1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. طرح کوپن تصویب شد
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

طرح کوپن تصویب شد

طرح کوپن تصویب شد

یک فوریت طرح نحوه توزیع کالاهای اساسی با رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. در واقع طرح کوپن تصویب شد .

یه گزارش یرات نیوز، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۲۹ تیرماه) مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرحی موافقت کردند که در صورت تصویب آن تخصیص ارز یارانه ای برای تامین کالاهای اساسی از دستور کار دولت خارج شده و دیگر ارز با قیمت آزاد ارائه می شود و برای تامین کالاهای اساسی اقشار ضعیف و دهک های پایین جامعه، دولت موظف می شود کالابرگ یا کارت الکترونیکی در اختیار مردم قرار دهد.

بر اساس این گزارش، نمایندگان موافق کلیات این طرح معتقدند: این طرح اثر تورمی در کشور را کاهش می‌دهد؛ چرا که از توزیع منابع به صورت نقدی جلوگیری می‌کند.

عبدالرضا مصری، سخنگوی هیات رییسه مجلس در نشست دیروز مجلس در موافقت با این طرح گفت: در وضعیت کنونی اقتصاد کشورلازم است برای حمایت از افرادی که ضعیف بوده و قدرت خرید کمی دارند تدابیری چون اجرای این طرح داشته باشیم.

حسین گروسی نماینده شهریار نیز در موافقت با این طرح، اظهارکرد: اگر توزیع منابع به صورت نقدی انجام شود، تورم بیشتری را ایجاد می‌کند، اما این طرح اثر تورمی را کاهش می‌دهد.

وی افزود: در قانون برنامه‌پنجم مصوب شد که باید تدابیری اندیشیده شود تا فاصله دو دهک بالا و پایین جامعه کاهش یابد.

گروسی تصریح کرد: تنظیم برنامه اقتصادی کشور باید به صورتی باشد که هر فرد علاوه بر تلاش شغلی برای شرکت فعال در عرصه‌های گوناگون و افزایش مهارت، فرصت داشته باشد.

بیشتر بخوانید: کوپن دوباره برمی‌گردد

طرح کوپن تصویب شد اما مخالفان چه میگویند

همچنین مهدی سنایی نماینده نهاوند هم در مخالفت با کلیات این طرح با بیان اینکه طرح تامین کالاهای اساسی برای اقشار آسیب پذیر نیاز به مداخله دولت دارد، گفت: نباید زمینه‌ای فراهم شود تا سیستم کوپنی موجبات رانت خواری بیشتر را در کشور فراهم کند.

وی ادامه داد: درست است که باید به تامین معیشت مردم توجه کنیم، ولی آیا دولتی شدن اقتصاد بهترین راه است؟ واقعیت این است که ایجاد سیستم کوپنی از نو، بازگشت به عقب است و موجب زمینه بیشتر رانت خواری می‌شود که باید در این زمینه تصمیمات باتعاملات بیشترانجام گیرد.

وی گفت: این طرح از جمله موضوعاتی است که نیاز به تصمیم اساسی دارد و بدون همکاری دولت امکان‌پذیر نیست. محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان نیز در مخالفت با این طرح، گفت: این طرح مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی بوده و نیازمند کار کارشناسی بیشتر است. وی با بیان اینکه امکان اینکه دولت بتواند برای مردم سبد کالایی تامین کند وجود ندارد پس بهتر است این کار را انجام ندهیم، افزود: گاهی در مجلس سخن غیرکارشناسانه‌ای را مطرح می‌کنیم و سپس تبعات آن را به گردن مجلس می‌اندازیم.

وی افزود: نفس موضوع یعنی تامین کالاهای اساسی برای اقشار آسیب‌پذیر، قابل قبول است، اما شکل اجرای آن دارای اشکالات جدی است. پورابراهیمی ادامه داد: روش کمک را نباید با حالت‌هایی که مغایرت قانونی دارد، اشتباه بگیریم، امکان اینکه دولت بتواند سبد کالایی تامین کند، وجود ندارد، پس وقتی امکان چنین اقدامی نیست، چرا باید این کار را انجام دهیم؟

نماینده کرمان خاطرنشان کرد: تصویب این طرح در صورت عدم اجرا، شرایطی را به وجود می‌آورد که مناسب نیست.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست