اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

کرونا، ۱۲۶ میلیارد دلار به اقتصاد جهان ضرر زد

ضرر کرونا به اقتصاد جهان

تحقیق جدید مرکز بین‌المللی تجارت (آی‌تی‌سی) نشان داد که تجارت بین‌المللی در ۲۰۱۹ افت کرده است و در اوایل ۲۰۲۰ با تاثیر پاندمی کرونا که از چین آغاز شد، این افت تشدید شده است. ضرر کرونا به اقتصاد جهان چیزی فراتر از انتظار بود.

به گزارش برات نیوز، تحقیق جدید مرکز بین‌المللی تجارت (آی‌تی‌سی) نشان داد که تجارت بین‌المللی در ۲۰۱۹ افت کرده است و در اوایل ۲۰۲۰ با تأثیر پاندمی کرونا که از چین آغاز شد، این افت تشدید شده است.

طبق این تحقیق صادرات چین در ماه فوریه ۲۱ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت، در حالی که این صادرات در ماه مارس اندکی بهبود یافت، اما ضرر کرونا به اقتصاد جهان باعث شده بود که صادرات سایر کشورها به شدت افت کنند.

بیشتر بخوانید: هند برای مهار کرونا اقتصاد خود را تعطیل کرد

داده‌ها نشان داد که صادرات اتحادیه اروپا و آمریکا به ترتیب ۸ درصد و ۷ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته‌اند.

در این گزارش هنوز تاثیر کامل پاندمی دیده نشده است، چراکه اغلب کشورهای جهان در ماه مارس و آوریل برای مقابله با کرونا محدودیت‌های قرنطینه‌ای وضع کردند و داده‌های کامل این ماه‌ها در این تحقیق نیامده است.

در این تحقیق مشخص شد که بسیاری از کشورهای در حال توسعه به علت تقویت دلار با مشکلات بیشتری روبرو شده‌اند و این فشار رو به پایین بیشتری به تجارت بین‌الملل وارد می‌کند.

تعطیلی اقتصاد چین، اروپا و آمریکا به عنوان ۳ بازیگر اصلی زنجیره‌های تأمین بین‌المللی و واردکنندگان اصلی مواد خام بیشترین تأثیر را بر تجارت جهانی داشته است.

بیشتر بخوانید‌: مطالعه دانشگاه کمبریج درباره تاثیر و خسارت‌های اقتصادی کرونا

در نتیجه اختلال در زنجیره‌های تأمین صادرکنندگان آفریقایی ۲.۴ میلیارد دلار ضرر می‌کنند که بیش از ۷۰ درصد این ضررها مربوط به اختلال موقت در زنجیره تأمین با اتحادیه اروپا است.

طبق اعلام آی‌تی‌سی ۳ مرکز تجارت جهان (چین، آمریکا و اتحادیه اروپا) ۶۳ درصد واردات مربوط به زنجیره تأمین جهانی را به عهده دارند. تخمین زده می‌شود اختلال جهانی در واردات تولیدکنندگان باعث ضرر ۱۲۶ میلیارد دلاری شود. بیش از ۵۵ درصد شرکت‌های کوچک و متوسط آسیب جدی دیده‌اند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید