طبق اعلام شرکت مایکروسافت، کنسول ایکس باکس سری ایکس که کنسول اصلی این شرکت برای نسل بعدی کنسول‌ها محسوب می‌شود، به گونه‌ای طراحی شده تا با کمترین سر و صدای ممکن کار کند و بازی‌باز و مخاطب خود را آزار ندهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر با رسانه برات نیوز همراه باشید.

تا همین چند هفته گذشته، تصور می‌کردیم که شرکت مایکروسافت به مانند هر نسل، قصد دارد یک کنسول جدید را برای نسل بعدی منتشر کند و آن را در اختیار بازی‌بازان و طرفداران قرار دهد. این کنسول که با نام ایکس باکس سری ایکس (Xbox Series X) شناخته می‌شود، روی کاغذ و به گفته مایکروسافت، قدرتمندترین کنسول است و طبیعتا قیمت بالاتری نیز دارد. با این حال، این تنها کنسول معرفی شده به وسیله مایکروسافت نبود و این شرکت در هفته‌های گذشته از یک کنسول کاملا جدید به نام ایکس باکس سری اس (Xbox Series S) رونمایی کرد این کنسول کوچکتر، سبک‌تر و ارزان قیمت تر بوده و سخت افزار ضعیف تری نسبت به برادر خود دارد. در واقع مایکروسافت قصد دارد با این اقدام، یک کنسول ارزان قیمت را برای مردم عادی در دسترس قرار داده و از آن طرف، یک کنسول قدرتمندتر و طبیعتا گران تر را تحویل مخاطبان و بازی‌بازان حرفه‌ای خود دهد.

اما از آن جایی که می‌دانیم کنسول ایکس باکس سری ایکس، حداقل روی کاغذ و از نظر پردازشی، قدرتمندترین کنسول نسل بعدی است، کنجکاو ‌می‌شویم بدانیم که سر و صدای این کنسول در حالت کار و زیر فشار سنگین‌ترین و پر تقاضاترین بازی‌های ویدیویی، چگونه خواهد بود؟ در نسل هشتم، کنسول‌های بازی عموما پر سر و صدا بودند و در مواقعی حتی مخاطب یا بازی‌باز را آزار می‌دادند. مانند، اولین کنسول ایکس باکس وان تولید شده، فن‌های پر سر و صدایی داشت یا کنسول های پلی استیشن 4 معمولی و پلی استیشن 4 پرو از شرکت سونی، در مواقعی که بازی‌های پر تقاضا روی آن‌ها اجرا می‌کردیم، صدایی شبیه به صدای پرواز یک جت جنگی از خود منتشر می‌کردند که در گاهی اوقات آزار دهنده بود. حال، قطعا برایمان مهم است بدانیم که آیا کنسول‌های نسل بعدی سونی و مایکروسافت، چقدر صدا ایجاد می‌کنند و بدون شک انتظار داریم که در این زمینه، پیشرفت‌های خوب و فابل توجهی صورت بگیرد.

شرکت مایکروسافت درباره طراحی و صدای کنسول ایکس باکس سری ایکس که قدرتمندترین کنسول‌ آن‌ها محسوب می‌شود، نکات جالبی را توضیح می‌دهد. طبق اعلام مایکروسافت، طراحی ایکس باکس سری ایکس به گونه‌ای انجام گرفته که سیستم را به صورت موثر، اما با سر و صدای بسیار کمی در دسترس قرار دهد. شرکت مایکروسافت این چنین توضیح می‌دهد:

تیم ما بازخوردهای عالی بسیاری را از طرف مشتریانی که نمونه‌های آزمایشی ایکس باکس سری ایکس را داشتند، دریافت کرده، بنابراین زمان آن رسیده بود که به سراغ حل کردن چالش‌های تکنیکی و فنی گزارش شده برویم. ایکس باکس سری ایکس، دارای قدرتمندترین چیپ پردازنده‌ای است که ایکس باکس تا به حال تولید کرده و به شکل خلاقانه‌ای قصد دارد این چیپ را تنها با استفاده از یک فن محوری خنک کند و این راه حلی است که با توجه به فرم، آزاد می‌شود. با تقسیم کردن مادربرد به دو تکه و پیچ و مهره کردن هر طرف به شاسی‌های آلومینیومی مرکزی، تیم سازنده قادر بود تا مقدار زیادی هوا را از درون سیستم عبور دهد که با سطح صدا و صوت کمی همراه است تا به کنسول اجازه دهد علاوه بر موثر بودن، به صورت ساکت کار کند.

همان طور که مشاهده می‌کنید، مایکروسافت توضیح می‌دهد که کنسول ایکس باکس سری ایکس علاوه بر قدرتمند بودن، بسیار ساکت است و با طراحی خاصی که تیم توسعه پیش گرفته، آن‌ها موفق شده‌اند تنها با یک فن خنک کننده که در بالای کنسول قرار گرفته، هوا را از تمام مجراهای آن عبور دهند و قطعات پردازشی را به اندازه کافی خنک کنند. حالا که می‌دانیم کنسول ایکس باکس سری ایکس ساکت و بی سر و صدا است، دوست داریم بدانیم که این وضعیت برای کنسول‌های ایکس باکس سری اس و پلی استیشن 5 به چه گونه‌ای دنبال می‌شود؟ آیا اندازه‌ی کوچک ایکس باکس سری اس می‌تواند باعث ایجاد صدای بلندی از فن‌ خنک کننده شود؟ در آن طرف قضیه، کنسول پلی استیشن 5 آن قدر بزرگ و پر از روزنه است که نشان می‌دهد مهندسان سونی قصد داشته‌اند از خنک شدن کنسول و عبور مقدار زیادی هوا از مجراهای آن، مطمئن شوند. با این حال، باید همه کنسول‌های نسل بعدی را در هنگام عمل و زمان اجرای بازی‌های پر تقاضا مشاهده کنیم و میزان و سطح صدایی که تولید می‌کنند را با یکدیگر مقایسه نماییم. کنسول‌های نسل بعدی سونی و مایکروسافت، در ماه نوامبر سال جاری میلادی منتشر خواهند شد.

نظر شما در مورد کنسول ایکس باکس سری ایکس و توضیحات ارائه شده درباره میزان صدای کنسول در هنگام کار چیست؟ در نسل فعلی، با صدای چه کنسول‌هایی بیشتر اذیت شدید؟ نظرات خوب خود را با برات نیوز به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *