

ساخت لوله ترانس برای صادرات گاز ایران به اروپا

این گاز از طریق خط لوله ترانس آذریاتیک (تاپ) منتقل شد که ساخت آن به ظرفیت انتقال 10 میلیارد متر مکعب اخیرا به پایان رسیده است.

دولت آذربایجان برای انتقال گاز طبیعی میدان شاه دنیز خود از دریای خرز به اروپا نیازمند ساخت این سازه برای حمل و نقل گاز از دالان گازی جنوب بود.

 بنابراین بر اساس توافقی که حاصل شد،  سه خط لوله گازی (قفقاز جنوبی، تاناپ و تاپ) به طول کلی سه هزار و 500 کیلومتر احداث شد تا امر انتقال گاز طبیعی جمهوری آذربایجان به اروپا را بر عهده بگیرد.

در همین راستا دو خط لوله دیگر نیز در چند سال اخیر از جمله خط لوله قفقاز جنوبی (در خاک جمهوری آذربایجان و گرجستان) و نیز خط لوله ترانس آنادولی (تاناپ) در خاک ترکیه احداث شده است.

قراردادی که پس از ۷ سال نتیجه داد

رونق عبدالله‌اف رییس شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان تاریخچه این قرارداد را به هفت سال برمی‌گرداند.

او می‌گوید:‌ «هفت سال پیش درباره انتقال گاز طبیعی جمهوری آذربایجان به اروپا تصمیم نهایی سرمایه‌گذاری اتخاذ و قرارداد 25 ساله در این زمینه امضا شده است.»

نکته جالب توجه اینجاست که ایران سهم ۱۰ درصدی در سهام توسعه میدان گازی شاه دنیز دارد.

آیا ما نیز می‌توانیم فرصت صادرات گاز ایران به اروپا را داشته باشیم؟‌

کارشناسان متعقدند که برای این کار باید مانند آذربایجان ابتدا مقدمات و سرمایه لازم فراهم شود.

فراهم کردن مقدمات برای صادرات گاز ایران به اروپا

فریدون عباسی‌دوانی رئیس کمیسیون انرژی مجلس در این خصوص می‌گوید: «باید مقدمات فراهم شود.

یعنی هر کاری در ابتدا نیاز به سرمایه دارد یعنی ما باید امکان فروش نفت، گاز، صنایع معدنی، محصولات و مصنوعات ساخته‌شده را داشته باشیم تا ارز وارد کشور کنیم و پروژه‌های توسعه‌ای را انجام دهیم و به بازارهای هدف ورود کنیم.»

این مقام مسئول افزود: «در واقع حتی برای بازاریابی در حوزه نفت و گاز هم نیاز به سرمایه داریم.

 ضمن اینکه همه اینها مستلزم زمان است یعنی استخراج محصولات نفتی و گازی در میادینی مثل سردار جنگل نیاز به مطالعه، سرمایه، زمان و تخصص دارد.

بعضا شرکت‌های ما تخصص لازم را ندارند و یا هنوز نیروی انسانی و تجهیزات محدود است.»

رئیس کمیسیون انرژی مجلس معتقد است که چون دستمان در توسعه میادین مرزی بازتر است، فعلا باید تمرکز کشور بر توسعه میادین مرزی و مشترک نفتی و گازی برای برداشت بیشتر باشد.

دیپلماسی انرژی برای صادرات گاز ایران به اروپا

به گفته وی در حوزه تجارت نفت و گاز مباحث سیاسی بیش از هر چیز اهمیت دارد و کشور ما باید فرماندهی واحد در برابر دیپلماسی انرژی داشته باشد.

عباس‌دوانی در این باره اذعان داشت: «برای ورود به بازار گاز اروپا نوع روابط با ترکمنستان و آذربایجان و همچنین نوع نفوذ و روابط این کشورها با تحریم‌کنندگان ما بسیار اهمیت دارد.

بیشتر بخوانید: از سرگیری صادرات گاز ایران به عراق

در این بین منافع کشوری مثل ترکیه هم اهمیت دارد که چقدر اجازه دهد ما مسیرهای غیر از ترکیه را به اروپا پیدا کنیم و این موضوع می‌تواند روی روابط ما با ترکیه و روسیه تاثیرگذار باشد.»

وی افزود: «مبحث دیپلماسی اقتصادی و انرژی باید زیرمجموعه دیپلماسی سیاسی مدنظر باشد، یعنی وزارتخانه‌های مربوطه باید با هم هماهنگ باشند و سیاست واحد و آینده‌نگرانه‌ داشته باشیم.»

همچنین به اعتقاد وی یکی دیگر از مواردی که پیش شرط ورود به بازارهای اروپاست، یک سیاست‌گذاری قوی همراه با اتخاذ قراردادهای بلندمدت و محکمی در حوزه صادرات گاز ایران است تا جای پای محکمی در بازار بزرگ گاز اروپا داشته باشیم.

ایجاد شرایط برای رغبت سرمایه گذار

برای کشاندن سرمایه گذاران به ایران نیز علاوه بر ایجاد مقدمات داخلی باید به بحث منافع کشور مقابل نیز توجه کرد تا شرایطی برای رغبت و حضور آنها در کشور ایجاد کرد.

رئیس کمیسیون انرژی در ادامه می‌گوید: «مهمتر اینکه باید شرایطی ایجاد شود که سرمایه‌گذار خارجی رغبت به رود به ایران داشته باشد.

 البته شرکت‌هایی حاضرند در ایران سرمایه‌گذاری کنند اما فعلا تحریم و محدودیت بانکی سد راه است.

بنابراین در شرایط کنونی ما با مسائل سیاسی مواجهیم که باید مقاوت کنیم تا این دوره را پشت سربگذاریم.»

صادرات با صرفه‌جویی در گاز

مصرف گاز داخلی در کشور ما بالاست و 80 درصد گاز صرف بخش خانگی می‌شود اما با اندکی صرفه جویی می‌توان آن بخش را به صادرات اختصاص داد. عباس‌دوانی در انتها بر لزوم این صرفه‌جویی در کنار مشکلات دیگر مانند تحریم و موانع صادرات اشاره کرد.

او بیان کرد:‌ «اگر 10 درصد را صرفه‌جویی کنیم صادرات قابل ملاحظه‌ای خواهیم داشت.

این امر می‌تواند منجر به دستاوردی برای سرمایه‌گذاری و توسعه مناطق دست‌نخورده و ورود قاطعانه‌تر بازارهای صادراتی شود.»

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *