درحالی که شاخص بورس درآغازین ساعات شروع کار بازار سرمایه امروز با افت سنگینی مواجه شد اما در ساعات پایانی معاملات با افت ملایم به یک میلیون و 507 هزار و 363 واحد رسید.

به گزارش برات نیوز، شاخص کل بورس در ابتدای امروز سه شنبه 18 آذر ماه جاری با اُفت ۱۴ هزار واحدی روی پله یک میلیون و ۴۹۸هزار واحدی قرار گرفت.

این افت سنگین شاخص بورس در پایان معاملات با ۵۵۲۸ واحد کاهش، به یک میلیون و ۵۰۷ هزار و ۳۶۳ واحد رسید.

گفتنی است افت شاخص، با افزایش 1643 واحدی شاخص کل هم وزن جبران شد و این شاخص به 444هزار و 379 رسید.

بازار سرمایه بالاخره بعد از چند ماه ریزش مداوم و پی در پی، چند هفته‌ای است که روند ثابتی را طی می کند و این موضوع باعث شده تا سهامداران خرد را متقاعد به ورود دوباره به بازار سرمایه کند.

درحال حاضر تقاضا برای خرید سهام بسیار است اما عرضه به ندرت انجام می گیرد و اغلب سهامداران با امید به روزهای روشن بازار سرمایه اقدام به خرید سهام جدید کرده و فروشندگان نیز فعلا از عرضه سهام خود منصرف شده اند.

بهترین زمان انتشار اوراق و افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی و فرابورسی

در همین حال و با توجه به ارزنده شدن بازار بورس به نظر می رسد که  زمان برای انتشار اوراق و افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی و فرابورسی مناسب است و مدیران شرکت‌ها باید از این فرصت بهترین استفاده را ببرند.

 از طرفی با نزدیک شدن به روزهای پایان سال معمولاً تقاضا برای سرمایه‌گذاری در مردم افزایش پیدا می‌کند که با ارزنده شدن شرکت‌های بورسی و همچنین افزایش شرکت‌های جدید می‌توان به عمق بازار کمک کرد و سرمایه‌های سرگردان مردم را به سمت این بازار هدایت کرد.

نوسان ارزش معاملات روزانه بورس و فرابورس بین 20 تا 27 هزار میلیارد تومان

بازار بورس این روزها به خاطر اصلاحات انجام شده و صعود شاخص بازار سرمایه ارزنده شده و شاهد آن ارزش معاملات روزانه بورس و فرابورس است که روزانه بین 20 تا 27 هزار میلیارد تومان در نوسان است.

بیشتر بخوانید: شاخص بورس تهران افزایشی شد

در همین راستا کارشناسان همواره تأکید می‌کنند سرمایه‌گذار حقیقی برای خرید و فروش سهام حتماً مشورت کند و یا خودش رأساً‌ شرکت‌های مورد نظر را مطالعه و بررسی کند و با تحقیق به سمت خرید و فروش سهام حرکت کند.

همچنین خرید سهام حتما با پول پس‌انداز باشد که مجبور نشود در موقع زیان سهام خود را همراه با ضرر بفروشد.

شاخص‌های تاثیرگذار در صعود شاخص بازار سرمایه

نماد فملی بیشترین تأثیر مثبت را بر بورس و نمادهای فارس، شستا، کگل، شپنا، تاپیکو و شتران بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.

ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 966 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 14.4 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 2.1 میلیون نوبت معامله و به ارزش 13 هزار و 960 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات امروز فرابورس که به بیش از 6 هزار و 474 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، معامله‌گران امروز در بورس اوراق و فرابورس ایران بیش از 20 هزار و 436 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

رشد شاخص کل با معیار هموزن در بازار سرمایه

امروز گر چه شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 0.37 درصد افت داشتند.

اما با صعود شاخص بازار سرمایه در پیایان ساعت معاملات شاخص قیمت با معیار هموزن و شاخص کل با معیار هموزن 0.38درصد رشد داشتند.

همچنین شاخص آزاد شناور 0.33 درصد و شاخص بازار اول بورس 0.53 درصد افزایش یافتند. شاخص بازار دوم بورس 1.5درصد کاهش یافت.

در همین حال امروز نماد ملی مس که بعداز افزایش سرمایه باز شد بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشته و در سوی دیگر نمادهای پتروشیمی خلیج‌فارس، شستا، گل‌گهر، پالایش نفت اصفهان، هلدینگ تاپیکو و پالایش نفت تهران بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

نمادهای پر تراکنش در بورس تهران شامل ملی مس، شستا، ایران‌خودرو، بانک تجارت، تولید نیروی برق آبادان، زر ماکارون و تأمین سرمایه امین بوده‌اند.

رشد 48 واحدی شاخص کل در فرابورس

امروز در فرابورس ایران شاخص کل در پایان معاملات 48 واحد رشد کرده و به رقم 19 هزار و 226 واحد رسید.

ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 308 میلیارد تومان رسید.

معامله‌‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از 3 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب بیش از یک میلیون نوبت معامله و به ارزش 6474میلیارد تومان داد و ستد کردند.

بیشترین تاثیرگذاران امروز در صعود شاخص بازار سرمایه

امروز و با صعود شاخص بازار سرمایه، نمادهای پتروشیمی مارون و سنگ آهن گهرزمین بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند.

 در سوی دیگر نماد آریا ساسول، صبا تأمین، بانک دی، پتروشیمی تندگویان و مدیریت انرژی امید تابان حور، بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.

نمادهای پر تراکنش شامل برق و انرژی پیوندگستر پارس، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، دامپروری ملارد شیر، توسعه مسیر برق گیلان، پتروشیمی ارومیه، صنایع لاستیک یزد و تهیه غذای دنا آفرین فدک بوده‌اند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *