طبق گفته مدیر عامل شرکت ملی گاز، طرح اولیه صادرات گاز ایران به افغانستان آماده و مقرر شده است انجام آن به بخش خصوصی واگذار شود.

 به گزارش برات‌نیوز، منتظر تربتی همچنین اعلام کرد: به زودی برای تمدید قرارداد گازی با ترکیه اقدام خواهد شد که قرار است طبق روال قبل ادامه‌دار باشد.

وی در رابطه با صادرات گاز ایران به افغانستان نیز اظهار داشت: مکاتبات اولیه لازم با این کشور انجام شده و تنها منتظر تایید دیپلماسی کشور هستیم تا این مهم اجرایی شود.

به گفته وی، صادرات به افغانستان توسط بخش خصوصی مدیریت خواهد شد که زیرساخت‌های لازم آن فراهم شده است اما باید بخص خصوصی افغانستان نیز مجوزهای لازم را از دولت این کشور دریافت کند.

83 درصد از روستاهای کشور تحت پوشش شبکه گاز

وی در جریان مراسم بهره‌برداری از صد و هشتاد و یک پروژه گازرسانی استان فارس اعلام کرد که یک شهر، 55روستا و 125 صنعت در استان فارس به شبکه گاز متصل شدند.

تاکنون 83 درصد از روستاهای کشور تحت پوشش شبکه گاز قرار گرفتند و در بخش شهری نیز بیش از 95 درصد خانوارها به شبکه گاز دسترسی دارند.

بیشتر بخوانید: جریمه ترکمن‌ گاز از بدهی ایران کسر می‌شود

افتتاح این شبکه‌های گازی در راستای جنبش پویش سبز در استان‌های کشور صورت می‌گیرند که با این پروژه جدید استان فارس نیز به این پویش پیوست و مجموع گازرسانی در این استان به 95 درصد رسید.

منتظر تربتی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد که در چند سال اخیر برای اجرای این پرژه‌ها حدود 3 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده که زیرساخت‌های خوبی را ایجاد کرد.

طرح اتصال 4 هزار روستا در کشور به شبکه گاز

اینطور که مشخص است طرح اتصال 4 هزار روستا در کشور به شبکه گاز در دست اجراست.

از ابتدای سال تاکنون 1000 روستا به این شبکه متصل شدند و تا پایان سال نیز قرار است 2 هزار روستای دیگر به این شبکه بپیوندند.

در جریان این مراسم اقتتاحیه، عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس نیز از فعالیت‌های وزارت نفت تشکر کرد و گفت: گازرسانی و دیگر فعالیت‌های مثبت وزارت نفت در این استان رضایتمندی مردم استان فارس را در پی داشته است.

صادرات گاز ایران به ترکیه تمدید می شود

همچنین منتظر تربتی در حاشیه مراسم افتتاحیه پروژه‌های گازی استان فارس اعلام کرد به زودی برای تمدید قرارداد گازی با ترکیه وارد عمل خواهیم شد.

بر اساس این گزارش، به گفته وزیر نفت، کشف میادین جدید ترکیه در دریای سیاه هیچ تاثیری بر قرارداد این کشور با ایران ندارد و قرارداد گازی با ترکیه برای صادرات گاز ایران طبق روال قبلی ادامه خواهد داشت.

برطبق این قرارداد ترکیه می‌تواند سالی 8.5 میلیارد متر مکعب گاز برداشت کند. در حقیقت حجم میادین کشف شده به اندازه‌ای نیست که بتواند نیازهای این کشور را برطرف کند.

باتوجه به گفته‌های مسئولان حوزه انرژی در رابطه با این موضوع که تنها 86 درصد از روستاهای کشور به شبکه گاز دسترسی دارند و روستاهای کشور هنوز به طور کامل تحت پوشش شبکه گاز نیستند، آیا صادرات گاز ایران الویت مهم وزارت نفت محسوب می‌شود؟

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *