1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. دریافت درگاه پرداخت، بدون اینماد
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

دریافت درگاه پرداخت، بدون اینماد

صرافی‌های ارز دیجیتال

صرافی‌های ارز دیجیتال، می‌توانند با ثبت اولیه و بدون اینماد درگاه پرداخت دریافت کنند.

به گزارش برات‌نیوز، بعد از افزایش مخالفت در زمینه اجرایی شدن ابلاغیه شاپرک، این ابلاغیه جدید منتشر شده است.

در ابلاغیه شاپرک ذکر شده بود پرداخت‌یارها باید فقط به کسب‌وکارهای دارای اینماد درگاه پرداخت ارائه کنند.

حالا ابلاغیه جدید از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی منتشر شده و اجرای این طرح را تا حدودی تسهیل کرده است.

مطابق یکی از بندهای این اطلاعیه کسب‌‌وکارهای فعال در حوزه‌‌های مالی جدید، مانند صرافی‌های ارز دیجیتال، که تاکنون قانون‌گذاری برای آن‌ها انجام نشده است، می‌توانند با ثبت اولیه و بدون اینماد درگاه پرداخت دریافت کنند.

پرداخت‌یارها با اجرایی شدن ابلاغیه شاپرک مخالفت سرسختانه‌ای از خود نشان دادند.

از همین رو مرکز توسعه تجارت الکترونیکی تصمیم گرفت تا خود در رأس امور قرار گرفته و به این موضوع رسیدگی کند.

در اطلاعیه جدید، تدابیر مشترکی برای اجرای بهینه الزام اینماد برای پرداخت‌یارها درنظر گرفته شده است.

همچنین تلاش برای اجرای کارآمدتر این طرح در ابلاغیه جدید به چشم می‌خورد.

اختصاص درگاه پرداخت به صرافی‌های ارز دیجیتال

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در رابطه با تخصیص درگاه پرداخت به صرافی‌های ارز دیجیتال در اطلاعیه خود آورده است:

بانک مرکزی و شاپرک (متولی شبکه پرداخت کشور) و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (متولی تجارت الکترونیکی) به منظور رعایت کامل ملاحظات و رفع نگرانی‌‌ها، بر اساس پیشنهادهای مطرح ‌شده بخش خصوصی تدابیر لازم را طراحی و توافق کردند.

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، پس از الزام شرکت‌های PSP به ارائه درگاه پرداخت صرفاً به کسب‌وکارهای دارای نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد) در اجرای مقررات مبازره با پول‌شویی از سال ۱۳۹۸ و انجام هماهنگی‌‌های لازم به منظور اجرای این الزام توسط شرکت‌‌های پرداخت‌یار از اواخر سال گذشته، با توجه به الزام قانونی و پیگیری مراجع نظارتی، بالاخره ابلاغیه مربوط درباره الزام اینماد برای پرداخت‌یارها از انتهای مردادماه ۱۴۰۰ توسط شرکت شاپرک صادر شد.

با این حال، با توجه به طرح برخی دغدغه‌ها به‌ویژه در مورد کسب‌وکارهای خرد و نوپا، پس از برگزاری جلسات و دریافت نظرات بخش خصوصی با محوریت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به‌عنوان متولی تجارت الکترونیکی و بانک مرکزی و شاپرک به‌عنوان متولی شبکه پرداخت کشور، اقدام به اتخاذ تدابیر و طراحی راهکارهای لازم جهت رفع نگرانی‌ها و به حداقل رساندن مشکلات احتمالی به‌صورت زیر کردند:

مفاد اطلاعیه جدید سازمان توسعه تجارت الکترونیکی

۱- به‌منظور تسهیل حداکثری برای کسب‌وکارهای خرد، «اینماد بدون ستاره» صرفاً با احراز هویت و دامنه و حداقل هزینه در اسرع وقت توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اجرایی شود.

۲- محدودیتی برای تبدیل اینماد بدون ستاره به اینماد ستاره‌‌دار وجود نخواهد داشت.

ولی در صورتی که تعداد یا مجموع مبلغ تراکنش شخص صاحب امتیاز کسب‌وکارهای خرد طی یک ماه، از محدودیت‌های تعیین ‌شده توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بیشتر شود، این کسب‌وکارها موظفند ظرف ۱۰ روز نسبت به طی مراحل کامل اعطای اینماد و تبدیل اینماد بدون ستاره به اینماد ستاره‌دار اقدام کنند.

۳- به‌منظور رفع مشکل کسب‌‌وکارهای فعال در حوزه‌‌های مالی جدید که تاکنون مقررات‌گذاری برای آن حوزه‌‌ها انجام نشده است، پس از ثبت‌ نام اولیه در سامانه اینماد صرفاً با احراز هویت و دامنه انجام و بدون اعطای اینماد، ارائه درگاه پرداخت به آن‌ها تا زمان تعیین تکلیف حوزه‌‌های مذکور با تشخیص و تأیید بانک مرکزی انجام پذیرد.

۴- مرکز توسعه تجارت الکترونیکی امکان ارسال سیستمی اطلاعات احرازشده کسب‌وکارهای اعم از خرد و غیرخرد را با رعایت ملاحظات امنیتی خود، در قالب وب سرویس برای شرکت‌‌های پرداخت‌یار دارای زیرساخت لازم فراهم کند.

۵- در مورد حالت بازارگاهی (marketplace)، در صورتی که فروش و صدور فاکتور توسط بازارگاه انجام شده و پرداخت صرفاً از طریق درگاه پرداخت متعلق به مالک بازارگاه انجام شود، یک اینماد کافی بوده ولی در صورت نیاز به تعریف درگاه‌های پرداخت مستقل، امکان دریافت اینماد مستقل برای هر تأمین‌‌کننده به‌صورت زیردامنه بازارگاه بدون محدودیت امکان‌پذیر خواهد بود. در هر حال رعایت الزامات شبکه پرداخت کشور توسط بازارگاه الزامی است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست