وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بنا دارد تا با اجرای طرح تام و با استفاده از ظرفیت بخش تعاون درجهت اشتغالزایی و رفع محرومیت ها گام بردارد.

این طرح که از سوی معاونت تعاون وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی برنامه ریزی شده قرار است تا در هشت رسته از جمله پوشاک، صنایع تبدیلی و تکمیلی و میگو و آبزیان استفاده کند.

در این راستا مدیرکل تعاونی های تولیدی وزارت کار از اجرای طرح تام در سال جهش تولید خبر داده و گفته است: از ابتدای امسال طرحی تحت عنوان تعاون، اشتغال و محرومیت زدایی و در چند محور در دستور کار قرار داده‌ایم تا از ظرفیت بخش تعاون برای اشتغالزایی و رفع محرومیت در مناطق مختلف بهره مند شویم.

محمدی درادامه گفته است: در این طرح در نظر داریم تا امکان اتصال بهره برداران خرد کشاورزی که قشر آسیب پذیر بوده و درخط مقدم تولید محصولات کشاورزی که در قالب تعاونی های محلی و منطقه ای تشکیل و تجمیع شده اند به بنگاههای پیشران و زنجیره های پشتیبان را فراهم کنیم.

به گفته وی با اتصال این قشر اسیب پذیر به بنگاه های پیشران می توانند تا ثبات قیمتگذاری را داشته  و هم اشتغال تثبیت شده را داشته باشند که دراین صورت محصول هم با قیمت پایین تر به دست مصرف کننده می رسد.

مدیرکل تعاونی های تولیدی وزارت تعاون با اشاره به برنامه های این وزارتخانه در سال جهش تولید گفته است: از جمله استراتژی و برنامه وزارت تعاون، ایجاد اشتغال، تثبیت شغل و هدف محور کردن تسهیلات است و در این راستا با همکاری معاونت اشتغال وزارتخانه طرح تام را در ۸ رسته در سال جهش تولید دنبال می کنیم.

به گفته وی در هفته تعاون امسال ۳۸۳ طرح تعاونی افتتاح می شود و ایجاد مراکز نوآوری و دانش بنیان بخش تعاون و کلینیکهای مشاوره کسب و کار در دستور کار قرار دارد.

محمدی ضمن اشاره به موضوع به کارگیری ظرفیت ها و مسوولیت اجتماعی چند دستگاه وابسته به وزارت کار در طرح تام گفته است:  با کمک نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد و بنیاد مستضعفان، طرح درحال پیگیری است و تاکنون در سیستان و بلوچستان، ایلام، فارس و کرمان بنگاههای پیشران فعال شده است.

محمدی درباره اقدامات معاونت تعاون وزارت کار در سال جهش تولید اظهار کرده است: رویکرد معاونت تعاون در دو سال گذشته در چند حوزه متمرکز شده که شفافیت، نوآوری، توانمندسازی تعاونی ها، تقویت نهادهای مالی بخش تعاون و دولت الکتروینک از جمله رویکردها بوده و تلاش شده تا بیشترین نگاه به حوزه تولید باشد.

وی ضمن اشاره به این موضوع که معاونت تعاون بردو بحث مهم شفافیت و دولت الکترونیکی تمرکز کرده گفته است:

دراین راستا سامانه جامع بخش تعاون راه اندازی شده و در این سامانه فعالیتهای تعاون مثل اتاق شیشه ای شفاف و قابل دسترس است و اعضا می توانند بر مدیران و هیات مدیره ها نظارت کنند.

بیشتر بخوانید: وام 50 میلیونی برای مشاغل خانگی

مدیرکل تعاونی های تولیدی وزارت کار افزوده است: در بحث نوآوری با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی توانستیم ۱۲ مرکز نوآوری را تاکنون ایجاد کنیم که مرکز نوآوری ملی در هفته های آینده راه اندازی می شود.

محمدی ضمن اشاره به ایجاد اندیشکده های بخش تعاون اظهار کرده است: در این مدت اقدامات زیرساختی برای توسعه و توانمندسازی بخش تعاون صورت دادیم و روی خط اعتباری،سرمایه در گردش، نقدینگی و توسعه بازار تعاونی ها متمرکز شدیم؛ خوشبختانه با همکاری و مساعدت صندوق توسعه ملی توانستیم خط اعتباری خوبی برای بخش تعاون دریافت کنیم که در هفته تعاون اعلام خواهیم کرد.

وی از افتتاح ۳۸۳ طرح تعاونی جدید در هفته تعاون خبر داده و گفته است: در دو سال گذشته بیش از ۱۶۰۰ طرح تعاونی با اشتغالزایی ۶۷ هزار نفر و سرمایه گذاری ۶۸۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است.

به گفته محمدی، بودجه معاونت تعاون پیش از این ۵ میلیارد تومان بود که در دو سال اخیر به  ۷۰ میلیارد تومان رسیده و در جهت تخصیص به تعاونی ها و تقویت و توانمندسازی بخش تعاون صرف می شود.

وی ضمن اشاره به استفاده از ظرفیت بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون برای تقویت تعاونی ها تصریح کرده است: بانک توسعه تعاون در سال ۱۳۹۸ نزدیک به ۱۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکتهای تعاونی اختصاص داد و اساسنامه بانک اجازه داده تا ۷۰ درصد منابع خود را به تعاونی ها بدهد.

وی درادامه گفته است: صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون نیز به کمک بخش تعاون آمده و برای کسانی که استطاعت مالی ندارند، ضمانت نامه صادر کرده به نحوی که طی سال ۹۸ بیش از ۳۴۰ هزار میلیارد تومان ضمانت نامه از سوی صندوق صادر شده است.

مدیرکل دفتر تعاونی های تولیدی وزارت تعاون همچنین از اختصاص خط اعتباری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ایجاد تعاونی های دانش بنیان خبر داد و گفته است: با توجه به اینکه درحال حاضر 97 تعاونی فعال در حوزه دانش بنیان ایجاد شده مقرر شده تا تعاونی های نوآور و نوبنیان را درکنار مراکز نوآوری ایجاد کنیم .

وی درباره هدف از راه اندازی این مراسم نوآوری اظهار کرده است :هدف ما از راه اندازی مراکز نوآوری این است که تعاونی ها از شکل سنتی خارج شده و به سمت رقابت در سطح ملی و بین المللی باشند.

به گفته محمدی هم اکنون در ۱۲ استان کشور مراکز نوآوری ایجاد شده و کلینیک های مشاوره کسب و کار در حال راه اندازی است.

مدیرکل دفتر تعاونی های تولیدی وزارت تعاون همچنین بیان کرده است :در حوزه خودرو تعاونی هایی داریم که قطعات خودرو تولید می کنند و حتی برخی از این تعاونی ها مدعی تولید خودروی برقی در بخش تعاون هستند به همین دلیل مصمم هستیم که به بحث نوآوری ورود و روی خلاقیت و نوآوری و توسعه بازار ایجاد ساختار کنیم.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *