خودروسازان ایرانی به فکر بالا بردن کیفیت خودروها همگام با فناوری روز دنیا افتاده اند. در همین راستا، ضرورت انطباق طراحی خودروهای مدرن داخلی با کیفیت و قیمت جهانی حس می شود.

به گزارش برات نیوز، روز گذشته نشست مشترکی با وزیر صمت و رئیس گروه اقتصادی معاونت بررسی دفتر مقام معظم رهبری تشکیل شد که موضوع تولید و طراحی خودروهای مدرن و اقتصادی را بررسی کرد.

نه به کپی کاری!

سورنا ستاری حاشیه این مراسم در این باره گفت: ایجاد نوآوری با استفاده از طراحی‌های داخلی بیشتر خواهد شد و به همین لحاظ در طرح تولید خودروی ارزان قیمت و مدرن بر روی طراحی داخلی با استفاده از ظرفیت‌های داخل کشور تأکید داریم.

بیشتر بخوانید: واردات خودرو با شرایط جدید

ضرورت ایجاد نوآوری در طراحی خودروهای مدرن داخلی به یک اولویت در این طرح تبدیل شده است. به طوری که معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز اعتقاد دارد باید از طرح های کپی جلوگیری کرد و با استفاده از پتانسیل نیروهای خبره داخلی طرحی نو دراندازیم.

وی با بیان اینکه اگر طراحی دست خودمان باشد، خلق خودرو خواهیم کرد، گفت: از کپی‌کاری در حوزه خودرو و مونتاژ باید بیرون آمده و به سمت خلق خودرو با استفاده از طراحی نیروهای متخصص کشورمان و نخبگان حرکت کنیم.

طراحی خودروهای مدرن هوشمند

دنیا به سمت تولید خودروهای برقی و هیبریدی پیش رفته است. کشور ما نیز به این موضوع توجه ویژه ای داشته و سعی دارد در طراحی های بعدی خود از خودروهای هوشمند غافل نشود.

سورنا ستاری ضمن تاکید بر اینکه آینده صنعت خودرو در هوشمندسازی است، افزود: کشور ما نیز در آینده بایستی به سمت تولید خودروهای هوشمند و برقی برود تا از این موضوع عقب نمانیم؛ این مهم نیز در دستور کار قرار گرفته است.

نگاه ویژه به کیفیت

همچنین در ادامه این نشست عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تولید خودروهای داخلی گفت: خودروی داخلی بی‌کیفیت سبب ورود خودروسازان خارجی به کشورمان شده است که در اجرای خودروی مدرن و اقتصادی باید نگاه ویژه ای به کیفیت شود.

علی آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این نشست مشترک اظهار داشت: برای تولید خودروهای ارزان و مدرن باید تمامی دستگاه‌های مرتبط تعامل داشته باشند و مشکلات پیش پای خودروسازان در این طرح برداشته شود.

همکاری خودروسازان دولتی و خصوصی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر ضرورت ایجاد فضای رقابتی برای اجرای طرح طراحی خودروهای مدرن بیان کرد: خودروسازان دولتی و بخش خصوصی باید در کنار هم این طرح را جلو ببرند.

انطباق با قیمت‌های جهانی نیز نکته حائز اهمیتی است که سبب ورود خودروهای تولیدی کشورمان به بازارهای رقابتی دنیا خواهد شد و بایستی مورد توجه قرار گیرد.

رئیس گروه اقتصادی معاونت بررسی دفتر مقام معظم رهبری تصریح کرد: همچنین توجه به استانداردهای نوین و روز دنیا در تولید خودروها و پلتفرم‌های ایجاد شده بسیار مهم است. نگاه مردمی و اقتصادی به تولید خودروهای مدرن سبب استقبال طیف گسترده ای از مردم از خودروهای داخلی خواهد شد.

دیگر موضوعات مورد بررسی

از دیگر مواردی که در این جلسه با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور بررسی شد می توان به طرح تولید خودروی مدرن و اقتصادی از سوی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری با ورود به عمق داخلی سازی بیشتر، توجه به تاب آوری و پلتفرم‌های مشترک با استفاده از ظرفیت دو خودروساز بزرگ کشورمان (ایران خودرو و سایپا) و همچنین بخش خصوصی اشاره کرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *