بهینه سازی مصرف سوخت یکی از مباحثی است که همیشه مسوولان را درگیر خود کرده و در تلاشند تا با به کارگیری جدیدترین و به روزترین فناوری های دنیا و راهکارهای جدید به نوعی استفاده از سوخت و مشتقات آن را بهینه کنند. از طرفی آلودگی شهرها یکی از معضلات اصلی کشور است که سلامتی مردم و جامعه را نشانه رفته است و یکی از دلایل بروز این آلودگی ها مصرف سوخت و تردد خودروها در شهرها است. مسوولان که همیشه درحال کنکاش و جستن راهی برای استفاده بهینه از سوخت در کشور هستند این بار چاره کار را اجرای طرح کهاب دانستند.

«کهاب» طرحی که با پایه گذاری اهداف زیست محیطی آمده است تا صرفه جویی بهینه سوخت و صرفه اقتصادی را با خود همراه کند.

کهاب سرنام عبارت کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخار بنزین بوده و قراراست تا از دست رفتن بخار بنزین در مراحل مختلف سوختگیری را کاهش دهد.

این درحالی است که مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از اجرای مرحله نخست طرح «کهاب» در جایگاه‌های عرضه سوخت کل کشور خبر داده است.

بیشتر بخوانید: تغییر سهمیه بندی بنزین

کرامت ویس کرمی دریک گفت‌وگوی تلویزیونی اظهار کرده است: درحال حاضر انبار نفت شمال غرب تهران به سیستم بازیافت بخار بنزین تجهیز شده و دو انبار دیگر نیز تامین اعتبار شده و درمرحله طراحی و پیمان سپاری پروژه بازیافت بخار بنزین است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی افزوده است: طرح کهاب (کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخارات بنزین) شامل سه بخش است که هم‌اکنون جایگاه‌های عرضه بنزین کل کشور به‌ویژه کلانشهر تهران به مرحله نخست این طرح مجهز شده‌اند.

وی درباره زمان بر شدن این پروژه اظهار کرده است:مجوزهای لازم ،تامین اعتبار و نقدینگی اطمینان حاصل را از دستگاه های مرتبط دریافت کرده ایم اما باتوجه به تصمیم بر واگذاری به بخش خصوصی به دلیل عدم استقبال خود شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران این طرح را اجرایی کرده و از منابع خود استفاده می کند.

ویس کرمی ابراز امیدواری کرد که پیمانکار امسال انتخاب و این طرح در دو انبار دیگر (انبار نفت ری و انبار نفت شمال شرق تهران) نیز اجرایی شود.

وی از انجام تمامی تکالیف محول شده به وزارت نفت و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران درباره توزیع بنزین و نفت گاز یورو 4 خبر داده است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به اینکه در هفته گذشته در هیئت وزیران با پیگیری‌های سازمان حفاظت محیط زیست یک بار دیگر طرح کهاب مطرح و مصوب شد، تصریح کرده است: امیدواریم بتوانیم تأمین منابع مراحل دوم و سوم این پروژه را انجام دهیم که در این صورت اجرای آن از ابتدای مهرماه امسال با اولویت کلانشهرها آغاز می‌شود.

ویس کرمی گفته است: موضوع حق تبخیر بنزین که مبلغ آن به جایگاه ها پرداخت می شود یکی از مواردی است که سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری می کند.

وی در ادامه گفته است: امیدواریم بر مبنای مصوبه جدید هیئت دولت از ابتدای مهرماه امسال وارد فازهای اجرایی آن شده و بتوانیم جایگاه‌های عرضه سوخت را به این سیستم تجهیز کنیم.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *