قالیبافی صنعتی پرزحمت و فرسایشی است که قالیبافان را آسیب دیده می کند. خالقان طرح و نقش‌های چندصد رنگ بر روی فرش‌ها با اینهمه تلاش و زحمت در مناطق محروم با مشکلات بسیاری مواجه هستند که یکی از اصلی ترین این مشکلات نداشتن بیمه است. حالا اما رییس مرکز ملی فرش ایران از بیمه رایگان برای قالیبافان خبر داده و گفته است: این مهم با حمایت نهاد ریاست جمهوری و صندوق بیمه روستایی و عشایری انجام می‌شود.

به گزارش برات نیوز، با توجه به فرسایش جسمی قالیبافان آنان درمعرض خطر بیماری‌های مختلف هستند و باید برای درمان از خدمات بیمه‌ای بهره‌مند باشند.

در این راستا رییس مرکز ملی فرش ایران از برنامه‌ریزی برای بیمه کردن رایگان یک ساله قالیبافان خبر داده و گفته است: این مهم با حمایت نهاد ریاست جمهوری و صندوق بیمه روستایی و عشایری انجام می‌شود و وزارت صنعت، معدن و تجارت عهده‌دار اجرای آن شده است.

«فرح‌ناز رافع»‌ افزود: در زمینه بیمه رایگان برای قالیبافان تفاهم‌نامه‌ای نیز آماده شده که به زودی امضا می‌شود و آنان به صورت رایگان بیمه خواهند شد.

رافع تاکیدکرد: بهره‌مندی از این بیمه به صورت رایگان، قابل انتقال بودن آن به بیمه تامین اجتماعی و برخورداری از مزایایی همچون از کار افتادگی، فوت و غیره در صورت بروز حوادث، از جمله منافع آن است.

وی خاطرنشان‌ کرد: امروز طی نامه‌ای، مراتب به منظور بیمه شدن قالیبافان به استان‌ها اعلام شده است.

بیشتر بخوانید: چتر پوشش بیمه روستاییان گسترده‌تر شد

تسهیلات برای قالیبافان

رییس مرکز ملی فرش ایران، در ادامه از اخذ مجوز تسهیلات برای قالیبافان پس از گذشت حدود ۶ سال و نیم خبر داد و گفت: این تسهیلات برای توسعه و ایجاد مجتمع‌ها و کارگاه‌های قالیبافی به صورت متمرکز اعطا می‌شود و در این زمینه مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور در اولویت هستند.

مطابق آمارها تا پایان خرداد ماه امسال یک میلیون و  ۲۰۰ هزار و ۶۵۲ نفر قالیباف در کشور فعالیت داشتند و تعداد شاغلان حرفه‌های وابسته به آن ۱۹۱ هزار و ۵۴۵ نفر است.

اکنون ۱۰۳ مجتمع قالیبافی، پنج هزار و ۲۱ کارگاه متمرکز و غیرمتمرکز، ۱۳۶ تعاونی روستایی، یک‌هزار و ۹۲۳ تعاونی ثبت شده شهری و ۴۰ هزار و ۹۳۳ واحد صنفی مرتبط با فرش دستباف در سراسر کشور فعالیت می‌کنند.

مجموع جهانی صادرات فرش دستباف در سال ۲۰۱۹ افزون بر ۸۰۰ میلیون دلار  بوده که سهم ایران ۷۳ میلیون دلار از این رقم بوده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *