درمیان تمامی مشکلات برگزاری کلاس های آموزشی آنلاین درسال تحصیلی جاری، عدم دسترسی به گوشی تلفن همراه یکی از شایع ترین مشکلاتی بود که دانش آموزان درمناطق محروم با آن مواجه بودند تا اینکه رنج دانش آموزان کوه های بویراحمدی و عدم دسترسی به اینترنت از مشکلات بزرگ تری حکایت کرد.

به گزارش برات نیوز، درحالی که دانش آموزان مدارس غیر انتفاعی و به اصطلاح بچه پولدارها حوصله آموزش و یادگیری از طریق آخرین سیستم های هوشمند را ندارند شنیده می شود که در نقطه محرومی از کشورمان دانش آموزان برای یادگیری و آموزش و به دلیل عدم دسترسی به گوشی تلفن همراه و حتی اینترنت به بالای کوه‌های بویر احمد می روند.

نوازش موج فقردر چشمان دانش آموزان محروم

با شیوع بیماری کرونا و آنلاین شدن کلاس های درسی،حضور دانش آموزان در فضای مجازی وشبکه دانش آموزی شاد اجباری شد اما دراین میان بودند دانش آموزانی که به دلیل نداشتن گوشی تلفن همراه قادر به ادامه تحصیل و حضور دربرنامه شاد نبودند.

حتی دراین میان برخی از دانش آموزان به دلیل فقر زیاد و عدم توانایی تهیه گوشی تلفن همراه هوشمند از سوی خانواده دست به خودکشی زدند .

حالا سرنوشت غمناک دانش آموزان بویراحمدی در منطقه محروم لوداب از توابع شهرستان بویراحمد حکایت جدیدی است از موج فقر که چشمان این دانش آموزان را می نوازد و در دفترچه تاریخ اموزش آنلاین در کشور ثبت می شود.

سرما و آموزش در بالای کوه های بویر احمد

در منطقه لواب آموزش مجازی و شبکه شاد هیچ معنایی برای دانش آموزان ندارد و دانش آموزان مجبورند در فصل سرما برای شرکت در کلاس درس مجازی به بالای کوه بروند.

در حالی که در برخی از مناطق کشور به دلیل شیوع بیماری کرونا تنها مشکل دانش آموزان نداشتن گوشی است در این منطقه دانش آموزان هم اینترنت ندارند و هم گوشی و اصلا برخی از خانواده ها توان خرید گوشی برای بچه هایشان را ندارند.

بیشتر دانش آموزان بخش لوداب از جمله “درسی” و دهستان “زی زی”برای دسترسی به اینترنت و شرکت در کلاس‌های آنلاین باید به کوه بروند تا شاید در نقطه ای از کوه که اینترنت با سرعت کم آنتن می دهد بتوانند درس بخوانند.

بیشتر بخوانید: اینترنت پرسرعت در مدارس روستاها با حمایت ایرانسل

این دانش آموزان منطقه محروم لوداب از جمله دانش آموزانی هستند که به دلیل عدم دسترسی به اینترنت سختی و در شرایط کرونایی در حال گذراندن سال تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ هستند.

 پایین بودن سرعت اینترنت در این منطقه باعث شده است که هر روز حدود ۲ کیلومتر یا بیشتر راه را طی کنند تا به کوه و بیابانی برسند که در آن جا بتوانند از اینترنت برای شرکت در کلاس استفاده کنند.

همچنین برخی از دانشجویان منطقه لوداب نیز مجبور هستند برای اینکه از دیگر هم کلاسی‌های خود عقب نیفتند و بتوانند سال تحصیلی را به اتمام برسانند، یا در شهر یاسوج مجبور به اجاره کردن خانه برای استفاده از اینترنت پرسرعت جهت شرکت در کلاس‌های مجازی هستند و یا همچون این دانش آموزان شب را در کوه و بیابان به سر ببرنند و یا کلا قید تحصیل را بزنند.

نبود اینترنت و مشروط شدن دانشجویان

مجید ارجمند، دهیار روستای زی زی یکی از روستاهای بخش لوداب در رابطه با مشکل اینترنت و سختی های شرکت داشن آموزان منطقه در کلاس‌های مجازی گفت: دانش آموزان دهستان “زی زی” که۱۰۰ خانوار جمعیت دارد و دارای دو مدرسه راهنمایی و ۷ مدرسه ابتدایی است به علت نبود اینترنت نمی توانند در این شرایط کرونایی در کلاس‌های مجازی شرکت کنند.

وی افزود: دانشجویان منطقه نیز جهت شرکت در کلاس‌های درس مجازی نیز با این مشکلات مواجهند و حتی برخی از دانشجویان بدلیل نبود اینترنت و شرکت نکردن در کلاس‌ها مشروط شدند.

عدم دسترسی 50 درصد روستاهای بخش لوداب به شبکه اینترنت

جمال روحانی، بخشدار لوداب در این خصوص ضمن تایید مشکل اینترنت در سطح بخش و مشکلات دانش آموزان و دانشجویان برای شرکت در کلاس‌های مجازی گفت: ۵۰ درصد روستاهای بخش لوداب با مشکل اینترنت مواجهند و امکان ورود دانش آموزان به شبکه شاد و شرکت در کلاس‌های مجازی اصلا مهیا نیست.

وی افزود: دانش آموزان این بخش سرگردان هستند و برای اینکه بتوانند وارد شبکه شاد شوند و از آموزش‌های مجازی استفاده کنند به این کوه و تپه ها می روند تا بتوانند از آن استفاده کنند.

بخشدار لوداب اظهارکرد: تنها مشکل دانش آموزان بخش اینترنت نیست، خیلی از دانش آموزان این بخش گوشی هم ندارند و در توان و بضاعت خانواده ها هم نیست که برای بچه هایشان گوشی بخرند.

عدم دسترسی 40 درصد دانش آموزان بویراحمدی به گوشی تلفن همراه و اینترنت

هادی زارع پور، مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه گفت: نزدیک به ۴۰ درصد دانش آموزان استان یا دسترسی به اینترنت ندارد، یا در جاهایی هستند که سرعت اینترنت خیلی پایین است و یا تمکن مالی برای خرید گوشی و تبلت ندارند.

وی افزود: مشکل اینترنت را جهت شرکت دانش آموزان در کلاس‌های مجازی از اداره کل فناوری اطلاعات استانداری و شرکت مخابرات استان پیگیری کردیم.

زارع پور اظهارکرد: همچنین با خیرین رایزنی هایی کردم تا جهت خرید گوشی هوشمند و تبلت برای دانش آموزان بی بضاعت و دارای تمکن مالی پایین کمک بگیریم.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *