وضعیت مبهم و آشفته بورس که این اواخر هر روز افت شاخص را در بر داشت بسیاری از معامله‌گران را نگران ساخته و مشخص نیست صندوق ETF دوم تا چه میزان بتواند این شرایط را بهبود بخشد.

به گزارش برات نیوز، بعد از شیوع ویروس کرونا و بحران جدید اقتصادی در کشور، دولت برای جبران کسری درآمدهای پیش بینی شده به فکر راهکارهای جدیدی افتاد .

یکی از بهترین راهکارها، فروش سهام دولت در برخی شرکت‌های دولتی به مردم از طریق صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) در بورس بود؛ راهکاری که علاوه بر افزایش درآمد‌های دولت به مردمی شدن اقتصاد و خصوصی سازی نیز کمک می‌کرد.

به هر حال پذیره نویسی اولین صندوق ETF با نماد دارایکم که شامل سهام باقی مانده دولت یا شرکت‌های دولتی در شرکت‌های بیمه البرز، بیمه اتکایی امین، بانک صادرات، بانک ملت و بانک تجارت بود، با ۲۰ درصد تخفیف از چهاردهم اردیبهشت ماه سال جاری آغاز و آخرین مهلت فروش این صندوق ها، پایان روز ۳۱ اردیبهشت ماه اعلام شد.

در نهایت معامله واحد‌های اولین صندوق ETF دولت در تیرماه سال جاری آغاز شد و خریداران واحد‌های این صندوق سود قابل قبولی کسب کردند.

بعد از کسب سود بالا توسط خریداران واحد‌های دارایکم، مردم پیگیر عرضه واحد‌های صندوق دارادوم شدند. صندوقی که زمان آغاز پذیره نویسی آن چندین بار تغییر کرد.

در ابتدا خبر‌ها حکایت از آن داشت که دومین صندوق ETF دولت به نام دارادوم در تیرماه سال جاری و سومین صندوق ETF دولت به نام داراسوم نیز در مرداد ماه سال جاری برای فروش عرضه خواهند شد، اما به هر دلیل، این امر اتفاق نیفتاد.

در نوزدهم مرداد ماه ۱۳۹۹ خبر شبانگاهی شبکه سه از قول رئیس سازمان خصوصی سازی اعلام کرد که زمان آغاز پذیره نویسی صندوق ETF دوم اوایل شهریور ماه سال جاری است.

در بیستم مرداد ماه ۱۳۹۹ روابط عمومی سازمان خصوصی سازی اعلام کرد، به دنبال انتشار برخی اخبار مبنی بر آغاز پذیره نویسی دومین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله موسوم به ETF از اوایل شهریورماه سال جاری، این خبر تکذیب می شود. سازمان خصوصی سازی دلیل لغو دارادوم را عدم اقدام وزارت نفت در تاسیس صندوق مذکور اعلام کرد.

سپس روابط عمومی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در پاسخ به اظهارات آقای صالح، رییس محترم سازمان خصوصی سازی در خصوص عدم همراهی وزارت نفت برای واگذاری سهام پالایشگاه ها با اظهار تعجب از مطالب اظهار شده توسط ایشان، اعلام کرد طبق آخرین نظر جناب آقای دژپسند وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی، قرار شد سهام پالایشگاه ها بلوکی فروخته شود و لذا با انتخاب این روش عرضه، دیگر لزومی به تشکیل صندوق ETF نبوده است.

این تایید و تکذیب‌ها و اختلافات سرآغازی شد بر سقوط بورس و آغاز درگیری‌های دو وزارتخانه اقتصاد و نفت.

در نهایت بعد از کش و قوس‌های فراوان و برهم ریختن اوضاع بورس، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در ۲۱ مرداد ماه ۱۳۹۹ طی مصاحبه‌ای اعلام کرد: اولین چهارشنبه شهریور۹۹ صندوق دارا دوم عرضه می‌شود و عرضه بلوکی، منتفی است.

حال امروز اولین چهارشنبه شهریور، دولت به قول خود عمل کرده و پذیره نویسی از صندوق دارادوم را آغاز کرده است.

دارا دوم چه صندوقی است؟!

صندوق ETF دوم که سهام صنایع پالایش و پتروشیمی را در بر می‌گیرد، شامل سهام باقی‌مانده دولت یا شرکت‌های دولتی در شرکت پالایش نفت تبریز، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت تهران می‌باشد که قرار است با ۳۰ درصد تخفیف پذیره نویسی شود.

در گزارش روز سه شنبه روابط عمومی سازمان خصوصی‌سازی، در اجرای جزء (۲) بند (الف) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور و مصوبات هیأت وزیران در این زمینه، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با پذیره نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری، بخشی از سهام خود در شرکت پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت تبریز و پالایش نفت تهران را از طریق سازمان خصوصی سازی (به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران) واگذار می‌کند.

این اطلاعیه می‌افزاید: پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) “پالایشی یکم”، فرصت بی‌نظیری برای ورود آحاد جامعه به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های معتبری است که دولت با هدف مردمی کردن اقتصاد، امکان دسترسی آحاد مردم کشور به بازار سرمایه، انتفاع از رشد این بازار و برخورداری عموم مردم از تخفیف قابل اعطا به سهام، قصد واگذاری آن را دارد.

در دارا دوم تا چه سقفی می توان خرید انجام داد؟

سقف سرمایه‌گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی ایرانی) در مجموع دو صندوق قابل معامله اول و دوم دولتی، پنجاه میلیون ریال (پنج میلیون تومان) تعیین شده است. پذیره‌نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان‌پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.

پس از اتمام پذیره‌نویسی و اخذ مجوز فعالیت صندوق از سازمان بورس و اوراق بهادار، سهام موضوع فعالیت این صندوق با اعمال ۲۰ درصد تخفیف به قیمت پایانی سهم در روز معاملاتی قبل از شروع پذیره‌نویسی توسط سازمان خصوصی‌سازی به صندوق واگذار خواهد شد.

بر این اساس، حداکثر تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی ایرانی دارای کد ملی، پس از کسر میزان سرمایه گذاری همان فرد در صندوق دارا یکم، ۵۰۰ واحد سرمایه‌گذاری است.

  بنا به اعلام سازمان خصوصی‌سازی، پذیره‌نویسی به صورت همزمان از طریق بورس اوراق بهادار تهران و شبکه بانکی کشور برای هر شخص حقیقی دارای کد ملی امکان‌پذیر است.

پنج درصد (۵%) از مبلغ جمع آوری شده در دوره پذیره‌نویسی به بازارگردانی واحدهای سرمایه‌گذاری در همان صندوق تخصیص خواهد یافت و جزء دارایی‌های صندوق محاسبه می‌شود.

همچنین پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری موضوع این دستورالعمل صرفاً شامل اشخاص حقیقی ایرانی بوده و اشخاص حقوقی و یا اتباع خارجی نمی‌توانند در این پذیره‌نویسی شرکت کنند.

تاثیرات دارا دوم بر بورس

بر اساس این گزارش به گفته بسیاری تحلیلگران به نظر می‌رسد با اوضاع کنونی بازار، استقبال چندانی از صندوق ETF دوم نشود.

یکی از اشکالاتی که به این صندوق گرفته شده، لحاظ کردن تخفیف برای فروش واحد‌های صندوق است، چون تخفیف دار کردن واحد‌های صندوق، باعث ایجاد التهاب در بازار می‌شود.

شرایط بازار به گونه‌ای است که سهامدارانی که با مکانیسم بازار آشنایی دارند و دید کوتاه مدت تری دارند اگر بخواهند دارادوم بخرند، در ابتدا ترجیح می‌دهند که سهام‌های دارای اصلاح قیمتی را، خریداری کنند تا اینکه دارادوم بخرند.

این در حالی است که برخی از کارشناسان بازارسرمایه پیش بینی مثبت بودن بازار سرمایه در روز پنجم شهریور را دارند.

این گروه معتقدند، پیش بینی ها نشان می دهد حمایت حقوقی ها صد در صد ادامه خواهد داشت. نه بخاطر دولت، بلکه بخاطر ارزندگی قیمت سهام. ر پس از شهریور وارد فاز رشد می شود و ۱۵ روزپیش رو فرصت خوبی برای خرید وجود خواهد داشت.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *