سالانه حجم بسیاری از میوه تولید شده درکشور به سایر کشورهای دنیا صادر می شود ویکی از تجارت های اصلی و پرسود برای صادرکنندگان ایرانی است البته که دراین میان همیشه مشکلاتی صادرکنندگان ایرانی را تهدید می کند اما بحث منفعت و سود حاصل از این صادرات را نباید نادیده گرفت .

به گزارش برات نیوز،درهمین حال بر اساس اعلام سخنگوی سازمان گمرک میزان صادرات میوه کشور به 43 کشور دنیا به بیش از 183 میلیون دلار رسیده است.

سید روح اله لطیفی درادامه گفته است: کشورمان در 5 ماه اول سال جاری اقدام به صادرات 298 هزار و 135 تن انواع میوه به ارزش بیش از 183 میلیون دلار کرده است.

سخنگوی گمرک گفت: علاوه بر آب و هوا و خاک حاصلخیز، موقعیت های کشور های همسایه ایران به لحاظ آب و هوایی عاملی است که می تواند فرصت صادرات میوه و محصولات کشاورزی و غذایی را برای ایران تشدید کرده و از این رهگذر فرصت ایده آل کسب درآمد ارزی برای کشورمان فراهم کند. روسیه از جمله کشور های نزدیک ایران است که به لحاظ موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد خود، پتانسیل بالایی برای واردات محصولات کشاورزی و غذایی دارد.

لطیفی افزود: کشورمان در 5 ماه اول سال جاری اقدام به صادرات 298 هزارو 135 تن انواع میوه تازه و خشک برابر با 183 میلیون و 745 هزارو 824 دلار به بیش از43 کشور جهان کرده است.

دبیر شورای اطلاع رسانی وسخنگوی گمرک با اشاره به کشورهای مقصد محصولات ایرانی گفت: ژاپن، استرالیا، روسیه، عراق، امارات متحده عربی، انگلستان، هلند، هند، مالزی، عمان، قطر، اوکراین، لهستان، لبنان، استونی، کانادا و… کشورهایی هستند که از کشورمان واردات میوه داشته اند  و از این بین کشور عراق با 73 میلیون و 595 هزار و 841 دلار در رتبه نخست، فدراسیون روسیه با 70 ملیون و 28 هزار و 825 دلار دوم و امارات متحده عربی با 6 میلیون و 620 هزار و 330 دلار در رتبه بعدی خرید محصولات کشورمان هستند.

لطیفی خاطرنشان کرد: میوه های تازه و خشک شامل هلو، سیب، زردآلو، گلابی، گیلاس، انواع آلبالو، شلیل، شفتالو،گوجه سبز، توت فرنگی، تمشک، انواع توت، انگور،کیوی، انار ، زرشک و عناب میوه های صادراتی کشورمان بوده است ضمن آنکه در میان میوه های صادراتی ، سیب با 63 میلیون 19 هزار و 570 دلار، آلبالو با 31 میلیون 972 هزار و 573 دلار و زردآلو با 14 میلیون و783 هزار و615 دلار در رتبه های برتر هستند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *