بانک مرکزی چین به صورت رسمی از عرضه ارز دیجیتال چین در آینده ای نزدیک خبر داد و نتایج اولیه پایلوت این ارز در کشورش را مثبت و رضایت بخش تلقی کرد.

موفقیت طرح پایلوت یوآن دیجیتال

به گزارش برات نیوز، به زودی عرضه ارز دیجیتال چین به صورت عمومی آغاز می شود، اما در مرحله اول به صورت قرعه کشی است و تنها در دسترس شهروندان چینی قرار می گیرد.

نتایج برنامه های آزمایشی نشان می دهد که این برنامه های پایلوت پیشرفت مثبتی داشته اند و از اواخر ماه آگوست تاکنون حدود ۶۷۰۰ کاربر دولتی چینی از این ارز دیجیتالی برای انجام امور مربوط به تراکنش ها استفاده کرده اند.

آخرین مرحله از پایلوت ارز دیجیتالی چینی در شهر سوژو در ۶۵ مایلی شانگهای انجام شد و پس از آن بانک مرکزی به فکر عرضه ارز دیجیتال چین به صورت گسترده افتاده است.

پیش تر بانک مرکزی چین با صدور بیانیه ای اعلام کرده بود که از زمان آغاز عملیات پایلوت آزمایشات فنی ارز دیجیتالی این کشور، حدود ۳.۱۳ میلیون تراکنش با استفاده از آن بین شهرهای مختلف این کشور نظیر شنژن و ژیون گان صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال چین این کشور را از بحران کرونا نجات می‌دهد؟

مبلغ عرضه ارز دیجیتال چین چقدر است؟

قرار است فعلا 20 میلیون یوآن معادل 3 میلیون دلار ارز دیجیتال یوآن از طریق قرعه کشی در اختیار افراد مختلف قرار گیرد.

به هر فرد برنده نیز معادل ۲۰۰ یوان دیجیتال تخصیص داده خواهد شد و آن ها می توانند این ارز دیجیتالی را برای خرید در برخی سایت های اینترنتی شامل طرح استفاده کنند.

چه افرادی یوآن دیجیتال را می گیرند؟

در طرح آزمایشی اجرای یوآن دیجیتال در دنیای واقعی قرار است به 100 هزار نفر از از ساکنان شهر سوژو در استان شرقی جیانگسو که در فستیوال خرید عید پایان سال شرکت می‌کنند، ۲۰ میلیون یوآن دیجیتال عرضه شود.

در فستیوال خرید عید پایان سال که موسوم به روز زوج ها یا “دابل توالو” است، مردم به خرید مایحتاج خود می پردازند.

در همین راستا، شرکت جی دی دات کام نیز اولین شرکت تجارت الکترونیک خواهد بود که یوآن دیجیتال را قبول می کند.

این شرکت تصمیم گرفته است که به افرادی که این ارز دیجیتال را می­خرند، فرصت خرید از این فروشگاه خرده فروشی را بدهد.

جی‌در دات کام با بیش از ۴۴۰ میلیون مشتری فعال و صدها هزار برند به بزرگترین فروشگاهی تبدیل شد که به این طرح پیوسته است.

نحوه خرید با ارز دیجیتال چین

افرادی که اولین قرعه کشی عرضه ارز دیجیتال چین را برنده می ­شوند، می بایست ابتدا توسط لینکی که برای آنها فرستاده می شود، اپلیکیشن رسمی یوآن دیجیتالی را دانلود و نصب کنند.

به دلیل اینکه این اپلیکیشن فعلا عرضه رسمی نشده، لینک نصب به صورت اختصاصی به این افراد فرستاده خواهد شد.

افراد پس از دریافت این ارز دیجیتال ۲ هفته فرصت دارند که با آن از ۱۰ هزار فروشگاه فعال در این برنامه خرید کنند.

اعتبار یوآن دیجیتال به واسطه پشتیبانی بانک مرکزی

یوآن دیجیتال از آن جا که توسط بانک مرکزی چین توسعه پیدا کرده است، دارای اعتبار و پشتوانه قدرتمندی است که کمتر ارز دیگری در جهان از آن برخوردار است.

بانک مرکزی چین در نظر دارد  پس از عرضه ارز دیجیتال چین از آن به عنوان ابزار پرداخت نوین استفاده کند و استفاده از دیگر ارزهای دیجیتال مانند بیتکوین که دارای پشتوانه رسمی نیستند را به حداقل برساند.

این گامی است که دیگر بانک های مرکزی دنیا نیز به دنبال اجرایی کردن آن هستند. پیش بینی می شود تا پایان سال آینده به جز بانک مرکزی چین، شمار دیگری از بانک های مرکزی در جهان نیز ارز دیجیتالی خود را توسعه دهند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *