با افزایش موارد ابتلا به کرونا در آمریکا و نگرانی­ها در خصوص توزیع واکسن و همچنین کاهش قیمت دلار، قیمت طلا و نفت با هم صعود کرد.

قیمت جهانی طلا و نفت در اولین معاملات

به گزارش برات نیوز، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی به ۱۸۹۲ دلار و ۱۵ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۳ درصد افزایش، به ۱۸۹۲ دلار و ۲۰ سنت رسید.

عقب نشینی دلار نیز در این روند بی تاثیر نبود و موجب شد که شاخص دلار به پایین ­ترین حد در یک هفته اخیر برسد و بر بازارهای طلا و نفت نیز اثر بگذارد.

کرونا همچنان در حال قربانیان گرفتن در همه کشورهای دنیاست و بایدن رئیس جمهور منتخب مردم آمریکا، در پی اجرای برنامه هایی برای رسیدگی به این بحران است.

حمایت از بازارهای مالی

استفن اینس، استراتژیست بازارهای جهانی در شرکت خدمات مالی اکسی کورپ در این باره گفت: هنوز مشکلات ساختاری در اقتصادها وجود دارد و اشتغالزایی بزرگترین مشکل بوده است. بانک های مرکزی به حمایت از بازارهای مالی تا زمان ساخت و عرضه واکسن ادامه خواهند داد.

جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا هم هفته گذشته مجددا تاکید کرد ممکن است اقدامات محرک مالی بیشتری از سوی بانک مرکزی و کنگره ضروری باشد.

بازارهای مالی وابسته به طلا همیشه پایگاه محکمی در مقابل تورم داشته اند و سود خود را از اقدامات محرک بانکهای مرکزی جهان می برند. این بازار از سال 2020 حدود 25 درصد افزایش قیمت داشته است.

اما طی این هفته با اعلام نتایج مثبت ساخت واکسن کرونا به میزان 3.3 درصد سقوط قیمت داشت.

به گفته هووی لی، اقتصاددان بانک OCBC، از نقطه نظر تکنیکال طلا ممکن است در حدود ۱۹۰۰ تا ۱۹۰۵ دلار با مقاومت روبرو شود و صعود طلا به سطوح قیمت بالاتر به شفافیت درباره بسته محرک مالی آمریکا بستگی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: رونق بازار طلا با امید به تولید واکسن کرونا

ساخت موفقیت آمیز واکسن کرونا روی قیمت نفت نیز تاثیرگذار بود و قیمت نفت روند صعودی خود را حفظ کرد.

امیدواری به تمدید کاهش تولید اوپک پلاس نیز دیگر دلیلی بود که موجب شد در آغاز معاملات هفتگی، نفت همچنان در مسیر صعودی بتازد و یک درصد دیگر نیز بالا رود.

بر این اساس نفت برنت با رشدی ۱.۱ درصدی، ۴۳ دلار و ۲۹ سنت قیمت خورد. نفت شاخص آمریکا نیز ۱.۵ درصد افزایش داشت و ۴۰ دلار و ۷۴ سنت در هر بشکه معامله شد.

بازار نفت امیدوار به تمدید توافق کاهش تولید در سال 2021 است و این موضوع نگرانی های ناشی از کاهش تقاضا ناشی از افزایش بیماران مبتلا به کرونا و تولید بیشتر لیبی را از بین می برد.

با اینکه شیوع گسترده کرونا در دنیا همچنان عامل تضعیف قیمت نفت تلقی می شود، اما ساخت واکسن کرونا بر بازار طلا و نفت اثرات مثبتی داشته است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *