با تصویب طرح تحول صنعت و بازار خودرو، عدم عرضه خودرو در بورس جرم تقلی می‌شود.

به گزارش برات نیوز، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به نهایی شدن طرح تحول در صنعت و بازار خودرو در کمیته صنعت این کمیسیون اظهار کرد: محور اصلی این طرح عرضه خودرو در بورس است و اگر خودرو در بورس عرضه نشود، جرم تلقی شده و مجازات آن تعیین می‌شود.

نهایی شدن طرح تحول در صنعت و بازار خودرو

حجت اله فیروزی خاطر نشان کرد: طرح «تحول در صنعت و بازار خودرو» در کمیته صنعت کمیسیون صنایع و معادن درحال نهایی شدن است و براساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته بررسی جزئیات این طرح هفته آینده در دستورکار کمیسیون صنایع و معادن قرار می‌گیرد.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: محور اصلی طرح «تحول در صنعت و بازار خودرو» عرضه خودرو در بورس است و اگر خودرو در بورس عرضه نشود، جرم تلقی می شود.

به گفته وی مجازات عدم عرضه خودرو در بورس براساس تبصره (1) ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعیین می‌شود.

با اجرای طرح «تحول صنعت خودرو با محوریت عرضه خودروهای داخلی در بورس کالا» مقرر می شود تا تعیین قیمت خودروهای کم‌تیراژ به خودروسازان واگذار و پرتیراژها همچون روال حال حاضر در اختیار شورای رقابت باشد.

تعیین قیمت خودروهای پرتیراژ با شورای رقابت

طبق طرح تدوینی مجلس، خودروسازان اصلی ملزم به عرضه محصولات خود در بورس کالا می‌شدند و ضمن آن تعیین‌ قیمت پایه خودروها، به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان واگذار و سپس قیمت نهایی برای فروش، بسته به عرضه و تقاضای بورس تعیین می‌شد.

بر اساس طرح جدید مجلس عدم عرضه خودرو در بورس جرم تقی می شود و با متخلفان برخورد می شود.

بیشتر بخوانید: ورود ممنوع بورس برای خودرو

همچنین در صورت تصویب و اجرایی شدن این طرح، مقرر شده تا مابه‌التفاوت نرخ کشف شده و قیمت پایه، به صندوقی واریز شود تا صرف اموری حمایتی همچون ارائه وام خرید خودرو، نوسازی ناوگان حمل‌ونقل و همچنین ارائه وام‌های قرض‌الحسنه به خودروسازان شود.

فیروزی درباره محورهای اصلی این طرح گفت: کیفی‌سازی، متعادل کردن قیمت و داخلی سازی خودرواز محورهای اصلی طرح تحول در صنعت و بازار خودرو است .

ایجاد فضای رقابتی با اجرای طرح تحول در صنعت و بازار خودرو

وی اضافه کرد: یکی از بندهای طرح مذکور درباره واردات خودرو و شرایط آن است که با تحقق این مهم بازار از انحصار شرکت‌های خودروسازی خارج شده و وارد فضای رقابتی می‌شود.

به گفته فیروزی عدم عرضه خودرو در بورس از اصلی ترین محورهای طرح تحول در صنعت و بازار خودرو است .

این نماینده مردم در مجلس یازدهم همچنین برخی خبرها مبنی بر اینکه کمیسیون صنایع و معادن در طرح «تحول در صنعت و بازار خودرو» واردات خودرو را به انحصار خودروسازان درآورده، تکذیب کرد.

وی خاطر نشان کرد: در بند مربوط به واردات خودرو ذیل طرح تحول در صنعت و بازار خودرو، واردات نه تنها در انحصار خودروسازان نیست بلکه هر فردی که بتواند خودرو صادر کند، امکان واردات خودرو دارد.

شرایط واردات خودرو برای فروشندگان نفت و دارندگان ارز

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به سایر راهکارها برای واردات خودرو، اضافه کرد: افراد حقیقی غیردولتی که نفت خریداری و آن را صادر و به فروش برسانند، می‌توانند از محل ارز آن، خودرو به کشور وارد کنند.

فیروزی تصریح کرد: اشخاصی نیز که ارز در بیرون از کشور داشته و تعهدی نسبت به بازپرداخت آن به دولت ندارند، می‌توانند از محل آن خودرو به کشور وارد کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *