با توجه به روند رو به رشد صادرات گاز ایران در سال جاری، مذاکرات سازنده ای درخصوص صادرات و تهاتر گاز ایران به ارمنستان انجام شده است.

به گزارش برات نیوز، با توجه به انجام برگزاری جلسات موثر، رؤسای هیئت ایران و ارمنستان مذاکرات درباره صادرات گاز و تمدید قرارداد تهاتر گاز و برق مذاکراتی را نهایی کردند.

این درحالی است که در تیرماه سال جاری رکورد تازه‌ای از صادرات گاز به ثبت رسید و این میزان به روزانه ۷۹ میلیون مترمکعب رسید.

بیشتر بخوانید: رقابت گازی ترکیه با ایران در تامین گاز نخجوان

صادرات گاز ایران به کشورهای دیگر هیچ‌گاه به ۷۰ میلیون مترمکعب در روز نرسیده بود.

اما در تیرماه امسال رکوردی تازه ثبت شد و این رقم به ۷۹ میلیون مترمکعب در روز رسید.

صادرات گاز به ارمنستان در آینده نزدیک

 معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت با هاکوپ وارتانیان، معاون وزیر زیرساخت‌ها و مدیریت منطقه‌ای ارمنستان دیدار کرد.

و هیئت ایران و ارمنستان در دیدار خود درباره  گسترش روابط انرژی برای بلندمدت مذاکره کرده و روی نکات اصلی هم به توافق رسیدند.

امیرحسین زمانی‌نیا افزود: صحبت درباره برخی مسائل فنی صادرات گاز و تهاتر گاز و برق به آینده نزدیک موکول شد که پس از نهایی شدن، قرارداد بلندمدت در این زمینه امضا خواهد شد.

هاکوپ وارتانیان نیز پس از پایان این مذاکرات اظهار کرد: با توجه به برگزاری جلسات و مذاکرات پی درپی طی یکسال و نیم گذشته درباره صادرات گاز و تمدید قرارداد تهاتر گاز با ایران اما در این جلسه به مذاکرات سازنده ای رسیده ایم .

تلاش دو کشور ایران و ارمنستان برای حفظ منافع

وی با تأکید بر این اینکه در این دوره از مذاکرات درباره نکات اساسی توافق و حل برخی نکات ریز و فنی به آینده نزدیک موکول شد، اظهار کرد: دو هیئت در این دیدار تلاش داشتند منافع متقابل دو کشور لحاظ شود.

تهران و ایروان سال ۲۰۰۴ میلادی (١٣٨٣) قرارداد تهاتر گاز و برق را برای مدت ۲۰ سال امضا کردند که بر اساس آن، گاز صادراتی ایران به مصرف نیروگاه‌های تولید برق در ارمنستان می‌رسد.

ارمنستان نیز به ازای دریافت گاز از ایران و در عوض، از ارمنستان برق وارد می‌کند، ارمنستان از اواسط سال ٢٠٠٩ واردات گاز از ایران را آغاز کرده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *