صدور چک‌های صیادی با تاریخ اعتبار از 20 دی جایگزین چک‌های قدیمی می شود.

به گزارش برات نیوز، معاون اداره نظام پرداخت بانک مرکزی از صدورچک‌های صیادی جدید که دارای بارکد، کد صیادی 16 رقمی و تاریخ اعتبار است از تاریخ ۲۰ دی خبر داد.

آمنه نادعلی زاده معاون اداره نظام پرداخت بانک مرکزی درباره دسته چک‌های قدیمی هم گفت: دسته چک‌های قدیمی با شرایط قبلی صادر و پردازش می‌شوند و این دسته چک‌ها هم به تدریج جمع آوری خواهد شد و دسته چک‌های جدید جایگزین می‌شود.

وی ضمن اشاره به اجرای تدریجی طرح صدور چک‌های صیادی اظهار کرد: فرهنگ سازی‌ها و زیرساخت‌های لازم باید انجام شود تا مردم بتوانند به راحتی با سامانه صیادی ارتباط برقرار کنند.

تعیین زمان‌های مشخص برای صدور چک‌های صیادی

معاون اداره نظام پرداخت بانک مرکزی ادامه داد: زمان‌های تعیین شده با مجوز قانونی صادر شده است و برای چک الکترونیک با دستورالعمل بانک مرکزی یک زمان مشخص اعلام شده و برای راه اندازی سامانه صیاد که نقل و انتقال چک در آن ثبت می‌شود زمان دو ساله را مد نظر قرار گرفته است.

نادعلی زاده گفت: بانک مرکزی برای اجرای این طرح از زمانی که مد نظر قانون گذار می‌باشد آماده است.

ولی اجرای طرح در سامانه صیاد مستلزم تغییرات در دسته چک‌ها می‌باشد تا متفاوت از گذشته شود و مردم نگران چک‌های قدیمی خود نباشند.

وی با بیان این که سامانه در تاریخ 22 آذر ماه آماده بوده است هم افزود: اپلیکیشن‌های بانکی هم آماده رونمایی بودند که بانک مرکزی این رونمایی را انجام داده است.

معاون اداره نظام پرداخت بانک مرکزی تصریح کرد: قرار است چک‌هایی را در سامانه صیاد ثبت کنیم که تفاوتی با چک‌های قبلی دارد.

یعنی روی این چک‌ها تاریخ اعتبار ثبت می‌شود و توزیع این چک‌ها از طریق بانک‌ها مستلزم زمان خواهد بود.

مردم برای استفاده از سامانه صیاد باید آگاه شوند

 وی همچنین اظهار کرد: در صدور چک‌های صیادی باید اطلاع رسانی‌ها کامل شده و مردم بیشتر آگاه شوند.

 از تاریخ 20 دی مردم باید چک‌هایی که از ویژگی‌های جدید برخوردار هستند و دارای تاریخ اعتبار می‌باشند را دریافت کنند.

نادعلی زاده با اشاره به این که در حال حاضر چک‌های جدید در شبکه بانکی توزیع نشده است گفت: چک‌های جدید از تاریخ 20 دی ماه در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

وی افزود: در چک‌های جدید تا تاریخ مشخص، قابلیت صدور وجود دارد و این تاریخ هم سه سال بعد از دریافت دسته چک است و این چک‌ها باید در سامانه صیاد ثبت شوند.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد ثبت چک در سامانه صیاد

نادعلی زاده ادامه داد: چک‌های جدید دارای بارکد، کد صیادی 16 رقمی و تاریخ اعتبار می‌باشد.

وی درباره ارزیابی اعتبار و دارایی افراد در این طرح گفت: افراد دارای یک سری دارایی و درآمد هستند که مجموع این‌ها می‌تواند سقف اعتباری شخص را رقم بزنند که دستورالعمل و فرمول‌های مربوط به آن در بانک مرکزی تدوین شده و به دستورالعمل حساب جاری الحاق شده است .

مردم باید از سقف اعتباری خود برای صدور چک آگاه شوند

نادعلی خاطر نشان کرد: مقرر شده در شورای پول و اعتبار تصویب شود و پس از تصویب در شورای پول و اعتبار، سقف اعتبار به شکل گام به گام و تدریجی در جامعه ابلاغ خواهد شد تا مردم بتوانند از سقف اعتباری خود اطلاع پیدا کنند و در محدوده سقف اعتباری خود چک صادر کنند.

معاون اداره نظام پرداخت بانک مرکزی افزود: شرایط صدور و انتقال چک تغییر مشخصی نداشته است.

این شرایط مقرر شده به صورت الکترونیک در سامانه صیاد ثبت شود و صادر کننده چک می‌تواند به بانک خود مراجعه کند و از طریق درگاه‌های نوین از قبیل اینترنت بانک یا همراه بانک، که بانک در اختیارشان قرار می‌دهد به سامانه صیاد دسترسی داشته باشند.

نادعلی زاده ادامه داد: اپلیکیشن‌های بانکی را معرفی کردیم که در حال حاضر مردم از َآن‌ها استفاده کنند و مردم می‌توانند با نصب این اپلیکیشن و از طریق منوی موجودیت چک و ثبت چک وارد سامانه صیاد شوند.

تکمیل مراحل صدور چک‌های صیادی

وی گفت: صادر کننده چک می‌تواند چک خود را از طریق ثبت در اپلیکیشن یا درگاه‌هایی که بانک در اختیارش قرار می‌دهد انجام دهد و مراحل صدور چک را به صورت الکترونیکی تکمیل کند.

نادعلی زاده ادامه داد: گیرنده چک هم می‌تواند از بانک خودش راه‌های دسترسی به سامانه صیاد را دریافت کند و یا این که می‌تواند به اپلیکیشن‌ها مراجعه کند و استعلام ثبت بگیرد و اطلاعات برگه چک با ثبت آن در سامانه صیاد را تطبیق دهد و اگر تمام موارد صحیح بود؛ مراتب تأیید خود را به سامانه صیاد اعلام می‌کند.

معاون اداره نظام پرداخت بانک مرکزی ادامه داد: در پروسه صدور چک‌های صیادی از بانک‌ها خواسته شده که از طریق شعب بانکی برای افرادی که امکان استفاده از این سامانه‌ها را به صورت الکترونیکی ندارند، سرویس داده شود.

نادعلی زاده افزود: بانک مرکزی تمهیداتی را در نظر دارد که از طریق پیامک امکان ثبت و انتقال چک در سامانه صیاد را برای مشتریانی که از گوشی هوشمند استفاده نمی‌کنند هم فراهم کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *