امروز همه شاخص های مهم بورس جهان سبزپوشی را تجربه کردند و صعود بورس های جهانی به صورت سراسری ادامه دارد.

به گزارش برات نیوز، جروم پاول رییس بانک مرکزی آمریکا که در جمع اعضای سنا حضور یافته بود گفت: نباید اجازه داده شود بحران کرونا باعث ایجاد بحران دیگری به نام بدهی و ریسک عدم توانایی بازپرداخت آن شود.

برنامه های اضطراری نباید متوقف شود

او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیشرفت های به دست آمده در مواجهه با کرونا گفت: هنوز زود است که اجرای برنامه های اضطراری را متوقف کنیم.

آمریکا در دوران کرونا حال و روز خوبی ندارد و حجم بدهی این کشور تا پایان ماه نوامبر به 27 تریلیون و 314 میلیارد و 927 میلیون دلار رسیده است.

همچنین کسری بودجه دولت آمریکا تا پایان این ماه به سه تریلیون و ۲۰۶ میلیارد و ۷۹۲ میلیون دلار رسیده است  و احتمالا دولت آمریکا به تزریق نقدینگی برای احیای بازارهای مالی همچنان ادامه دهد.

نرخ بهره آمریکا در سطح بسیار پایینی قرار دارد که بسیاری از کسب و کارها را برای دریافت وام ترغیب کرده است. همچنین رشد اندکی درزمینه صادرات و واردات نیز مشاهده می شود که امیدواری های را به رشد زنجیره تامین افزایش داده است.

امید به تغییرات مثبت بورس های جهانی در بهار آینده

با بازگشایی مجدد کسب و کارها علاوه بر بهبود وضعیت مبادله و کسب و کارها، شاهد افزایش تقاضا برای نیروی کار نیز بوده ایم و این مساله باعث خواهد شد تا فشار کمتری به منابع مالی دولت ها و بانک های مرکزی در سراسر جهان برای کاستن از تبعات اقتصادی و اجتماعی ویروس کرونا وارد شود و شرایط بیش از پیش قابل کنترل به نظر برسد.

در شرایطی که ویروس کرونا در دنیا همچنان آمار شیوع بالایی دارد و تاکنون بیش از ۶۴ میلیون و ۲۹ هزار و ۸۰۰ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده، اما همچنان امیدواری ها نتایج بالینی اولیه واکسن کرونا به تغییر جدی وضعیت در فصل بهار سال آینده وجود دارد.

یوسف عباسی کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه استون ایکس گفت: در حال حاضر بازارهای جهانی خود را در یک موقعیت سردرگم کننده یافته اند، از یک طرف این نگرانی وجود دارد که در کوتاه مدت تلفات ناشی از کرونا کماکان بالا باشد و تا رسیدن واکسن خسارت های جانی و اقتصادی آن ادامه داشته باشد و از سوی دیگر این خوشبینی وجود دارد که پس از غلبه بر کرونا نرخ رشد به سطوح بالایی برسد.

صعود بورس های جهانی و سه شاخص مهم بورس آمریکا

امروز با صعود بورس های جهانی نیز مواجه بودیم و شاخص های مهم سبز پوش شدند. در وال استریت، هر سه شاخص اصلی سطح بالاتری از روز قبل خود داشتند:

شاخص داوجونز 0.6 درصد صعود داشت و در سطح 29 عزار و 816 ایستاد. شاخص S&P500  با ۱.۱۵ درصد افزایش تا سطح ۳۶۶۰.۵۳ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی نزدک کامپوزیت با ۱.۱۸ درصد صعود در سطح ۱۲ هزار و ۳۴۵.۶۶ واحدی بسته شد.

بورس های اسیا

در آسیا نیز بورس ها حال و روز خوبی داشتند و شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با افزایش ۱.۳۴ درصدی تا سطح ۲۶ هزار و ۷۸۷.۵۴ واحدی بالا رفت.

همچنین در استرالیا شاخص “اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۱.۰۹ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۵۸۸.۵۴  واحدی به کار خود خاتمه داد.

شاخص هانگ سنگ بورس هنگ کنگ و شاخص شانگهای کامپوزیت چین نیز با صعود همراه بودند. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص تاپیکس ژاپن صعودی بود.

بورس های اروپایی

امروز شاخص فوتسی 100 بورس لندن افزایش 1.89 درصدی نسبت به روز گذشته را نشان داد و در سطح ۶۳۸۴.۷۳ واحد بسته شد.

شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با پیشروی ۱.۱۴ درصدی در سطح ۵۵۸۱.۶۴ واحد بسته شد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۰.۷۹ درصد بالا رفت و به ۸۱۴۰.۸۰ واحد رسید.

شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با جهش ۰.۶۹ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۳ هزار و ۳۸۲.۳۰ واحدی به کار خود خاتمه داد.

علاوه بر صعود بورس های جهانی ، بازارهای نفت نزولی و بازارهای طلا در روز جاری صعودی بودند. بهای هر اونس طلا نیز با صعود ۲.۱۱ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۱۴.۴۱ دلار خرید و فروش شد.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *