ممنوعیت صدور چک در وجه حامل و ثبت چک در سامانه صیاد از امروز اجرایی شد.

به گزارش برات نیوز، از امروز 22 آذرماه جاری به دلیل جلوگیری از تخلفات مالی و مشکلات حوزه چک، صدور چک در وجه حامل ممنوع شد.

بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی، به منظوراجرای هر چه بهتر قانون چک، از امروز ۲۲ آذرماه صدور چک دروجه حامل ممنوع بوده و چک‌های صادر شده در این تاریخ در وجه حامل اعتبار نخواهند داشت.

اجرای قانون جدید از 20 دی ماه

این در حالی است که بنا به اعلام بانک مرکزی، دسته‌چک‌های فعلی در دست مردم به روال سابق کارسازی شده و نیازمند ثبت در سامانه صیاد نیست و اجرای قانون جدید چک به صورت تدریجی خواهد بود.

دسته چک‌هایی که از تاریخ ۱۳۹۹.۱۰.۲۰ به مشتریان تحویل داده می‌شود، دارای تاریخ اعتبار هستند.

آغاز فرآیند ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد 

همچنین بر اساس این گزارش، فرآیند اجرایی ثبت اطلاعات چک از امروز 22 آذر ماه در سامانه صیاد آغاز می شود.

این اقدام بانک مرکزی در راستای اجرای ماده 21 مکرر قانون جدید چک است و موجب کاهش چشمگیر مشکلات و تخلفات مالی مرتبط با چک خواهد شد.

این درحالی است که چندی پیش نمایندگان در نشست علنی  مجلس شورای اسلامی موضوع لایحه دو فوریت الحاق یک تبصره به قانون صدور چک مبنی بر ممنوعیت صدور چک تضمینی در وجه حامل را بررسی کردند و برخی مخالف و برخی موافق این موضوع بودند.

بیشتر بخوانید: رفع محدودیت‌ چک برگشتی تمدید شد

برخی از نمایندگان دراین خصوص اظهار کردند: با توجه به توسعه بانکداری الکترونیک و ایجاد شفافیت در نقل و انتقالات پولی، تنها اشخاصی که در نظردارند نقل و انتقالات خودشان را غیرقانونی انجام دهند مراودات را بر استفاده از چک‌های تضمینی در وجه حامل متمرکز می کنند.

نحوه ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد

برای وارد کردن اطلاعات و ثبت چک در سامانه صیاد لازم است تا مراحل زیر به طور کامل توسط دارنده چک طی شود که به ترتیب عبارتند از :

 آدرس سایت سامانه صیاد را در موتور جست و جوی رایانه خود دنبال کرده و وارد صفحه اصلی سامانه صیاد در این سایت می شوید .

مبلغ مورد نظر برای چک را مشخص کرده سپس اطلاعات و مشخصات فرد دریافت کننده چک یعنی کسی که چک در وجه وی صادر می شود را به طور کامل و دقیقی وارد کنید .

با ایجاد سامانه صیاد دیگر امکان صدور چک های در وجه حامل وجود نداشته و به این صورت از کلاه برداری و سوء استفاده دیگران جلوگیری شده است .

پس از وارد کردن اطلاعات سامانه اطلاعات و استعلام حساب شما را نشان می دهد و مشخص می کند که مجاز به صدور این مبلغ چک هستید یا خیر .

 در صورتی که مجاز به صدور چک باشید تمامی اطلاعات وارد شده بر روی یک نسخه چک چاب شده و به شما تعلق می گیرد .

لازم به ذکر است که برای استفاده از سامانه صیاد ثبت نام در این سایت الزامی است .

چگونگی دریافت استعلام چک از طریق سامانه صیاد

تمامی افرادی که قصد انجام معاملات به صورت غیر نقدی را دارند لازم است تا قبل از دریافت وجه خود با استفاده از چک اقدام به دریافت استعلام سوابق صادر کننده چک پرداخته و به این صورت از اعتبار دارنده چک ، اطمینان از خوش حسابی وی ، نقد شدن چک و … اطمینان حاصل کنند .

به همین منظور برای استعلام چک دریافتی از سه طریق ارسال پیامک ، اپلیکیشن و یا از طریق الکترونیکی می توان اقدام کرد:

در حالت اول با ارسال کد ۱۶ رقمی موجود بر روی چک مورد نظر به سرشماره ۷۰۱۷۰۱ سامانه صیاد گزارش استعلام مربوط به آن را دریافت خواهید کرد .

 در روش دوم که استعلام الکترونیکی از طریق اپلیکیشن چک صیاد با عنوان ساد ۲۴ است که در این حالت با دانلود اپلیکیشن مربوطه و نصب آن بر روی تلفن همراه خود می توانند در هر لحظه از شبانه روز با استفاده از کد QR موجود بر روی چک صیاد خود گزارش استعلام آن را دریافت کنند .

روش سوم که با استفاده از سایت می باشد کاربر با مراجعه به صفحه اصلی استعلام چک صیاد با نشانی cbi.ir/EstelamSayad/۱۹۶۸۹.aspx و وارد کردن کد ۱۶ رقمی چک مورد نظر در کادر مشخص شده درخواست دریافت گزارش استعلام را می دهد و به این صورت از اعتبار چک مورد نظر و دارنده آن اطمینان حاصل خواهد کرد .

لازم به ذکر است که برای استعلام چک صیاد قبل از هر چیزی لازم است تا در این سایت ثبت نام کرده و حساب کاربری خاص خود را داشته باشید .

کاهش حداقلی تخلفات با ممنوعیت صدور چک در وجه حامل

گفتنی است با اجرای ممنوعیت صدور چک در وجه حامل، تمامی نقل و انتقال چک از صادرکننده چک تا شخصی که برای تسویه به بانک مراجعه می‌کنند، باید مرحله به مرحله در سامانه صیاد بارگزاری می شود.

 به این ترتیب با روشن بودن هویت افراد، پیگیری‌های حقوقی و قضایی بسیار ساده‌تر خواهد شد.

همچنین تخلفات و مشکلاتی مانند جعل، مفقودی یا سرقت چک، فرار مالیاتی و مواردی از این قبیل به حداقل خواهد رسید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *