درحالی که دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک هفته پیش به توقف یکساله برخورد با عرضه‌ کنندگان پوشاک قاچاق اشاره کرده بود، معاون امور مقابله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از صدور مجوز برای اجرای فاز دوم طرح جدید برخورد با واردکنندگان پوشاک قاچاق از نیمه آذرماه جاری خبر داده است.

به گزارش برات نیوز، مصطفی پورکاظم معاون امور مقابله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تاکید بر این نکته که مقابله در سطح عرضه باید به صورت مستمر انجام بگیرد، گفت: متأسفانه به دلیل شیوع کرونا هنوز موفق به اجرای فاز دوم طرح مبارزه با عرضه‌ کنندگان پوشاک قاچاق نشده‌ایم.

اما مجوزهای لازم برای برخورد با عرضه‌ کنندگان پوشاک قاچاق از ۱۵ آذر صادر شده است که امیدواریم با شروع فاز دوم طرح برخورد با عرضه پوشاک قاچاق، بیش از پیش شاهد کاهش سهم قاچاق پوشاک باشیم.

وی درادامه افزود : نزدیک به ۶۰ درصد از فروشگاه‌های متخلف که در سال‌های گذشته مورد برخورد قرار گرفتند تغییر سیستم داده و محصولات تولیدی ایرانی را به فروش می رسانند .

معاون امور مقابله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارزتصریح کرد: مجوزهای لازم برای برخورد با عرضه‌کنندگان پوشاک قاچاق از ماه جاری صادر شده است.

ظهور و فعالیت عرضه‌ کنندگان پوشاک قاچاق در کشور

این درحالی است که هفته گذشته سعید قدیری، دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک از توقف بیش از یکساله برخورد با عرضه ‌کنندگان پوشاک قاچاق در پاساژها و مراکز خرید بزرگ تهران خبر داده بود.

به گفته این مقام صنفی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به دلایل نامعلوم از انجام وظایف قانونی خود شانه خالی کرده و فروشندگان متخلفی که با اجرای طرح برخورد با عرضه پوشاک قاچاق در سال‌های گذشته تا حد زیادی بازار خود را از دست داده بودند، دوباره در حال ظهور و فعالیت مجدد هستند.

کاهش یک میلیارد دلاری حجم قاچاق پوشاک از سال 96 تاکنون

در همین حال و در واکنش به این خبر، مصطفی پور کاظم شایسته معاون امور مقابله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه گروه کالایی پوشاک جز کالاهای ردیف الف مبارزه با قاچاق کالا است گفت: خوشبختانه از سال ۹۶ تاکنون ۱ میلیارد دلار از حجم قاچاق پوشاک کاهش یافته است که از جمله دلایل این کاهش، می‌توان به اجرای طرح شناسه کالای پوشاک و طرح برخورد با عرضه پوشاک برند محرز قاچاق در سال‌های گذشته اشاره کرد.

کاهش 600 میلیون دلاری قاچاق پوشاک مسافری به دلیل کرونا

به گفته این مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با وجود محدودیت‌های اعمال شده برای مسافرت‌های خارجی بعد از شیوع کرونا در سال جاری، نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار از قاچاق پوشاک که به صورت کالای همراه مسافر و از طریق مناطق آزاد وارد کشور می‌شد نیز کاهش پیدا کرده است.

لزوم برخورد مداوم با عرضه‌ کنندگان پوشاک قاچاق

در راستای اجرای طرح مقابله با قاچاق پوشاک، آرین شریف‌یزدی کارشناس بازار پوشاک با تأکید بر اهمیت مقابله مداوم با قاچاق این گروه کالایی گفت: کارکرد عوامل مؤثر در کاهش قاچاق پوشاک به کشور موقتی بوده و نمی‌توان به بهانه‌های واهی عرضه‌کنندگان پوشاک قاچاق را به حال خود رها کرد چرا که در غیر این صورت با کاهش همه‌گیری ویروس کرونا قاچاق پوشاک به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به مشکلات موجود در بازار پوشاک کشور، افزود: در حال حاضر کمبود مواد اولیه مورد نیاز تولید کارخانجات پوشاک باعث می‌شود که تولیدکنندگان نتوانند از تمام ظرفیت اسمی خود استفاده کنند؛ علاوه بر این پس از شیوع ویروس کرونا و اجرای محدودیت‌های کرونایی، بازار پوشاک با رکود نسبی مواجه شده است.

بیشتر بخوانید: اختلاف 7 میلیونی قیمت دام و سودای قاچاقچیان

این کارشناس بازار پوشاک با بیان اینکه محصولات داخلی می‌توانند در ۲ بعد کیفیت و قیمت با پوشاک خارجی رقابت کنند، گفت: با وجود ممنوعیت واردات پوشاک از سال ۹۷، متأسفانه بسیاری از تولیدکنندگان زیرپله‌ای هنوز هم از برندهای خارجی استفاده می‌کنند که این مسئله در امر شناسایی کالای قاچاق و تقلبی از پوشاک تولید ملی اخلال ایجاد کرده است.

ضرورت حمایت از صنعت پوشاک

شریف‌یزدی با اشاره به ظرفیت اشتغال ۲ تا ۲.۵ میلیون نفری صنعت پوشاک گفت: متأسفانه با وجود سرمایه انسانی ماهر و ارزان قیمت در کشور نتوانسته‌ایم در تکمیل ظرفیت اشتغال زنجیره پوشاک موفق باشیم.

این کارشناس حوزه پوشاک ادامه داد: این در حالی است که ترکیه در سال گذشته نزدیک به ۱۸ میلیارد دلار صادرات پوشاک داشته است و در حال برنامه‌ریزی برای افزایش میزان صادرات خود به بیش از ۲۵ میلیارد دلار در سال آینده است.

اظهار امیدواری برای صادرات بیش از یک میلیارد دلاری پوشاک

وی با تأکید بر اهمیت حمایت از تولیدکنندگان داخلی پوشاک اظهار داشت: صنعت پوشاک در صورت حمایت همه‌جانبه دولت و نهادهای نظارتی مسئول مبارزه با قاچاق می‌تواند نقش مهمی در حل مشکل اشتغال کشور داشته باشد و از فعالیت عرضه‌کنندگان پوشاک قاچاق در کشور ممانعت شود.

وی همچنین گفت: در صورت رفع موانع تولید مانند مشکلات مربوطه به تخصیص ارز و کمبود مواد اولیه، می‌توان در آینده نزدیک به صادرات بیش از یک میلیارد دلاری پوشاک امیدوار بود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *