مدیرعامل بانک صادرات ایران در مراسم گرامیداشت شصت و نهمین سال فعالیت این بانک و رونمایی از سامانه پیشخوان مجازی «شمس» و چهار محصول اعتباری که با حضور وزیر امور اقتصادی دارایی برگزار شد، اذعان داشت: در سال ۹۹، طرح اعتباری رونق تولید را با نام «طراوت توسعه» رونمایی و آغاز کردیم و با طرح جدید «طراوت مسکن» را جهت ایجاد اعتبار لازم برای رونق و حمایت از ساخت مسکن برای اقشار متوسط و کم‌درآمد اجرایی خواهیم کرد.

به گزارش برات‌نیوز، حجت‌اله صیدی در ادامه افزود: درصورت افزایش سرمایه بانک، موانع خدمت‌رسانی به واحدهای تولیدی بزرگ کشور نیز برداشته خواهد شد. علاوه‌براین، این بانک در اعتبارات کوچک مثل وام ازدواج، خوداشتغالی و سایر تسهیلات حمایتی به خصوص در بخش تسهیلات کسب و کارهای آسیب‌دیده از کرونا و… همواره حضور پررنگ و فعالی داشته است. در طرح اعتباری رونق تولید «همیان» به واحدهای تولیدی کمک کردیم و تا سه ماه حقوق و مزایای کارکنان این واحدها را به عنوان تسهیلات پرداخت کرده‌ایم. ولی در بخش حمایت از بنگاه‌های بزرگ به دلیل الزامات بانک مرکزی در بخش کفایت سرمایه، موانعی وجود داشت که با افزایش سرمایه بانک، ورود نقدینگی جدید و بهبود کفایت سرمایه می‌توان جایگاه بانک صادرات را در بین بانک‌های کشور و منطقه ارتقا بخشیم.

صیدی به حمایت وزارت امور اقتصادی و دارایی در تعیین تکلیف مسائل مربوط به موسسه «میزان» و گروه «پدیده شاندیز» اشاره کرد و افزود: اقدامات مناسب و هدایت صحیح مسئولان این وزارتخانه در مشهد و تهران، بسیاری از مشکلات بانک صادرات ایران در این حوزه را برطرف و از زیان‌ها و آسیب‌های آن برای بانک جلوگیری کرده است. در رابطه با موسسه ثامن نیز امید داریم با تلاش‌های مسئولان، تکلیف مطالبات بانک به زودی مشخص شود. از دیگر اقدامات خوب وزارت امور اقتصاد و دارایی، سررسیددار کردن مطالبات بانک صادرات ایران از دولت بود که نتایج خوب آن در ماه‌های آینده مشخص خواهند شد.

وی همچنین بیان کرد: طرح جامع بانکداری کشور در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است. امیدواریم با هماهنگی بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و با دریافت نظرات مدیران و کارشناسان ارشد نظام بانکی روشمندسازی و تصویب و اجرای طرح اعتباری رونق تولید با موفقیت صورت پذیرد. باوجود تمامی مشکلات و چالش‌ها در نظام بانکی کشور، هم‌اکنون از لحاظ فعالیت و آرامش، به یک ثبات رسیده است که باید با تدبیر دولت و مجلس در مسیر حفظ این آرامش و ثبات و  خدمت‌رسانی نظام بانکی کشور به واحدهای تولیدی و تحقق اهداف اقتصادی کشور تلاش شود.

مدیرعامل بانک صادرات ایران در ادامه سخنان خود گفت: درحال حاضر می‌توان ادعا کرد که با بهترین وضعیت در ٦٨ سال اخیر، شصت و نهمین سال فعالیت بانک صادرات ایران را آغاز خواهیم کرد. البته همواره موانع و مشکلات وجود دارد اما هنر همکارانم در این است که با تکیه بر توانمندی خود بر این مشکلات فائق می‌آیند.

صیدی به وضعیت بانک صادرات در سی ماه گذشته اشاره کرد و گفت: حدود سه سال پیش در بهمن ماه سال ١٣٩٦، شرایط خاصی برای بانک صادرات ایران ایجاد شده بود که با تکیه بر توانمندی مدیران و کارکنان این بانک برنامه عملیاتی جدیدی را آغاز کردیم. در آن زمان به این موضوع فکر می‌کردیم که با وجود طوفان و حجم فشارها ممکن است به برخی شاخ و برگ‌های این مجموعه آسیب برسد اما با وجود بدنه تنومند و ریشه‌های استوار بانک، می‌توان به ثمره‌دادن این درخت امیدوار بود. با همین باور، یک برنامه بازآفرینی تدوین و تهیه شد و تمامی همکاران شبکه در تمامی نقاط کشور با همکاری هم و در سه مرحله، ساختار مالی در بانک تجدید شد. در مرحله اول طرح اعتباری رونق تولید، از روند افزایشی زیان جلوگیری شد. مرحله دوم زمان رسیدن به نقطه سربه‌سری بود و در مرحله سوم سودآوری بانک را شاهد بودیم و آن را تثبیت کردیم. بعد از آن، برای تضمین تداوم فعالیت بانک، وارد مرحله سودآوری شدیم. این تجدید ساختار مالی با حمایت‌ها و همراهی سهامداران صبور، مشتریان ارزشمند و همکاران تلاشگر حاصل شد که از تمام این عزیزان کمال تشکر را دارم. البته حمایت‌های مسئولان وزارت امور اقتصادی و دارایی در طی این سال‌ها نیز بسیار سنجیده بود و در شرایط سخت بانک صادرات ایران، کمک بزرگی محسوب می‎شد.

صیدی همچنین به شرایط خاص کشور در ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: کشور یک پیچ تاریخی و گردنه سرنوشت‌ساز را با درایت مسئولان وزارت امور اقتصادی و دارایی و اعضای تیم اقتصادی دولت پشت سر گذاشت. ایران از لحاظ نظامی و امنیتی به  بازدارندگی خوبی رسیده و کسی جرأت تعدی به کشور را ندارد. اما در بخش اقتصادی، به دلیل شدیدترین فشارها و تحریم‌های بی‌سابقه بین‌المللی و شیوع بیماری کرونا، نگرانی‌هایی وجود داشت که اگر هر کشوری با این شرایط روبه‌رو می‌شد از پای درمی‌آمد. ولی با تدبیر و تلاش مسئولان و اتکا به زیرساخت‌ها و توانمندی‌های بزرگ کشور، با موفقیت این شرایط را پشت سر گذاشتیم.

وی در ادامه به سخنان خود افزود: چنین فضایی انگیزه لازم را به ما خواهد داد که برنامه‌های عملیاتی بانک را با اتکا به فضل الهی و ظرفیت‌های بی‌بدیل بانک  اجرایی کنیم. از لحاظ منابع، مصارف و سهم بازار، بانک صادرات ایران یکی از سه بانک برتر کشور محسوب می‌شود و همواره در پی ارتقاء جایگاه خود بوده است.  این بانک در برخی از بخش‌ها نیز توانست رتبه دوم را در بین موسسات فعال در نظام بانکی کسب کند. با تلاش همکارانم اقدامات خوبی در جهت اصلاح ساختار منابع، بهینه‌سازی تسهیلات و ترکیب مصارف، مدیریت نقدینگی و کاهش مطالبات مشکوک‌الوصول که یکی از هزینه‌های مهم بانک بود، انجام شد. با وجود تمام محدودیت‌های بین‌المللی شاهد افزایش عملیات ارزی بودیم و سود عملیاتی مطمئنی خلق شد و امیدواریم در سال جدید این سود عملیاتی به پایداری رسیده و تداوم یابد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *