شاخص دلار پس چند افت متوالی با افزایش روبرو شد و امروز شاهد صعود دلار در بازارهای جهانی بودیم.

صعود دلار در بازارهای خارجی

به گزارش برات نیوز،  شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۷۹۷ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۱۲۱ دلار اعلام شد (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).

در بازارهای داخلی نیز قیمت دلار آمریکا (اسکناس) در جریان معاملات امروز یکشنبه ۱۶ آذرماه ٩٩ صرافی‌های بانکی برای خرید ۲۴ هزار و ۶۰۰ تومان و برای فروش ۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان است.

همچنین قیمت هر یورو (اسکناس) برای خرید ۳۰ هزار تومان و برای فروش ۳۱ هزار تومان است.

امید به بهبود روابط آمریکا و اروپا

با انتخاب بایدن، امیدها برای بهبود روابط میان آمریکا و اروپا افزایش یافته است و اروپایی ها از رئیس جمهور جدید آمریکا تقاضا کرده اند در اجرای پروژه های مورد اختلاف نظیر نورد استریم-۲ انعطاف بیشتری از خود نشان دهد.

در صورت اعمال فشار آمریکا روی اروپا و به تعلیق درآمدن این پروژه روابط آمریکا – اروپا مورد تنش واقع می­شود.

کسری تراز حساب تجاری آمریکا بالاست و با وجود رویکردهای ترامپ جهت کاستن از این کسری، ماه اکتبر باز هم این کسری تراز بالا رفت و به 62 میلیارد دلار رسید که دومین کسری تراز حساب تجاری بالا در طول دو سال اخیر محسوب می شود.

احیای اقتصاد آمریکا، اولویت اصلی بایدن

رئیس جمهور منتخب مردم آمریکا در مصاحبه جدیدی گفته است که قصد ندارد بلافاصله تغییرات پایه ای در سیاست های دولت قبل بدهد.ه نظر می رسد پس احتمال اینکه در بازه کوتاه مدت شاهد تغییرات اساسی و وسیع در رویکرد دولت بایدن نسبت به  ترامپ باشیم کم است. 

بیشتر بخوانید: چهارمین ریزش متوالی دلار ثبت شد

او اولویتش را احیای اقتصاد آمریکا می داند و با ابراز تاسف نسبت به وضعیت کنونی به دلیل کرونا گفت: انتظار دارم حتی قبل از روی کار آمدن دولت جدید، سنا و کنگره لایحه بسته حمایتی جدید از اقتصاد را تصویب و برای اجرا ابلاغ کنند.

بسته حمایتی شامل چه مواردی است؟

در بسته حمایتی دوم طبق طرح اولیه ای که ارائه شده قرار است ۲۸۸ میلیارد دلار به حمایت از کسب و کارهای کوچک و ۱۶ میلیارد دلار برای توزیع واکسن کرونا در آمریکا تخصیص  یابد.

همچنین به کسانی که در اثر کرونا شغل خود را از دست داده اند ۳۰۰ دلار یارانه به صورت هفتگی تعلق خواهد گرفت. پیش از این جمهوری خواهان خواستار تصویب یک بسته حمایتی ۵۰۰ میلیارد دلاری و دموکرات ها خواستار تصویب یک بسته ۲.۲ تریلیون دلاری بودند که پیشنهاد جدید می تواند به عنوان حد وسط باعث رضایت دو طرف شود.

با اینکه بسته حمایتی دوم آمریکا هنوز عملی نشده و فعلا در حد حرف است اما در حوزه دارویی پیشرفت های خوبی انجام شده و امید به توزیع واکسن کرونا افزایش یافته است.

واکسن کرونا و صعود دلار

انتظار می رود تا پایان فصل بهار کار واکسیناسیون مقدماتی در آمریکا و اروپا به پایان برسد. 

دور اول واکسیناسیون در مرحله نخست سالمندان و گروه های حساس آسیب پذیر در برابر بیماری را در بر خواهد گرفت.

با چنین خبرهایی به طور کلی چشم انداز اقتصادی جهان رو به بهبود است و این مساله به نوبه خود باعث کاهش دارایی های امن تر و افزایش تقاضا برای دارایی های پرریسک شده است.

صعود دلار در این روزها به همین دلایل بر می گردد.

امروز ارزهای آسیایی نیز با رشد مواجه شدند و هر دلار با ۰.۳ درصد افزایش به ۱۰۴.۱۵۷  ین رسید. هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۴۶ دلار استرالیا مبادله شد.

همچنین نرخ برابری دلار به میزان ۶.۵۳۱ یوان چین اعلام شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *