چندی پیش گمرگ دستورالعمل جدیدی مبنی بر اجرای طرح رجیستری گوشی صادر و تاکید کرد که این کار تنها در مبادی ورودی و خروجی انجام می شود. اما این کار به دلیل تبعاتی که داشت، با واکنش هایی مواجه شد.

طریقه ثبت نام طرح رجیستری گوشی 

به گزارش برات نیوز، به واسطه این طرح، مسافران ورودی دارای گوشی رجیستر نشده که از مهر سال جاری وارد کشور می شدند، می بایست با در دست داشتن اطلاعات گوشی و گذرنامه خود به گمرک ورودی یا نزدیکترین گمرک اجرایی مسافری محل سکونت خود مراجعه می کردند.

پس از احراز هویت دقیق و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود، ثبت رجیستر انجام می شد.

همچنین آنها از طریق سامانه مرچنت (merchant.irica.ir) نیز می توانستند نسبت به انجام فرایند ثبت گوشی خود اقدام کنند.

این کار در راستای جلوگیری از سواستفاده از اطلاعات مسافران ورودی برای رجیستری گوشی تلفن همراه و ثبت آن پس از احراز هویت دقیق، تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور انجام می شد.

تبعات این طرح چه بود؟

اما تعداد افرادی که حضوری اقدام به این کار می کردند، آنقدر زیاد بود که به دلیل تجمع؛ هم پروتکل های بهداشتی کرونایی رعایت نمی شد و هم سودجویان بسیاری از خرید و فروش حق رجیستری سو استفاده می کردند و معاملاتی را در مرز انجام می دادند.

اجرایی شدن بخشنامه به این شکل موجب اعتراض و انتقادات بسیاری از سوی مسافران به دلیل شکل گیری صف های طولانی و معطلی چند ساعته در مبادی ورودی برای رجیستری گوشی موبایل شد. 

بیشتر بخوانید: شرایط جدید رجیستری تلفن همراه

این موضوع در شرایط کرونایی موجود موجب ایجاد آسیب هایی برای مسافران و البته کارکنان گمرک شده بود، ولی به هر صورت الزامی بود که باید انجام می شد.

علاوه بر این دلالان نیز از خرید و فروش حق رجیستری سود می بردند و در همان مرز معاملات عجیب انجام می دادند.

درخواست انجام فرآیند رجیستری به صورت غیرحضوری

این تبعات موجب شد که معاون فنی گمرک قاچاق ایران، طی مکاتبه ای با با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خواستار اصلاح روند موجود طرح رجیستری گوشی شد.

او درخواست کرد که اجرای طرح رجیستری گوشی به صورت غیر حضوری و پس از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه انجام شود.

همچنین مکان آن به جای دیگری به غیر از مبادی ورودی گمرک منتقل شود.

در ادامه این نامه، به عدم امکان رجیستری گوشی تلفن همراه از طریق سامانه غیر حضوری بنابر نظر دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران و پیامدهای این موضوع اشاره و تصریح شده که بر این اساس باید کارشناس گمرک از طریق سامانه “مرچنت” و به صورت حضوری نسبت به انجام فرایند اقدام کند. 

اما این موضوع در شرایط کنونی و به جهت تنوع پروازهای خارجی با کشورهای محتلف و وجود مخاطرات فراوان انتقال بیماری، موجب نگرانی از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی شده است.

 این در حالی است که گزارش گمرکات اجرایی نشان می دهد که خیل عظیمی از مسافران جهت انتظار رجیستری گوشی در سالن های مسافری بوده و علیرغم تمهیدات لازم، متاسفانه از حجم و تجمع مسافران کاسته نشده است.

ابتلای کارمندان گمرک به کرونا

این موضوع موجب ابتلای تعدادی از کارمندان گمرک به کرونا شده است.

همچنین گمرک با کمبود نیرو نیز مواجه است و انتظار می رود در بازه هایی که پیک مسافر وجود دارد، تردد آنها به موضوعی جدی تبدیل شود.

معاون فنی گمرک ایران در نهایت در این نامه از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خواسته تا با توجه به این گزارش، جهت جلوگیری از شیوع کرونا و همچنین در راستای رضایتمندی مسافران ورودی اجرای طرح رجیستری گوشی به صورت غیرحضوری نظام مند شود.

همچنین پس از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک انجام شود تا ضمن جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی از اجرای طرح، از تجمع و شیوع بیماری کرونا جلوگیری شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *