به دنبال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و آغاز تحولات جدید ، عقب‌نشینی دسته جمعی در بازار داخلی ارز، طلا و سکه کلید خورد.

به گزارش برات نیوز، در حالی که ارزش دلار در بازار جهانی تقویت شده و اونس جهانی طلا نسبت به دیروز افزایش داشته، قیمت ارز، طلا و سکه در بازار داخلی کاهش یافته است .

 قیمت ارز، طلا و سکه امروز نسبت به روز گذشته طوری کاهش یافته که قیمت دلار به کانال 26 هزار تومان ورود کرده و سکه نیز با کاهش حدود 2 میلیون و 400 تومانی همراه بوده است.

 قیمت دلار با کاهش دو هزار و ۷۰۰ تومانی به ۲۶,۸۰۰ (بیست و شش هزار و هشتصد ) تومان و قیمت سکه نیز با کاهش 2 میلیون و 400 هزار تومانی به 12 میلیون و 800 هزار تومان رسید .

بیشتر بخوانید: دلار و سکه همچنان در شیب نزولی قیمت

این در حالی است که  بانک مرکزی در پنج روز کاری هفته دوم آبان ماه (از هشتم تا ۱۴ آبان ۱۳۹۹) روزانه به طور متوسط ۶۵ میلیون دلار ارز به صورت اسکناس در «بازار متشکل معاملات ارزی» در نرخ های حاشیه بازار عرضه کرده اما در مجموع فقط حدود ۱۱ میلیون دلار توسط صرافی‌ها خریداری شده است.

عدم استقبال متقاضیان دلار در بازار داخلی

طبق اعلام این بانک به رغم این میزان عرضه و امکان خرید هر صرافی به میزان ۵۰۰ هزار دلار در بازار مذکور، از میزان عرضه طی مدت یاد شده، در مجموع فقط حدود ۱۱ میلیون دلار توسط صرافی‌ها خریداری شده است که این امر حاکی از فقدان تقاضای موثر در بازار برای ارز به صورت اسکناس است.

همچنین گزارش‌های دریافتی از سامانه نیما حاکی از این است که در مدت مشابه حدود ۵۴۶ میلیون دلار ارز به صورت حواله توسط صادرکنندگان در سامانه نیما عرضه شده است.

طبق این گزارش، بانک مرکزی در راستای ساماندهی به بازار ارز که یکی از وظایف تعریف شده برای این بانک است، از ۲۱ مهر سال جاری تصمیم گرفت در پی افزایش‌های اخیر در بازار ارز برای کنترل این امر، روزانه ۵۰ میلیون دلار به عنوان بازارساز در بازار متشکل ارزی عرضه کند. 

کاهش 2 میلیون و 400 هزار تومانی قیمت سکه 

بر اساس این گزارش، نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهرنیز همزمان با اعلام نتایج نسبی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا  از کاهش ۷۰۰ هزار تومانی حباب سکه در روز جاری خبر داد و گفت: قیمت سکه با کاهش ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی نسبت به دیروز ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان شده است.

محمد کشتی‌آرای درباره وضعیت بازار طلا و سکه در روز جاری اظهار داشت: درحالی که اونس جهانی طلا نسبت به دیروز افزایش داشته و به 1916 دلار رسیده ولی در بازار داخلی به دلیل کاهش محسوس قیمت ارز، قیمت طلا و سکه کاهش چشمیگری یافته است.

وی با بیان اینکه قیمت طلا و سکه متناسب با تحولات سیاسی کاهش یافته است، افزود: قیمت سکه دیروز 15 میلیون و 200 هزار تومان بود ولی امروز با کاهش 2 میلیون و 400 هزار تومانی به 12 میلیون و 800 هزار تومان رسیده است.

کاهش 700 هزار تومانی حباب سکه در بازار

وی همچنین از کاهش 700 هزار تومانی حباب سکه نسبت به دیروز خبر داد و گفت: حباب سکه از یک میلیون و 750 هزار تومان به یک میلیون و 50 هزار تومان کاهش یافته است.

نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر با تأکید براینکه خرید و فروش در بازار با احتیاط انجام می شود، گفت: قیمت نیم سکه با 500 هزار تومان کاهش 7 میلیون و 300 هزار تومان، ربع سکه با 300 هزار تومان کاهش 5 میلیون و 200 هزار تومان و سکه یک گرمی با 150 هزار تومان کاهش 2 میلیون و 750 هزار تومان شده است.

به گفته کشتی آرای، هم اکنون هر مثقال طلای آبشده با 550 هزار تومان کاهش نسبت به دیروز با قیمت 5 میلیون و 150 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار نیز با 140 هزار تومان کاهش با قیمت یک میلیون و 190 هزار تومان در بازار فروخته می شود.

بر اساس گزارش های دریافت شده از بازار ، هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم یک‌میلیون و ۲۱۷ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۳ میلیون  و ۱۰۰ هزار تومان ، قیمت سکه طرح قدیم 12 میلیون و 300 هزار تومان و قیمت دلار ۲۶ هزار و ۷۰۰ تومان است.

روند نزولی قیمت ها در بازار داخلی

همچنین در بازار سبزه‌ میدان، قیمت نیم‌ سکه بهار آزادی 7 میلیون و 200 هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی 5 میلیون و 100 هزار تومان و سکه گرمی 2 میلیون و 700 هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

قیمت طلای 18عیار در هر گرم هم یک‌میلیون و 217 هزار تومان، قیمت طلای 24عیار در هر گرم یک‌میلیون و 622 هزار تومان و هر مثقال طلا 5 میلیون و 275 هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.

حال باید منتظر اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ماند تا ببنیم که باز شاهد روند نزولی قیمت های ارز ، سکه و دلار خواهیم بود و یا خیر .

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *