امکان ثبت نام برای افراد مجرد در طرح جهش تولید و تامین مسکن به صورت مشروط فراهم شد.

به گزارش برات نیوز، افراد مجرد مشروط به اینکه در زمان تحویل واحد مسکونی متاهل باشند می توانند برای دریافت واحد مسکونی طرح جهش تولید و تامین مسکن ثبت نام کنند.

این درحالی است که مسوولان و نمایندگان مجلس با هدف ایجاد انگیزه برای جوانان برای ازدواج و هدایت سرمایه های بلاتکلیف آن ها به سمت احداث مسکن امکان ثبت نام برای افراد مجرد را دراین طرح فراهم کرده اند.

این درحالی است که براساس ضوابط تعیین شده در طرح جهش تولید و تامین مسکن، دولت باید طی چهار سال 4 میلیون واحد مسکونی برای اقشار ضعیف و بدون خانه ها احداث کند.

تکلیف دولت برای واگذاری سالانه یک میلیون واحد مسکونی

براساس این گزارش، دولت موظف شده تا درهرسال یک میلیون واحد مسکونی برای استقرار اقشار ضعیف جامعه احداث و به آن ها تحویل دهد.

درهمین راستا، عضو کمیسیون عمران مجلس در رابطه با شرایط ثبت نام مجردها در طرح جهش تولید مسکن، اظهار کرد : موضوع ثبت نام مجردها در طرح جهش تولید مسکن در جلسه کمیسیون عمران مجلس با وزیر راه و شهرسازی مطرح شد و وزیرراه نیز با این موضوع موافق بوده و از آن استقبال کرد.

احمد دنیا مالی ادامه داد: از طرفی ثبت نام متقاضیان در سامانه نهضت ملی مسکن آغاز شده اما برای ثبت نام مجردها شرایطی در نظر گرفته شده که تنها بخشی از گروه‌های جمعیتی مجرد را شامل می‌شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود:

این موضوع باید در جلسه شورای عالی مسکن مطرح و سامانه اصلاح شود تا افراد مجرد بیشتری بتوانند ثبت نام کنند البته مشروط به این شود که  تحویل مسکن در صورت ارائه سند ازدواج  است.

ایجاد انگیزه برای ازدواج جوانان و هدایت سرمایه‌های بلاتکلیف آن‌ها

دنیا مالی خاطر نشان کرد:

 باید توجه شود بسیاری از جوانان مجرد در حال جمع آوری پس انداز برای تامین مسکن در آینده هستند اما تورم باعث کاهش ارزش پس اندازشان می شود.

وی ادامه داد: بنابراین ممکن است بخشی از نقدینگی جوانان مجرد به بازار سوداگری مانند ارز برود که به زیان اقتصاد بوده این در حالی است که می توان با ثبت نام مشروط مجردها پس اندازهایشان را به بخش تولید مسکن هدایت کرد.

همچنین همزمان مجردها را به ازدواج، برای تحویل خانه های ثبت نامی تشویق کرد.

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه کمیسیون عمران و وزارت راه و شهرسازی به دنبال تسهیل شرایط ثبت نام متقاضیان هستند، خاطرنشان کرد:

بطور مثال هنگامی که مجردها برای ازدواج اقدام می‌کنند در مراسم خواستگاری معمولا دو سوال مهم درباره شغل و تامین مسکن، مطرح می شود که با روش مذکور می توان  مشکل مسکن را حل کرد.

موافقت وزیر راه و شهرسازی با امکان ثبت نام مجردها به صورت مشروط

دنیا مالی تصریح کرد: از این رو موضوع مذکور را در جلسه شورای عالی مسکن که با حضور رئیس جمهوری برگزار می‌شود، مطرح خواهیم کرد تا در صورت  تصویب، سامانه نیز اصلاح شود.

این درحالی است که نمایندگان مجلس در جلسه مشترک با وزیر راه و شهرسازی درخواست تسهیل شرایط ثبت نام دراین طرح را برای افراد مجرد داشتند .

از اینرو وزیر راه با این موضوع موافقت کرده و مقرر شد تا افراد مجرد بتوانند دراین طرح ثبت نام کنند اما هنگام تحویل واحد باید سند ازدواج خود را ارائه کنند.

درخواست مجلسی‌ها از وزیر راه برای تسهیل در شرایط ثبت نام

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس نیز خبر فراهم شدن امکان ثبت‌نام افراد مجرد در قانون جهش تولید با یک شرط را تایید کرد و گفت:

 در جلسه اخیر کمیسیون عمران مجلس، نمایندگان از وزیر راه در خواست تسهیل شرایط ثبت‌نام متقاضیان قانون جهش تولید مسکن را داشتند که وزیر با آن موافقت کرد.

عبدالجلال ایری خاطر نشان کرد: بر اساس برنامه وزارت راه و شهرسازی سهمیه هر استان برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی کاملا مشخص شده و در مناطقی که زمین در محدوده شهرها وجود ندارد،

شهرک های جدیدی احداث خواهند شد.

وی درادامه افزود:  وزیر راه در این جلسه اعلام کرد امکان ثبت‌نام افراد مجرد در سامانه ثمن وجود دارد که در زمان تحویل واحد مسکونی، متقاضیان باید سند ازدواج خودشان را ارائه کنند.

فراهم شدن امکان ثبت نام تنها برای مردان مجرد سرپرست خانوار

با توجه به تایید و تاکید اعضای کمیسیون عمران مجلس نسبت به موافقت وزیر راه و شهرسازی با فراهم شدن امکان ثبت نام برای افراد مجرد، معاون وزیر راه این موضوع را رد کرده و اظهار کرده است:

 فقط مردان مجردی می‌توانند در طرح «نهضت ملی مسکن» ثبت‌نام کنند که قبلا ازدواج کرده و اکنون مجردِ سرپرست خانوار تعریف می‌شوند.

محمود محمودزاده درباره شرایط ثبت نام مجردها در طرح «نهضت ملی مسکن» افزود:

تغییری در شرایط مجردها برای ثبت نام در طرح های مسکنی ایجاد نشده است.

امکان ثبت نام برای خانم ها بالای 35 سال و معلولین

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت:

خانم های مجرد بالای ۳۵ سال سن می توانند در این طرح شرکت کنند، همچنین معلولین جسمی- حرکتی با ۲۰ سال سن اعم از مرد و زن می توانند در این طرح شرکت کنند.

وی گفت: نخبگان علمی با تایید بنیاد ملی نخبگان هم می توانند در طرح نهضت ملی مسکن شرکت کنند و محدودیتی برای مجرد بودن آنها وجود ندارد.

محمودزاده ادامه داد: اگر آقا و خانمی مجرد اما سرپرست خانوار باشد می تواند در این طرح شرکت کند به این معنی که قبلا ازدواج داشته و اکنون با فرزندان خود زندگی می کند.

ملاک قانونگذار در طرح جهش تولید، متاهل یا سرپرست خانواربودن متقاضی

وی با بیان اینکه برای قانونگذار متاهل یا سرپرست خانوار بودن ملاک است، گفت:

قانون برای سرپرستان خانواده، محدودیت سنی نگذاشته است چرا که این افراد سرپرست خانوار تعریف می شوند.

وی ادامه داد: استثنایی هم وجود دارد و آن اینکه خانم هایی که ازدواج نکردند اما ۳۵ سال آنها تمام شده است نیز می‌توانند در این طرح شرکت کنند اما این استثنا شامل حال مردان نمی شود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت:

بر این اساس آقایان اگر فقط سرپرست خانوار باشند می توانند در این طرح ثبت نام کنند. 

هیچ مرد مجردی نمی تواند در این طرح ثبت نام کند مگر مردان مجردی که قبلا ازدواج کردند و اکنون سرپرست فرزندان خود هستند.

عزم دولت برای تامین کسری مسکن در کشور

براساس این گزارش، دولت سیزدهم  براساس مصوبه مجلس و طرح جهش تولید و تامین مسکن درنظردارد تا طی چهار سال و درجهت تامین کسری مسکن در کشور4 میلیون واحد مسکونی احداث کند .

حال اینکه ثبت نام برای متقاضیان این مسکن ها در قالب طرح جهش تولید و تامین مسکن از 27 مهرماه سال جاری آغاز شده و تا یک ماه ادامه دارد.

ثبت‌نام از طریق سامانه «ثمن» به آدرس saman.mrud.ir  انجام می شود و متقاضیان تا یک ماه فرصت دارند برای ثبت‌نام در این سامانه اقدام کنند. 

براساس این گزارش، در صورت تامین زمین در شهرهای جدید احتمال تمدید زمان ثبت‌نام وجود دارد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *