تب انتخابات آمریکا فروکش پیدا کرده و بازارهای مختلف مالی را دستخوش تغییراتی کرده است. با انتخاب بایدن به عنوان رئیس جمهور از جانب رسانه های معتبر آمریکا و ریزش دلار، قیمت طلای جهانی از روز 5 شنبه روند صعودی به خود گرفت.

به گزارش برات نیوز، طلای جهانی از این فضای مبهم و طولانی شدن نتیجه انتخابات به سود خود استفاده کرد و خود را بالا کشید. روز 5 شنبه قیمت اونس طلا در چنین فضای مبهمی بیش از 50 دلار افزایش قیمت را تجربه کرد.

سپس بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه در ۱۹۵۱ دلار و ۳۵ سنت بسته شد و برای کل هفته ۳.۹ درصد افزایش نشان داد که این بزرگترین رشد قیمت هفتگی بود که از اواخر ژوئن به دست آمده بود.

به نظر می رسد در شرایطی که انتخابات آمریکا به پایان رسیده و با شمردن آرای ایالت پنسیلوانیا نیز، بایدن با 20 رای الکترال پیروز شد، تقاضا برای خرید دارایی امن بیشتر شده است.

تقاضا برای خرید دارایی امن

در همین راستا افشین نوابی نایب رییس شرکت بازرگانی فلزات ارزشمند ام کی اس چنین نظری دارد و در این باره می گوید: طلا در پی افت ارزش دلار، بحران کووید ۱۹ و صحبتها درباره بسته محرک مالی، روند صعودی را در پیش گرفته است. تقاضا برای خرید دارایی امن در جریان بوده و سقوط آزاد دلار به این روند کمک کرده است.

نوابی  در صورت ادامه حواشی انتخابات آمریکا و با توجه به موج دوم شیوع ویروس کرونا ادامه داد: اونس طلا ممکن است در هفته جاری به مرز ۲۰۰۰ دلار صعود کند. بازار اکنون در حدود ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۵ دلار قرار دارد و اگر به قیمت بالاتری صعود کند، احتمال شکسته شدن مرز ۲۰۰۰ دلار وجود دارد.

آشفتگی های احتمالی در بازار طلای جهانی

نوابی هشدار داد مشکلات عمیق اقتصادی در سراسر جهان به دلیل همه گیری ویروس کرونا و بسته های محرک مالی به روند صعودی طلا ی جهانی کمک خواهند کرد. همچنین اخبار شکایت های انتخاباتی و بازشماری آرا ممکن است هفته جاری بازار را تکان دهد و آشفتگی هایی را به همراه بیاورد.

اما کارشناسان خارجی مانند دانیل گالی، استراتژیست کالای شرکت تی دی سکیوریتیز  نیز افزایش قیمت طلای جهانی را بیش از حد می دانند و در این باره می گویند: این فلز در سطح ۱۹۸۰ دلار با مقاومت روبروست. به گفته وی، قیمت طلای جهانی با نرخهای واقعی تناسبی ندارد و اگر بایدن پیروز انتخابات شناخته شود و اکثریت سنا در دست جمهوریخواهان باشد، به معنای بسته محرک مالی کمتر و بن بست در آینده نزدیک خواهد بود.

بیشتر بخوانید: طلا صعودی و نفت نزولی شد

چه انتظاراتی از بازار در روزهای آینده داریم؟

با پیروزی بایدن و کنترل سنا از سوی جمهوری­خواهان، تحلیلگران پیش بینی می کنند که دلار تا پایان سال میلادی روند صعودی خود را از دست خواهد داد. همچنین موارد ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا نیز روی این روند تاثیرگذار است. رکورد روزانه موارد ابتلا در این کشور به روزانه بیش از 100 هزار ابتلای جدید رسیده است.

اوری شنفلد، اقتصاددان ارشد شرکت CIBC کپیتال مارکتس در این باره می گوید: «افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در سطح جهان بزرگترین چالش را پیش روی اقتصاد قرار می دهد. ما به شکل وسواس گونه ای به مشاهده این آمار نشسته ایم و هنگامی که گرد و خواب انتخاباتی در آمریکا بخوابد، توجه بازار دوباره به همه گیری ویروس کرونا جلب خواهد شد.»

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *