پذیره‌نویسی نهمین صندوق جسورانه فرابورسی با حوزه فعالیتِ «صنایع فناوری‌های مالی (فین‌تک)» و «فناوری اطلاعات» از شنبه ۱۵ شهریور تا ۲۶ شهریور در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس انجام می‌شود.

به گزارش برات نیوز، به نقل از فرابورس ایران، دوره فعالیت این صندوق ۵ سال و قیمت مبنای هر واحد سرمایه‌گذاری صد هزار تومان است که ۲۰ درصد از مبلغ هر واحد در زمان پذیره‌نویسی و مابقی آن در طول دوره سرمایه‌گذاری و پیرو فراخوان‌های مدیر صندوق باید ظرف مهلت تعیین شده بر اساس امیدنامه پرداخت شود.

شرکت در این پذیره‌نویسی صندوق جسورانه فرابورسی از طریق کارگزاری‌های عضو فرابورس ایران فراهم شده که حداقل تعداد واحد قابل خریداری توسط هر کد معاملاتی حقیقی و حقوقی یک هزار واحد و حداکثر آن ۴۰۰ هزار واحد سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده است.

با توجه به عدم تضمین سودآوری صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه ، سرمایه‌گذاران باید قبل از خرید واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه، «اقرارنامه و بیانیه پذیرش ریسک پذیره‌نویسی یا معامله واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه » را امضا کنند.

گفتنی است با توجه به اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و جسورانه مورد توجه مدیران نهادهای مالی قرار گرفته‌اند، در حال حاضر قریب به ۱۰ صندوق خصوصی و جسورانه در صف پذیره‌نویسی هستند که در آینده با تکمیل مدارک و مستندات شاهد پذیره‌نویسی آن‌ها در بازار فرابورس خواهیم بود.

همچنین صندوق‌های قابل معامله (ETF) در سهامی و صندوق‌های با درآمد ثابت نیز درخواست‌هایی ارائه کرده‌اند که در حال بررسی آن‌ها به منظور پذیره‌نویسی یا پذیرش هستیم.

به گفته تحلیلگران مقایسه بازدهی همه صندوق‌های پذیره‌نویسی امکان‌پذیر نیست به دلیل اینکه ماهیت و نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری پذیره‌نویسی‌شده متفاوت از هم هستند.

مثلا برای صندوق‌های خصوصی و جسورانه بازدهی کوتاه‌مدت مد نظر نیست. چراکه در بازه کوتاه‌مدت این نوع صندوق‌ها بازدهی آن‌چنانی نخواهند داشت. 

 از طرفی نیز بازدهی صندوق‌های با درآمد ثابت که به صورت دوره‌ای سود توزیع کرده‌اند، قابل جمع‌پذیری با صندوق‌های سهامی نیست. همچنین به دلیل عدم تطابق زمانی بین صندوق‌ها در ورود به بازار سرمایه، تجمیع عملکرد صندوق‌ها با یکدیگر دارای انحراف خواهد بود.

ولی برای مثال یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام که در سال ۹۴ به قیمت اسمی هر واحد یک هزار تومان پذیره‌نویسی کرده است، اکنون بازدهی ساده قریب به ۳۰۰۰ درصدی داشته است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *