بنا به اعلام مدیرکل استاندارد تهران، امکان تقلب در طلای آب شده تاکید بسیار زیاد بوده و طلای آب شده به هیچ وجه مورد تایید سازمان ملی استاندارد ایران نیست.

به گزارش برات نیوز،خرید طلای آب شده در کشور روند رو به رشدی یافته است. به این شکل که خریداران تمایل دارند برای کسب سود بیشتر، اجرتی را بابت خرید طلا پرداخت نکنند به همین دلیل به سراغ طلای آب‌شده می‌روند.

چندی پیش رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران اعلام کرده بود که تقاضا برای سکه و طلای آب‌شده بسیار بیشتر از مصنوعات طلا است.

آمارها نشان می‌دهد تنها حدود ۲۰ درصد معاملات مربوط مصنوعات طلا (طلای ساخته شده) است و ۸۰ درصد معاملات به سکه و طلای آب‌شده تعلق دارد. به دلیل رشد قیمت طلا، میزان حباب قیمتی سکه کاهش زیادی یافته است.

برای سرمایه‌گذاری به سمت طلای آب شده نروید

هجوم مردم برای خرید طلای آب شده اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران را مجبور به انتشار اطلاعیه‌ای برای سامان‌دهی به بازار طلای آب شده کرد. اطلاعیه‌ای که اول مردادماه سال جاری منتشر شد.

در این اطلاعیه اعلام شد باید طلاهای آب‌شده قابل قبول، برای خرید و فروش و نقل و انتقال بین اعضای صنفی و بنکداران دارای جواب ثبت شده در سیستم گویای اتحادیه باشد و عیار آن جهت ثبت در سیستم گویا الزاما ۷۳۵ به بالا باشد.

از اول مردادماه، آب‌شده‌های با عیار کمتر از ۷۳۵ به رسمیت شناخته نشد و هرگونه خرید و فروش و نقل و انتقال آبشده با عیار کمتر از ۷۳۵ تخلف محسوب شد و در صورت بروز تخلف ، با متخلفان طبق ماده ۲۸ قانون نظام صنفی برخورد شد شد و تمام ضرر و زیان‌های وارده به اعضای صنفی بر عهده معامله‌کنندگان است.

اما بازار آشفته این کالا به حدی است که استاندارد تهران اعلام کرده است برای سرمایه‌گذاری به سمت خرید طلای آب‌شده نروید.

مدیرکل استاندارد تهران هم با اشاره به امکان تقلب در طلای آب‌شده تاکید کرد: طلای آب‌شده به هیچ وجه مورد تایید سازمان ملی استاندارد ایران نیست.

اجباری بودن درج کد استاندارد بر روی مصنوعات طلا

محمودرضا طاهری مدیرکل استاندارد تهران در تشریح این خبر گفت: با توجه به افزایش ناگهانی نرخ طلا و استقبال گسترده مردم برای سرمایه‌گذاری در این حوزه، خرید و فروش طلای آب‌‎شده در بین عوام مرسوم‌شده و از آنجا که تنها مصنوعات طلای دارای کد شناسایی از سوی این اداره‌کل معتبر و قانونی است، ضرر و زیان ناشی از معاملات طلای آب‌شده متوجه خود خریدار است و از لحاظ قانونی امکان پیگیری و جبران زیان آن وجود ندارد.

مدیرکل استاندارد تهران ادامه داد: بر اساس بررسی‌های بعمل‌آمده، معمولا عیار طلای ‌آب‌شده که در آزمایشگاه‌هایی غیر از آزمایشگاه‌های همکار استاندارد عیارسنجی می‌شوند، دارای مغایرت بوده و مردم عادی تنها حین فروش آن و با آزمون مجدد توسط خریدار، متوجه این تقلب و ضرر می‌شوند.

طاهری در پایان ضمن تاکید بر اجباری بودن درج کد استاندارد بر روی مصنوعات طلا، از شهروندان خواست حتما مصنوعات دارای کد شناسایی استاندارد خریداری کنند.

کیفیت طلای آب‌شده به گونه‌ای است که تعیین کیفیت آن در تشخیص مردم عادی نیست و حتی طلافروشان هم در مواردی تخصص لازم برای تشخیص چشمی آن را ندارند. برای تعیین طلای آب‌شده باید در آزمایشگاه کاملا ذوب شده و به هم بخورد و پس از‌آن مورد بررسی قرار گیرد تا عیار آن به درستی تعیین شود.

سوء استفاده زیادی از مردم در خرید طلای آب‌شده صورت گرفته و این درحالی است که خریدهایی که در قالب آن صورت گرفته هنوز به بازار عرضه نشده است تا مشخص شود چه خسارت و زیانی از بابت عیار پائین خرید به خریداران تحمیل شده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *